وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

برنامه ریزی منابع سازمانی یا ERP چیست؟

دوشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۹

برنامه ریزی منابع سازمانی یا ERP چیست؟

برنامه ریزی منابع سازمانی یا (Enterprise Resource Planning) نرم افزارهایی را معرفی می کند که سازمان های مختلف با هدف مدیریت فعالیت ‌های خود از آن استفاده می کنند. این فعالیت ها می تواند شامل خرید، مدیریت پروژه، امور مالی و حسابداری، مدیریت ریسک، امور حقوقی  و ... باشد. همچنین واحد ERP می تواند شامل وضعیت مدیریت عملکرد سازمان و نرم افزارهای باشد که به برنامه ریزی، بودجه بندی، پیش بینی و گزارش دهی کمک می کند. با سایت ساز سی می پلاس همراه باشید، در این مقاله به شماخواهیم گفت برنامه ریزی منابع سازمانی یا ERP چیست؟

درواقع تمام شرکت ها و سازمان ها برای مدیریت بهتر فعالیت های خود به ERP نیاز دارند و آن را باید در اولویت فعالیت های خود قرار دهند.

اصول برنامه ریزی منابع سازمانی

سیستم ‌های ERP با داده های مشخصی طراحی می شوند (Schema) و به طور معمول دارای یک دیتابیس واحد هستند. با این روش، تمام اطلاعات مورد استفاده در شرکت بر اساس تعریف واحد و تجربه کاربری مشابه مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این ساختار های اصلی با فرایند های کسب و کار در تمامی بخش های یک سازمان از جمله امور مالی، منابع انسانی، مهندسی، بازاریابی، اجرایی، سیستم ‌های ارتباطی و کاربران آن ها ترکیب می شوند. به زبان ساده، سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی یا ERP ابزاری برای یکپارچه سازی افراد، فرآیند ها و فناوری ‌ها در سازمان های مدرن است.

اجازه دهید ERP را با یک مثال توضیح دهیم. فرض کنید شما صاحب یک شرکت هستید و اکنون نیاز دارید تا برای تولیدات خود لوازم و قطعات مختلفی تهیه کنید. شما در ابتدا نیاز دارید تا لیستی از لوازم مورد نیاز را تهیه کنید و سپس درخواست سفارش را ارسال کنید. زمانی که شما اقدام به خرید قطعات مورد نیاز خود کنید، نیاز است تا درخواست فاکتور دهید. و در پایان ممکن است شما یک مجموعه اطلاعات کامل، شامل لیست قطعات، قیمت خرید، تعداد و تاریخ خرید داشته باشید.

ERP  می تواند یک پایگاه داده جامع است که می تواند تمام اطلاعات مورد نظر را در هر زمان که نیاز باشد در اختیار شما قرار دهد. درواقع ERP کمک می کند تا اطلاعات به صورت دسته بندی در اختیار بخش های مختلف یک سازمان و یا شرکت قرار داده شود. این برنامه ریزی، بیشتر برای نظم بخشیدن به فعالیت هایی است که قرار است  در آینده انجام شود، مورد استفاده قرار می گیرد.

برنامه ریزی منابع سازمانی یا ERP چیست؟

اهمیت برنامه ریزی منابع سازمانی در کسب و کار

ERP یا برنامه ریزی منابع سازمانی از اهمیت های بسیار زیادی برخوردار است که برخی از آن ها شامل موارد زیر است:

 • با اطلاعاتی که در پایگاه داده ذخیره می شود، چشم انداز کسب و کار را مشخص خواهد شد.
 • برنامه ریزی منابع سازمانی کمک می کند تا با مقایسه اطلاعات ذخیره شده در پایگاه داده، بتوان عملکرد موثر را پیدا کرد.
 • می توان با کمک اطلاعات موجود در پایگاه داده، فعالیت ها را به سمتی برد که بتواند در نهایت افزایش درآمد و فروش بیشتری به دنبال داشته باشد.
 • فرآیند های کاری با کمک ERP کاملا مشخص می شود و به نحوی عملکرد بخش های مختلف در سازمان مشخص می شود.
 • زیر ساخت های سازمان را می توان با کمک برنامه ریزی منابع سازمانی، تقویت کرد.
 • می توان بسیاری از فعالیت های سازمان را با توجه به نیاز و خواسته کاربران انجام داد.
 • داده هایی که در پایگاه داده ذخیره می شوند، این اماکن را فراهم می کنند تا بتوان عملکرد سازمان را به صورت فصلی و سالیانه مشخص کرد.
 • امکان یکپارچه سازی اطلاعات و داده ‌ها فراهم می شود که همین مورد می تواند منجر به کاهش انواع ریسک شود.
 • کاهش برخی از ریسک های احتمالی می تواند برخی از هزینه های را کاهش دهد.
 • ERP می تواند یک منبع اطلاعاتی بسیار جامع در اختیار شما قرار دهد.
 • ERP می تواند بسیاری از خطاهایی که در فعالیت های کاری وجود دارد را کاهش دهد.
برنامه ریزی منابع سازمانی یا ERP چیست؟

ERP از کجا آغاز شد؟

درواقع ERP از حدود ۱۰۰ سال قبل وجود داشته. نخستین بار مهندس فورد ویتمن هریس در سال ۱۹۱۳ مدل را با نام مقدار سفارش مقرون به صرفه (Economic Order Quantity) یا EOQ را ارائه داد. سیستم  EOQ توانست  چندین سال  به عنوان یک سیستم ‌استاندارد در صنعت مورد استفاده قرار بگیرد. پس از آن در سال 1964 شرکت Toolmaker Black and Decker یک برنامه جامع برای برنامه ریزی منابع سازمانی (MRP) معرفی کرد. در این روش  EOQ را با یک ابرکامپیوتر ترکیب کرد و یک پایگاه داده از منابع سازمانی تشکیل داد.

جمع بندی

امروزه فناوری های بسیار متنوعی وجود دارد که می توانند به انواع کسب و کار، چه سازمان های بزرگ و چه شرکت های کوچک کمک کند تا بتوانند اطلاعات مرتبط با منابع سازمانی را ذخیره کنند. گاهی ممکن است اطلاعات ما قابل ذخیره بر روی یک سیستم کامپیوتری، با کمک یک نرم افزار باشد و گاهی نیز ممکن است نیاز به یک منبع ذخیره پیشرفته تر باشد. همچنین فراگیر شدن فناوری های مانند بلاک چین توانسته است کمک بسیار زیادی به برنامه ریزی منابع سازمانی و یا همان ERP کند.


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر