وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

5 نکته مهم در طراحی واسط کاربری وب سایت برای موبایل؛ آموزش UX

شنبه، ۲۶ مرداد ۱۳۹۸

زمان مطالعه: حدود 5 دقیقه
5 نکته مهم در طراحی واسط کاربری وب سایت برای موبایل؛ آموزش UX 

واسط کاربری اولین چیزی است که کاربر بعد از ورود به وب سایت شما مشاهده می‌کند و همین واسط کاربری است که در جذب کاربر و یا برعکس، ناامید شدنش از وب سایت شما نقش اولیه و اساسی را بازی می‌کند.
در مورد نسخه موبایلی وب سایت، ماجرا پیچیده‌تر هم می‌شود، زیرا شما یک فضای بسیار محدود دارید و باید در این فضای کوچک همه نیازهایی که متوجه کاربر است را پاسخ دهید. از این رو تصمیم گرفتیم در این مقاله چند نکته درباره طراحی واسط کاربری در موبایل را به شما یادآوری کنیم، نکاتی که تحت عنوان ux یا تجربه کاربری شناخته می‌شوند. با سایت ساز و فروشگاه ساز سی می پلاس همراه باشید.

 
5 نکته برای طراحی واسط کاربری در موبایل 

1- از فضای محدود هوشمندانه استفاده کنید

اولین نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید همان محدودیت فضایی موبایل است. در واقع برای داشتن یک طراحی ux خوب در موبایل به هیچ عنوان نباید صفحه را با اطلاعات زیاد پر کنید. در مقابل باید اطلاعات را اولویت بندی کرده و بر اساس اولیت هر یک، آن‌ها به ساده‌ترین و قابل‌ فهم‌ترین شکل ممکن در صفحه قرار دهید. بنابراین فراموش نکنید که باید فضا را به نحوی هوشمندانه بین المان‌های صفحه تقسیم کنید.
 

2- چرخش در بخش‌های مختلف را ساده کنید

یکی از مهم‌ترین کارهایی که حین طراحی وب سایت، چه نسخه دسکتاپ و چه برای موبایل باید انجام دهید، سهولت دسترسی به سایر بخش‌هاست. عملا چرخش در سایت یا همان navigation ها را باید به ساده‌ترین شکل ممکن انجام دهید. همه تلاشتان را بکنید که با کمترین حرکت ممکن، کاربر را به آن صفحه و یا بخشی هدایت کنید که هدف نهایی شماست. اگر بخواهیم صریح بگوییم، باید تلاش کنید تنها با سه کلیک کار را به صفحه مورد نظرتان برسانید.
 

3- به اندازه دکمه‌ها و لینک‌ها توجه کنید

روی دسکتاپ به دلیل بزرگ بودن نمایشگر و کوچک بودن نشان‌گر موس، امکان اشتباه کردن در کلیک روی دکمه‌ها وجود ندارد اما از آنجایی که نمایشگر گوشی‌های هوشمند کوچک است، باید دکمه‌ها و لینک‌ها را به صورتی قرار دهید که با قرار گرفتن انگشت روی آن‌ها، اشتباهی روی لینک یا دکمه دیگری کلیک نشود.
توصیه می‌کنیم که اندازه دکمه‌های را بین 30 تا 40 پیکسل در نظر بگیرید تا مشکل کلیک اشتباهی را نداشته باشید.
 

4- همیشه هم خلاقیت خوب نیست

برخی کارها، علائم و نشانه‌ها هستند که به صورت پیش‌فرض در ذهن همه ما نقش بسته‌اند. مثلا همه ما در وب سایت‌های فارسی، صفحه اولیه سایت را با عنوان صفحه اصلی و یا خانه و در وب سایت‌های خارجی این صفحه را با نام home می‌شناسیم. بنابراین هر چقدر هم که خلاقیت به خرج دهید، نمی‌توانید این پیش فرض ذهنی را تغییر دهید. البته پیشنهاد میکنیم که هیچگاه چنین تلاشی هم نکنید زیرا این کار تنها مخاطب را گیج می‌کند. ترجیحا همان واژه‌ها، آلمان‌ها و آیکون‌های پیش فرض و جا افتاده را در طراحی خود به کار ببرید.
 

5- یک پارچه طراحی کنید

سعی کنید که تمام اصول و کارهایی که در طراحی یک بخش در نظر می‌گیرید را در همه بخش‌های وب سایت پیاده کنید. این کار کمک می‌کند تا کاربر راحت‌تر با وب سایت ارتباط برقرار کند. بگذارید ساده‌تر بگوییم، وقتی کاربر کار کردن با یک پنل یا یک بخش را یاد گرفت، اگر از همین اصول در بقیه بخش‌ها هم استفاده کرده باشید، عملا کاربر استفاده از سایر بخش‌ها را هم آموخته است.
سایت ساز و فروشگاه ساز آنلاین سی می پلاس هم دقیقا همین طور است، یعنی هنگام ساختن سایت و یا فروشگاه، هیچ تفاوتی بین روند احساس نمی‌کند و عملا نیازی به آموزش مجدد ندارید.
 
 

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر