وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

5 روش برای بهینه سازی ویدیو برای موتورهای جستجو

دوشنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۸

زمان مطالعه: حدود 5 دقیقه 
5 روش برای بهینه‌سازی ویدیو برای موتورهای جستجو

یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های برندینگ در سال‌های اخیر، ویدیو مارکتینگ است اما ویدیو هم مانند متن، به رعایت اصول اساسی خودش نیاز دارد. درواقع برای اینکه ویدیو شما در موتورهای جستجو، مخصوصا گوگل رتبه خوبی بدست بیاورد و در نتایج جستجو نمایش داده شود، باید سئو مربوط به ویدیو را رعایت کنید. اشتباه نکنید، سئو ویدیو مارکتینگ با سئو معمولی متفاوت است اما نگران نباشید زیرا ما در این مقاله قصد داریم 5 اصل مهم سئو در خصوص ویدیو را به شما آموزش دهیم. با سایت ساز و فروشگاه ساز سی می پلاس همراه باشید.
 

5 اصل حیاتی برای سئو ویدیو

1- بهترین پلتفرم قرار گیری ویدیو را انتخاب کنید

اولین نکته‌ای که باید در نظر بگیرید، پلتفرمی است که ویدیو را روی آن قرار می‌دهید. درواقع در قدم اول باید هدفتان از ویدیو مارکتینگ را تعیین کنید، مشخص کنید برای جذب کردن کاربر و هدایت آن‌ها به وب سایت ویدیو را به اشتراک می‌گذارید و یا اینکه هدفتان برندینگ و معرفی وب سایتتان است.
اگر بیشتر هدفتان از تولید محتوای ویدیویی برندینگ در سطح جهانی و معرفی وب سایت است، بهتر است به سراغ پلتفرم‌های جهانی مانند یوتیوب و vimeo بروید. در نظر داشته باشید که این پلتفرم‌ها ترافیک مستقیمی را به سمت وب سایت شما هدایت نمی‌کنند و کاربران صرفا به خود همان پلتفرم و وب سایتی که ویدیو روی آن آپلود شده است، وارد می‌شوند. از طرفی ممکن است هزاران ویدیو مشابه ویدیو شما در همان پلتفرم قرار گرفته باشد و به این شکل کاربر در دریایی از ویدئوها غرق شود، به طوری که کلا فراموش کند به وب سایت شما سر بزند. در کنار همه این مشکلات، پلتفرم‌های قدرتمندی مانند یوتیوب، جهانی هستند، بنابراین ویدیو شما را افراد بسیار زیادی می‌بینید و این برای برندینگ کسب و کارتان خوب است.
پلتفرم‌های ایرانی هم کم از یوتیوب ندارند (البته در کشور خودمان). توجه داشته باشید که سیاست‌های پلتفرم‌های اشتراک گذاری ویدیو ایرانی مانند آپارات، تفاوتی با یوتیوب ندارد و باز هم همان مشکل عدم هدایت کاربر به وب سایت شما و همچنین ویدیوهای مشابه را شاهد هستیم.
در طرف مقابل اگر بیشتر جذب کاربر برای شما مهم است، باید سختی مسائلی مانند کمبود حافظه را به جان بخرید و ویدیو را مستقیما روی وب سایت خودتان آپلود کنید.
 

2- تصویر Thumbnail جذاب و مرتبطی انتخاب کنید

اولین چیزی که کاربران بعد از سرچ ویدیو، از آن می‌بینند، تصویر اولیه آن یا همان Thumbnail ویدیو است. بنابراین انتخاب تصویری مناسب، جذاب و مرتبط با موضوع، احتمال کلیک شدن روی آن را به شدت بالا می‌برد. به عبارتی این تصویر دقیقا مانند تصویر روی جلد کتاب است که در نگاه اول کاربر را جذب می‌کند. حتی می‌توانیم بگوییم که در نگاه اول کاربر این تصویر از توضیحات شما درباره ویدیو هم حیاتی‌تر است.
 

3- به عنوان و توضیحات ویدیو توجه کنید

حالا موضوع کمی به سئو معمولی که می‌شناسید نزدیک‌تر می‌شود. در این مرحله باید به همان شیوه‌ای که برای وب سایت و مطالبش، عنوان مرتبط و توضیحات متا تعیین می‌کردید و اصول سئو را در آن‌ها رعایت می‌کردید، برای ویدیو هم همین دو فاکتور را براساس قوانین تعیین کنید.
بنابراین در مورد ویدیو هم باید ابتدا کلمات کلیدی را پیدا کنید و ببینید که کاربران چه عباراتی را در گوگل سرچ می‌کنند. حالا این عبارات را در عنوان و توضیحات متا ویدیو قرار دهید.
 
 

4- در هر صفحه تنها یک ویدیو قرار دهید

فراموش نکنید که در هر صفحه تنها یک ویدیو قرار دهید. حتی اگر شما هم این اصل را فراموش کنید، گوگل تنها به اولین ویدیو صفحه اهمیت می‌دهد. بنابراین اگر چندین ویدیو در طول صفحه وب قرار داده‌اید، مطمئن شوید که اولین ویدیو را به صورت کامل بهینه کرده باشید.
 

5- ویدیو را جلو چشم بگذارید

بهتر است ویدیو خود را همان ابتدای صفحه قرار دهید، به طوری که برای دیدن آن نیازی به اسکرول کردن نباشد. به این ترتیب احتمال دیده شدن ویدیو به شدت افزایش پیدا می‌کند. همچنین خزندگان گوگل (Crawlers) هم ساده‌تر ویدیو را پیدا خواهند کرد.آموزش‌های سی می پلاس را از دست ندهید.

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر