وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

5 دلیل غیرقابل انکار برای طراحی responsive وب سایت

چهارشنبه، ۱۱ بهمن ۱۳۹۶

زمان خواندن: حدود 4 دقیقه
 5 دلیل غیرقابل انکار برای طراحی responsive وب سایت
امروزه موبایل و تبلت به خوبی جای خود را در بین مردم باز کرده‌اند. با این وضعیت استفاده از اینترنت روی موبایل و تبلت هم به شدت افزایش یافته است تا جایی که نه تنها از کاربران دسکتاپ پیشی گرفته است، بلکه در کشور ما بیش از 90 درصد از سهم کاربران اینترنت را کاربران موبایل به خود اختصاص داده‌اند.
با وجود اینکه کاربران موبایلی به شدت رشد کرده‌اند اما هنوز کسب و کارهای بسیاری وجود دارند که وب سایت خود را مناسب موبایل (mobile-friendly) طراحی نمی‌کنند. همین مسئله باعث می‌شود کاربران زیادی را از دست بدهند.
در این مقاله توضیح می‌دهیم که چرا داشتن یک وب سایت اصطلاحا responsive برای بازاریابی بسیاری حیاتی است.

چه تفاوتی بین قالب موبایلی و طراحی responsive وجود دارد؟

برای اینکه وب سایت شما در موبایل هم به خوبی نمایش داده شود دو راه حل وجود دارد یکی طراحی قالبی برای موبایل و دیگری طراحی وب سایت به صورت responsive.
در طراحی responsive شما تنها یک وب سایت خواهید داشت که به نحوی ساخته شده است که به صورت اتوماتیک خود را با تمامی ‌اندازه‌های صفحه نمایش‌ها مطابقت می‌دهد. در مقابل قالب موبایلی، سایتی کاملا جدا از وب سایت اصلی شماست و یا اینکه زیر دامنه‌ای (subdomain) از وب سایت. با این اوصاف طراحی responsive بسیار موثرتر از قالب موبایلی خواهد بود.

مهمترین دلایل برای طراحی responsive وب سایت

1- حجم عظیمی‌ از کاربران را از دست ندهید

همانطور که در تصویر می‌بینید در کشور ما 56.70 میلیون کاربر از اینترنت استفاده می‌کنند که در این بین 51.73 میلیون نفر را کاربران موبایلی تشکیل می‌دهند، یعنی چیزی بیشتر از 90 درصد.
تعداد کاربران موبایل ایرانی
از طرفی آمارها نشان می‌دهد که اگر صفحه فرود (Landing Page) کاربران موبایلی شما طراحی مناسبی نداشته باشد و یا اینکه اجزای آن به خوبی نشان داده نشود، تا 61 درصد احتمال از دست دادن مخاطبان وجود دارد. از سوی دیگر اگر سایت شما responsive باشد 67 درصد احتمال خرید یا استفاده از سرویس‌های شما توسط کاربران افزایش می‌یابد.

2- افزایش ترافیک سایت با فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی در افزایش ترافیک سایت تاثیر به سزایی دارند. اگر استراتژی شما برای بازاریابی، وبلاگ نویسی یا به اشتراک گذاری مطالب در شبکه‌های اجتماعی باشد نباید طراحی responsive را فراموش کنید چون درصد زیادی از فعالیت‌های کاربران در انواع شبکه‌های اجتماعی از طریق موبایل انجام می‌شود. بنابراین اگر حتی بسیار هدفمند و مرتب در شبکه‌های اجتماعی فعالیت داشته باشید اما وب سایت شما مناسب موبایل طراحی نشده باشد، بخش عظیمی ‌از کاربرانتان را از دست خواهید داد.

3- اهمیت طراحی responsive برای سئو

یکی از فاکتورهایی که موتورهای جستجو برای رتبه دهی به وب سایت‌ها در نظر می‌گیرند responsive بودن وب سایت است. درواقع وقتی سایت شما responsive باشد و تنها از یک دامنه استفاده کند (برخلاف طراحی موبایلی)، ربات‌های گوگل بهتر می‌توانند آن را کرول (crawl) کنند و در نتیجه رتبه بالاتری در موتورهای جستجو بدست خواهد آورد.

4- طراحی responsive سرعت سایت را افزایش می‌دهد

سرعت بارگذاری وب سایت در هر دو نسخه دسکتاپ و موبایل بسیار اهمیت دارد اما اهمیت این مسئله در مورد موبایل بیشتر است. به طور استاندارد سرعت مناسب برای بازگذاری صفحات وب سایت در موبایل 1 تا 2 ثانیه است و اگر سرعت بازگذاری وب سایت شما بیشتر از این زمان باشد، با احتمال زیادی کاربرانتان را از دست خواهید داد. از آنجایی که طراحی responsive باعث افزایش سرعت بارگذاری وب سایت می‌شود، بسیار کاربردی خواهد بود.
گوگل برای اندازه گیری سرعت بارگذاری وب سایت در هر دو نسخه موبایل و دسکتاپ ابزاری را توسعه داده است که از طریق این لینک می توانید به آن دسترسی داشته باشید.

5- قالب responsive و هماهنگی با دستگاه‌های آینده

یکی از بزرگترین برتری‌های طراحی responsive وب سایت‌ها این است که اجزای قالب با توجه به ‌اندازه صفحه نمایش، نمایش داده می‌شود و به دستگاه خاصی محدود نمی‌شود بنابراین قالب شما بدون هیچ گونه مشکلی روی دستگاه‌های جدید آینده هم می‌تواند کار کند و کیفیت خود را حفظ کند.

سی می‌پلاس یک سایت ساز Drag & Drop است که علاوه براینکه کار طراحی وب سایت را بدون نیاز به هیچ گونه دانش برنامه نویسی برای شما به شدت ساده می‌کند، قالب‌های خود را به صورت responsive در اختیار شما قرار می‌دهد که با تمامی‌دستگاه‌ها هماهنگی دارد.
در مقالات آتی سایت قصد داریم هر آنچه برای موفقیت یک وب‌ سایت به آن نیاز دارید را بررسی کنیم. پس پیشنهاد می‌کنیم مقالات سی‌ می‌پلاس را دنبال کنید. برای دسترسی سریع به مقالات می‌توانید در کانال تلگرام ما با آی دی seemeplus@ عضو شوید.

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر