وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

10 استراتژی موثر برای حفظ مشتری

دوشنبه، ۶ مرداد ۱۳۹۹

شاید در نگاه نخست یک کسب و کار برای رسیدن به موفقیت و افزایش فروش نیاز به جذب مشتریان بیشتر داشته باشد. اما درواقع یک کسب و کار برای پا برجا ماندن و رسیدن به موفقیت نیاز دارد تا مشتریان قدیمی خود را حفظ کند. حفظ مشتریان قدیمی تنها با داشتن یک استراتژی موثر ممکن خواهد بود.

با سایت ساز و فروشگاه ساز سی می پلاس همراه باشید؛ در ادامه به شما 15 استراتژی موثر برای حفظ مشتری معرفی خواهیم کرد.

بسیاری از برترین برندهای دنیا برای حفظ مشتری خود از استراتژی های مخصوص به خود که بسیار موثر است استفاده می کنند، که این استراتژی ها شامل:

  • برنامه Onboarding

Onboarding  یک اقدام از طرف تیم عملیاتی است که به مشتریان شما می گوید خدمت یا محصول شما چه ارزشی برای آن ها دارد و چگونه از آن استفاده کنند. این عملیات درواقع کمک می کند تا مشتریان بدون صرف وقت و هزینه با نحوه عملکرد محصولات شما آشنا شوند.

  • چرخه بازخورد مشتریان

خیلی واضح است که شما برای ادامه فعالیت های خود و تکمیل عملکرد محصولات نیاز به دریافت بازخورد از طرف مشتریان خواهید داشت. به همین دلیل نیاز است تا بازخورد مشتریان را جمع آوری کنید و آن ها را مورد بررسی قرار دهید. توجه داشته باشید که بازخورد مشتریان دائما باید مورد بررسی قرار گرفته شود.

  • تقویم ارتباطات

گاهی ممکن است شما از مشتریان خود بازخوردی دریافت نکنید، در این مواقع نیاز است تا شما با در نظر داشتن آخرین ارتباطان با مشتری که در یک تقویم آن را ثبت کرده اید، اقدام به برقراری ارتباط با او کنید. گاهی همین ارتباط می تواند حضور شما و محصولاتتان را به مشتریان قدیمی یادآوری کند.

  • برنامه وفاداری مشتری

یکی از موثرترین استراتژی هایی که باعث حفظ مشتری می شود، برنامه وفاداری مشتری است. شما باید بتوانید برنامه ای خاص و ویژه را برای مشتریان وفادار و قدیمی در نظر بگیرید. به عنوان مثال ارسال کد تخفیف برای آن ها.

  • مشاوره با مشتریان

شما برای اینکه مشتریان خود را حفظ کنید باید نیازهای آن ها را در اولویت کارهای خود قرار دهید. به عنوان مثال تمام کانال هایی را که از طریق آن مشتریان می توانند مشاوره دریافت کنند را باز بگذارید و به سوالات آن ها پاسخ دهید.

  • برنامه مسئولیت اجتماعی شرکتی

برای مشتریان بسیار مهم است که بدانند شرکت و محصولات شما چه مزیت هایی نسبت به سایر رقبا دارد. درواقع مزیت های رقابتی کسب و کار شما باید برای مشتریان کاملا واضح باشد. و این اطمینان را به آن ها بدهید که شما بهتر از دیگران هستید.

  • خبرنامه کسب ‌وکار

ایجاد خبرنامه و درخواست عضویت مشتریان، یکی دیگر از ترفندهایی است که می تواند با ایجاد حس وفاداری شود، و مشتریان قدیمی یک کسب و کار را نیز حفظ کند. خبرنامه ها می توانند با ارسال جدیدترین خبرها باعث تحریک مشتریان قدیمی به خرید محصولات شوند و حس وفاداری را در آن ها تقویت کند.

  • استفاده از تجربه مشتریان برای ایجاد احساسات مثبت

یکی از مواردی که حتما این روزها با آن برخورد داشته اید، قرار دادن نظر سایر مشتریان از عملکرد شرکت و یا محصول مورد نظرشان در وب سایت است. این مورد بسیار برای مشتریان حائز اهمیت است که میزان رضایت سایر مشتریان را ببینند. توجه داشته باشید که تجربه مثبت مشتریان می تواند باعث جذب مشتریان جدید شود.

  • غافلگیر کردن مشتریان

غافلگیر کردن مشتریان تنها به کمی خلاقیت نیاز دارد. توجه داشته باشید که تمام مشتریان به دنبال یک خدمت جدید هستند که با نیازهای آن ها سازگار باشد. به عنوان مثال گاهی می توانید پرفروش ترین محصولات خود را به مشتریان قدیمی با تخفیف ویژه ارائه دهید.

  • ارائه خدمات پشتیبانی مناسب

یکی دیگر از مواردی که می تواند تاثیر بسیار زیادی در حفظ مشتری داشته باشد، ارائه خدمات پشتیبانی است. متاسفانه بسیاری از کسب و کار ها این مورد را نادیده می گیرند اما باید بدانید که مشتریان نیاز دارند تا شما بتوانید به سوالات و نیاز ها آن ها پاسخ دهید و مشکلاتشان را برطرف کنید.

توجه داشته باشید که مهم ترین هدف هر کسب و کار فروش محصولات و خدمات است و خریدار آن ها کسی جز مشتریان نیستند به همین دلیل باید با در نظر داشتن استراتژی های حفظ مشتری، آن ها را نسب و کسب و کار و محصولات خود وفادار کنید.


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر