وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

یادگیری عمیق چه تاثیری بر زندگی انسان دارد؟

دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

یادگیری عمیق چه تاثیری بر زندگی انسان دارد؟
چیزی که این روزها ذهن بسیاری از انسان ها را به خود مشغول کرده است، هوش مصنوعی و ربات هایی است که در اطراف ما وجود دارند. حتی ممکن است به نوعی هوش مصنوعی باعث ترس انسان از آینده شود که شاید در آینده ربات ها جای انسان را بگیرند. به عنوان مثال برخی از افراد تصور می کنند که شاید بسیاری از کسب و کارها به جای استفاده از نیروی انسانی، از کامپیوتر و هوش مصنوعی استفاده کنند. یادگیری عمیق که ارتباط مستقیم با هوش مصنوعی دارد، یکی از مباحثی است که این روزها بسیار مورد توجه قرار دارد. با سایت ساز سی می پلاس همراه باشید، در ادامه به شما خواهیم گفت یادگیری عمیق چه تاثیری بر زندگی انسان دارد؟

یادگیری عمیق چیست؟

یادگیری عمیق که با عنوان deep learning نیز شناخته می­ شود، یک مدل عملکردی در مبحث هوش مصنوعی(artificial intelligence) است. یادگیری عمیق برای تحلیل داده و الگوریتم­ ها به طور اختصاصی توسعه داده شده است، به طوریکه برای انجام وظایف خود از مغز انسان ها تقلید می کند. درواقع یادگیری عمیق زیر مجموعه ای از یادگیری ماشینی است، در طراحی آن تلاش شده تا از شبیه ساز شبکه عصبی موجود در مغز انسان الهام گرفته شود که در نهایت باعث می شود تا ربات ها و کامپیوترها به طور خودکار اقدام به تصمیم گیری کنند.

یادگیری عمیق از کجا آغاز شد؟

مبحث یادگیری عمیق در سال ۱۹۴۳ میلادی برای نخستین بار مطرح شد. در همان سال بود که والتر پیتز (Walter Pitts) و وارن مک کالوچ (Warren McCulloch) یک مدل کامپیوتری با شبیه سازی شبکه عصبی انسان ارائه کردند. آن ها درواقع قصد داشتند تا با پیاده سازی مدل خود رفتارهای مغز انسان را در ربات ها شبیه سازی کنند.
یادگیری عمیق چه تاثیری بر زندگی انسان دارد؟

زندگی قبل از پیدایش یادگیری عمیق چگونه بود؟

تاریخچه یادگیری عمیق نشان می دهد که از سال ها قبل تلاش های بسیار زیادی برای هوشمند سازی کامپیوترها صورت گرفته است، اما متاسفانه به دلیل محدودیت هایی که وجود داشت پیشرفت چشمگیری نکرد. این عدم پیشرفت در زمینه یادگیری عمیق باعث شد که زندگی انسان در گذشته از امکاناتی که امروز از آن ها بهره مند هستیم، محروم بماند. به عنوان مثال بسیاری از فعالیت هایی که امروز بدون دخالت انسان انجام می شود، در گذشته به صورت دستی انجام می شدند.

زندگی از از پیدایش یادگیری عمیق چگونه شد؟

پس از پیدایش یادگیری عمیق به صورت رسمی در زندگی انسان، اتفاقات بسیار مثبتی پدیدار شد که علاوه بر افزایش دقت در انجام بسیاری از فعالیت ها، انسان توانست زندگی راحت تری را تجربه کند. همچنین پیدایش یادگیری عمیق، باعث شد تا انسان بتواند زمان خود را به بهترین شکل مدیریت کند. در نتیجه زندگی و فعالیت انسان علاوه بر اینکه با دقت و سرعت بیشتری انجام می شود در زمان نیز صرفه جویی خواهد شد.
یادگیری عمیق چه تاثیری بر زندگی انسان دارد؟

تغییراتی که یادگیری عمیق در زندگی انسان ایجاد کرد

از زمانی که هوش مصنوعی و یادگیری عمیق وارد زندگی انسان شد، باعث ایجاد تغییرات مثبتی در زندگی انسان شد که برخی از آن ها شامل موارد زیرا است:

  • استفاده از داده‌‌های بدون ساختار به حداقل رسیده

 آمارها نشان می دهد که بخش عظیمی از داده ‌ها و اطلاعات موجود در تمام سازمان ها ساختار مشخصی ندارند. و معمولا در فرمت تصویر و متن ذخیره می شوند. یادگیری عمیق و هوش مصنوعی کمک می کند تا فرمت های مختلف به صورت کاملا دقیق از یکدیگر تفکیک شوند.

  • حذف نیاز به مهندسی ویژگی ‌ها

مهندسی ویژگی ‌ها یکی از راهکارهایی است که بسیار شبیه به یادگیری عمیق عمل می کند. اما نکته جالب این است که زمانی که حرف از یادگیری عمیق به میان می آید، مهندسی ویژگی ها به طور کلی حذف خواهند شد.

  • تولید نتایج باکیفیت

با اینکه مغز انسان دارای ویژگی های بسیار زیاد در انجام عملیات محاسباتی است، اما این امکان وجود دارد که گاهی دچار اشتباه شود. درواقع می توان گفت که یادگیری یادگیری عمیق درصد خطا را به صفر رسانده است و می تواند نتایج باکیفیتی ارائه دهد.

  • حذف هزینه‌ های غیر ضروری

با توجه به اینکه یادگیری عمیق می تواند فعالیت های خود را با دقت کامل انجام دهد، می تواند تاثیر بسیار بالایی در کاهش هزینه های یک سازمان داشته باشد. به عنوان مثال این امکان را فراهم می کند تا یک فعالیت تنها یکبار و با دقت کامل انجام شود، و از تکرار آن جلوگیری کند.


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر