وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

گوگل آنالیتیکس، قدرتمندترین ابزار برای بازاریابی سایت

چهارشنبه، ۱۸ بهمن ۱۳۹۶

زمان مطالعه: حدود 4 دقیقه
گوگل آنالیتیکس، قدرتمندترین ابزار برای بازاریابی سایت
اندازه‌گیری و تحلیل آمارها در هر وب سایت یکی از مهمترین عوامل برای موفقیت آن وب سایت است. در این زمینه گوگل یکی از قدرتمندترین ابزارهای تحلیل وب سایت به نام گوگل آنالیتیکس را به صورت رایگان در اختیار کسب و کارها قرار داده است.
گوگل آنالیتیکس که برای کنترل و مانیتورینگ ترافیک وب سایت‌ها راه‌اندازی شده است علاوه بر این هدف، می‌تواند برای هدفمند کردن بازاریابی و تبلغات هم بسیار کاربردی باشد.

گوگل آنالیتیکس چه آمارهایی را ارائه می‌دهد؟

سرویس کاربردی گوگل آنالیتیکس آمارهای بسیاری را در اختیار مدیران وب سایت‌ها قرار می‌دهد که از جمله مهمترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- موقعیت مکانی بازدید کنندگان وب سایت (با استفاده از این آمارها می‌توان تبلیغات را هدفمندانه‌تر مدیریت کرد.)
میزان مشارکت کاربران با استفاده از متریک‌هایی همچون مدت ماندگاری بازدید کننده در هر صفحه وب و تعداد صفحاتی که بازدید کرده است (برای افزایش مشارکت کاربران می‌توانید از لینک‌های داخلی که مطالب مشابه و یا دنباله‌دار را به کاربر نشان می‌دهد استفاده کنید.)

2- رفتار کاربران موبایلی در وب سایت (اگر وب سایت خود را user Friendly طراحی کنید علاوه بر کاربران، موتورهای جستجو هم به وب سایت شما توجه بیشتری نشان می‌دهند. سی می پلاس در همین راستا کلیه قالب‌های خود را به صورت responsive در اختیار کاربران قرار می‌دهد که با همه دستگاه‌ها سازگاری دارد.)

3- منابعی که برای سایت ترافیک آورده‌اند (با استفاده از این آمارها می‌توان میزان موفق عمل کردن کمپین‌های تبلیغاتی را سنجید. برای نمونه می‌توان متوجه شد رپورتاژی که در سایت دیگری کار کرده‌اید تا چه اندازه مفید بوده است.)

4- ترافیک حاصل از شبکه‌های اجتماعی (این آمارها به شما کمک می‌کند که موفق‌ترین و ضعیف‌ترین شبکه‌های اجتماعی خود را بشناسید و ضمن قوی نگه داشتن موفق‌ترین شبکه، به دنبال راهی برای قوی کردن شبکه‌های ضعیف باشید.)

5- Bounce rate صفحات مختلف وب سایت (این آمار که به صورت درصدی بیان می‌شود نشان می‌دهد که چند درصد از کاربران بعد از بازدید تنها یک صفحه سایت، وب سایت شما را ترک کرده‌اند. هر چه درصد Bounce rate پایین‌تر باشد بهتر است.)
 
اگرچه راه‌اندازی سرویس گوگل آنالیتیکس برای یک وب سایت کار ساده‌ای است اما مهمتر از آن توانایی تحلیل این آمارهاست. شاید استفاده از گوگل آنالیتیکس و تحلیل آمارهای ارائه شده توسط این سرویس برای بسیاری از مدیران وب سایت‌ها کار دشواری باشد اما نگران نباشید سی می پلاس برای راحتی کاربران بخشی از این سرویس را شبیه سازی کرده و با استفاده از نمایش آمارها از طریق نمودار، تحلیل داده‌ها را برای مدیران وب سایت‌ها بسیار ساده کرده است.

آنالیتیکس در سی می پلاس

سایت ساز  drag & Drop سی می پلاس، علاوه بر اینکه کار طراحی وب سایت را برای صاحبان کسب و کارها به کاری سریع و راحت تبدیل کرده است، با ارائه آمارها به صورت نمودار، کار مانیتورینگ وب سایت و تحلیل آمارها را هم بسیار ساده کرده است.
مدیران وب سایت‌ها از طریق بخش آمار بازدیدها در پنل مدیریتی خود می‌تواند به آمارهای زیر دسترسی داشته باشند:

1- آمار بازدیدهای 30 روز گذشته براساس بازدیدهای یکتا و تعداد sessionها
2- آمار بازدیدهای ماهانه براساس بازدیدهای یکتا و تعداد sessionها
3- آمار بازدیدهای 10 روز گذشته بر اساس ساعت (این آمار به شما کمک می‌کند پر بازدیدترین ساعات وب سایت خود را بشناسید و برای جذب کاربران بیشتر بنرهای تبلغاتی یا اخبار و اطلاعات سایت خود را در این ساعات به‌روز‌رسانی کنید تا بیشتر در معرض دید آن‌ها قرار بگیرد.)
4- آمار کل بازدیدها براساس نوع دستگاه‌های دسکتاپ، موبایل، تبلت و... (این آمارها به شما کمک می‌کند دستگاه‌های پرکاربرد کاربران خود را بشناسید و توجه داشته باشید که بهتر است اولویت اول خود برای توسعه و بهبود وب سایت را برای کدام دستگاه قرار دهید.)
5- آمار کل بازدید براساس کشور (شاید این بخش کمتر کاربردی به نظر برسد اما در واقعیت اگر موقعیت غالب کاربران خود را بشناسید راحت‌تر می‌توانید تبلغات هدفمندی داشته باشید.)
آنالیتیکس در سی می پلاس

نکته : تفاوت بازدید یکتا و session

بازدیدهای یکتا براساس آی پی کاربران مشخص می‌شود در صورتی که اگر از همان آی پی چندین بار به یک صفحه از وب سایت شما مراجعه شده باشد این مسئله در تعداد sessionها تاثیر می‌گذارد.
 
سی می پلاس در نظر دارد برای راحتی هر چه بیشتر مدیران وب سایت‌ها به زودی بخش‌های کاربردی دیگری نیز به آنالیتیکس خود اضافه کند.
 
در مقالات آتی سایت قصد داریم هر آنچه برای موفقیت یک وب‌ سایت به آن نیاز دارید را بررسی کنیم. پس پیشنهاد می‌کنیم مقالات سی‌ می‌ پلاس را دنبال کنید. برای دسترسی سریع به مقالات می‌توانید در کانال تلگرام ما با آی دی seemeplus@ عضو شوید.

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر