وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

کپچا (CAPTCHA) چیست و چه کاربردهایی دارد؟

پنجشنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹

کپچا یا (CAPTCHA) یک نرم افزاری آنلاین است که با هدف تولید سوالات و آزمون هایی طراحی شده است که انسان به راحتی می تواند به آن ها پاسخ دهد، اما کامپیوترها نمی توانند آن ها را تشخیص و به سوالات پاسخ دهند.

با فروشگاه ساز و سایت ساز سی می پلاس با ما همراه باشید؛ در ادامه به شما خواهیم گفت کپچا چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کپچا یا همان CAPTCHA کوتاه شده ی جمله Completely Automated Public Turing Test To Tell Computers and Humans Apart است و معنای آن یعنی آزمایش اتوماتیک عمومی برای تشخیص انسان از کامپیوتر. کپچا در سال 2000 و در دانشگاه Carneige Mellon توسط Luis von Ahn و همکارانش طراحی و ساخته شد و برای اولین بار توسط وب سایت یاهو مورد استفاده قرار گرفت.

از کپچا در چه جاهایی استفاده می شود؟

کپچا ابزاری بسیار کاربردی است که باعث افزایش امنیت در فضای آنلاین می شود که مهم ترین آن ها شامل موارد زیر است:

جلوگیری از ارسال نظرات اسپم در وب سایت های مختلف

با توجه به اینکه بسیاری از افراد با هدف ایجاد ترافیک برای وب سایت خود اقدام به درج آدرس وب سایت در بخش نظرات سایر وب سایت ها می کنند، کپچا کمک می کند تا از اقدامات اینچنین جلوگیری شود. همچنین از ارسال پیام های خطرناک که معمولا منجر به هک شدن وب سایت می شوند، جلوگیری می کند. برای اینکه بتوانید از ارسال مطالب غیر مرتبط توسط کپچا جلوگیری کنید، باید ابزار آن را در قسمت ارسال نظرات قرار دهید.

نقش کپچا در بخش عضویت وب سایت

بسیاری از وب سایت ها هستند که با ارائه خدمات رایگان مخاطبان بسیاری دارند. در گذشته که کپچا وجود نداشت بسیاری از روبات ها اقدام به ساخت اکانت های بسیار زیادی می کردند. این اقدام معمولا با هدف سوءاستفاده از برخی از وب سایت انجام می شد. به عنوان مثال ساخت اکانت های متعدد در وب سایت های یاهو و گوگل توسط روبات ها، که پس از شکل گیری کپچا آمار ساخت حساب های کاربری فیک بسیار کاهش پیدا کرد.

کپچا برای نظرسنجی آنلاین

در نوامبر 1999 یک نظر سنجی آنلاین در سایت Slashdot.org برای انتخاب بهترین دانشگاه در حوزه ی علوم کامپیوتر و برنامه نویسی برگزار شد. با توجه به اینکه آن زمان کپچا وجود نداشت آمار درستی ارائه نشد، زیرا هر فرد توانسته بود چندین بار در نظر سنجی شرکت کند. در واقع می توان گفت امروزه در بسیاری از موارد کپچا توانسته است با شناسایی آی پی افراد شرکت کننده در نظرسنجی از ارسال نظرات متعدد توسط یه نفر جلوگیری کند.

جلوگیری از هک پسورد

در گذشته با توجه به اینکه ابزاری مانند کپچا برای تفکیک انسان از روبات وجود نداشت، بسیاری از روبات هایی که توسط هکرها ساخته شده بودند، این توانایی را داشتند که بتوانند انواع پسود و رمز ورود را هک کنند. اما پس از فراگیر شدن نرم افزارهای کپچا امنیت حساب های کاربری در اینترنت بسیار افزایش پیدا کرد. زیرا دیگر روبات های حرفه ای هک قادر نبودند تا به حساب های مختلف دسترسی داشته باشند. توصیه می شود با توجه به اهمیت درسترسی به حساب های اینترنتی حتما از کپچا استفاده کنید.

از کپچا درست و به جا استفاده کنیم.

بسیاری از افراد هستند که در تلاش اند تا با نصب نرم افزار کپچا در بخش های مختلف وب سایت خود امنیت آن را افزایش دهند. توجه داشته باشید که نیازی نیست تا کپچا در تمام بخش های وب سایت قرار داده شود. همچنین با توجه به تحقیقات انجام شده، استفاده زیاد از کپچا در بخش های مختلف وب سایت باعث ترک کاربران می شود و در دراز مدت می تواند آسیب های بسیار زیادی به ترافیک وب سایت وارد کند و مدت زمان حضور کاربران را کاهش دهد.

 


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر