وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

چگونه یک پسورد قوی بسازیم و آن را به خاطر بسپاریم؟

شنبه، ۱۴ دی ۱۳۹۸


در زندگی دیجیتال امروز رمزها نقش بسزایی را در بحث امنیت ایفا می کنند. ساده بودن رمزها باعث می شود تا حساب های کاربری به راحتی هک شوند و در دسترس هکرها قرار گیرند؛ از سوی دیگر به خاطر سپردن رمزهای زیاد و پیچیده کار مشکلی است، اما حفاظت از آنها امری ضروری است.

با سایت ساز و فروشگاه سایت سی می پلاس همراه باشید، در این جا ما به شما یاد می دهیم چگونه یک پسورد قوی بسازید و آن را به خاطر بسپارید.

 استفاده نکردن از اطلاعات شخصی در رمز عبور

فردی که بخواهد رمز عبور شما را حدس بزند اطلاعات شخصی شما را در اولویت قرار خواهد داد؛ لذا استفاده از نام خود، شماره تلفن همراه، نام دوستان و دیگر اطلاعات شخصی در رمز عبور  بپرهزید. استفاده از این اطلاعات ایده مناسبی برای رمز عبور قوی نیست؛ نتیجه استفاده از این اطلاعات، ایجاد یک رمز ناامن خواهد بود.

پیشنهاد سی می پلاس: چرا سایتم در گوگل امن نیست؟


همچنین از عبارت password به عنوان رمز عبور استفاده نکنید؛ زیرا یکی از حدس های هکران این است که فرد از این کلمه به عنوان رمز عبور استفاده کند.

استفاده از کاراکترهای خاص فراموش نشود

به طور معمول هکرها الگوریتمی که از لغات داخل دیکشنری استفاده می شود را برای یافتن پسوردهای کاربران استفاده می کنند. شما می توانید با استفاده از اعداد، حروف بزرگ و کوچک و کاراکترهای خاص نتیجه این الگوریتم ها را تا حد زیادی کاهش دهید.
همچنین با بررسی پسوردها ثابت شده است که رمز هایی که کاراکترهای خاص دارند مدت زمان هک آن ها بیشتر از رمزهای دیگر است. استفاده طولانی مدت از یک پر پسورد خطر هک آن را افزایش می دهد، لذا می توانید برای امنیت بیشتر هر از چند گاهی پسوردتان را تغییر دهید.

استفاده از اپلیکیشن های مدیریت پسورد

اگ نمی توانید رمز عبور خود را به حافظه بسپارید و  آن را فراموش می کنید، می توانید از اپلیکیشن های مدیریت پسورد استفاده کنید.
این برنامه ها پسوردهای اکانت مختلف شما را در خود ذخیره می کنند؛ سپس برای دفعات دیگر که می خواهید وارد حساب کاربری خود شوید، پس از وارد کردن نام کاربری، این اپلیکیشن ها پسورد مرتبط با آن را به شما پیشنهاد می دهند.
با بودن  این نوع نرم افزارها می توانید بدون نگرانی از فراموشی رمزها برای هر حساب خود یک پسورد جداگانه در نظر بگیرید.

پیشنهاد سی می پلاس: HTTPS مهمترین فاکتور سئو


رمزهای عبارت گونه

یکی از تکنیک های ایجاد یک رمز عبور قوی استفاده از رمزهای عبارت گونه است؛ به این ترتیب که شما یک جمله خاص را به عنوان رمز در نظر می گیریدکه در این جمله از کارکترهای خاص، اعداد و... استفاده شده است. اما به این نکته توجه داشته باشید که رمز عبور خود با تکنیکی که از آن برای ایجاد آن استفاده می کنید را نباید با دیگران در میان بگذارید.

استفاده از احرازهویت دو مرحله ای

اپلیکیشن های زیادی برای اینکه امنیت حساب کاربری کاربران خود را افزایش دهند و مورد اعتماد آنان قرار گیرند، از یک لایه امنیتی دیگر به نام احراز هویت دو مرحله ای استفاده می کنند؛ به این شکل است که پس از این که فرد پسورد خود را وارد کرد، باید هویت خود را با پاسخ دادن به یک سوال یا وارد کردن یک کد دوباره تایید کند. به این ترتیب که سایت یا اپلیکیشن مورد نظر  شماره تلفن یا آدرس ایمیل کاربر را در اختیار دارد، کدی را برای او ارسال می کند و از او می‌خواهد که آن کد را وارد کنند یا اینکه اپلیکیشن به کاربر اجازه می دهد که خود او یک رمز به عنوان یک سوال و جواب که تنها خود فرد جواب آن را می داند برای ورود ایجاد کند.

پیشنهاد سی می پلاس: بدون نیاز به تخصص کسب و کار خود را در زمینه طراحی وبسایت راه اندازی کنید

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر