وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

چطور بفهمیم یک پاندای بزرگ روی سایت ما نشسته است؛ بررسی الگوریتم پاندای گوگل

دوشنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۸

 زمان مطالعه: حدود 5 دقیقه
چطور بفهمیم یک پاندای بزرگ روی سایت ما نشسته است؛ بررسی الگوریتم پاندای گوگل 

همانطور که هفته گذشته در مطلب آپدیت گوگل توضیح دادیم، موتور جستجوی گوگل برای اینکه صفحات کاربردی و مناسبی را از بین هزاران وب سایت پیدا کند و این صفحات باکیفیت را در نتایج جستجو نمایش دهد، الگوریتم‌های بسیاری دارد. این الگوریتم‌ها که اتفاقا تعدادشان کم هم نیست، اغلب روی فاکتورهایی مانند کیفیت محتوا و سایر اصول سئو تاکید دارند. یکی از معروف‌ترین این الگوریتم‌ها، الگوریتم پاندا است که از سال 2011 آغاز به کار کرد اما از سال 2013 وب سایت‌های فارسی زبان را تحت تاثیر قرار داد و هنوز هم که هنوز است، گوگل روی آن تاکید دارد. با سایت ساز و فروشگاه ساز آنلاین سی می پلاس همراه باشید تا هر آنچه درباره این الگوریتم باید بدانید و راه‌های مقابله با آن را با شما مطرح کنیم.
 

الگوریتم گوگل پاندا چیست؟

پاندا یکی از معروف‌ترین الگوریتم‌های گوگل است که مشخصا روی کیفیت محتوای وب سایت شما نظارت می‌کند. این الگوریتم وب سایت شما را بررسی می‌کند و بنا به فاکتورهای زیادی، مشخص می‌کند که آیا محتوای موجود در وب سایت آیا ارزشمند است یا خیر. فاکتورهایی که این الگوریتم مد نظر قرار می‌دهد به صورت زیر است:
 
1- طول محتوا: هیچ گاه تا کنون درباره اندازه دقیق محتوا توضیحی داده نشده است اما آنچه که از تجریبات بدست آمده است، این است که سعی کنید محتوای شما حداقل 500 کلمه داشته باشد. الگوریتم پاندا هم این فاکتور طول محتوا را مد نظر قرار می‌دهد. به عبارتی اگر محتوای شما در یک صفحه در حد چند کلمه یا جمله و به حد یک پاراگراف باشد (که گوگل آن را Thin Content می‌نامد)، عملا آن صفحه ارزشی برای گوگل پیدا نخواهد کرد. پس روی محتوای بلندتر کار کنید.
 
2- محتوای کپی: تولید محتوای اصولی و هدفمند سخت است و نیاز به زمان طولانی دارد. به همین دلیل سایت‌های زیادی هستند که تصور می‌کنند با کپی کردن مطالب وب سایت‌های دیگر در سایت خودشان، این بار را از روی دوش سازمان برداشته‌اند اما این کار یک اشتباه بزرگ است زیرا الگوریتم پاندا این محتوای کپی را تشخیص داده و شما را پنالتی می‌کند. حتی اگر صفحاتی در وب سایت دارید که تکراری هستند (Duplicate content)، باز هم توسز این الگوریتم تشخیص داده می‌شوند و وب سایت شما را با مشکل مواجه خواهند کرد.
 
3- محتوای کم کیفیت: اگر صفحه‌ای به اندازه‌ای کامل نباشد که نیاز کاربر را پاسخ دهد و در واقع ارزش کمی برای کاربر داشته باشد و اطلاعاتی عمیقی را ارائه ندهد، توسط الگوریتم پاندای گوگل بی‌ارزش شناخته می‌شود.
 
4- نسبت آگهی به محتوا: حتما شما هم وارد وب سایت‌هایی شده‌اید که به حدی تبلیغات بنری چشمک‌زن گوشه و کنار آن بوده است که خود مطلب اصلی را به سختی پیدا کرده‌اید. الگوریتم پاندای گوگل مدت‌هاست که به مسئله توجه می‌کند و در صورتی که نسبت تبلیغات درون یک صفحه به محتوای اصلی، بیشتر از حدی باشد، آن صفحه را از نتایج خود حذف می‌کند.
 

آیا پاندای گوگل وب سایت شما را پنالتی کرده است؟

حتما این سوال به ذهن‌تان رسیده است که آیا الگوریتم پاندای گوگل وب سایت  ما را پنالتی کرده است؟ باید بگوییم اگر فاکتورهای بالا در وب سایت شما وجود دارد و یک باره متوجه شُدید که ورودی وب سایت از سمت گوگل (بازدید ارگانیک وب سایت) به شدت کاهش یافته است، به احتمال قوی همین الگوریتم پاندای گوگل وب سایت شما را جریمه کرده است.
 

پاندا را راضی کنید

برای اینکه از شر این شرایط خلاص شوید، بهترین راه کار کردن اصولی است. محتوای خوب و مناسب تولید کند، ضمنا بدانید که محتوای کپی شده ارزشی برای شما ندارد، محتوا و صفحات تکراری را حذف کنید و در نهایت مطلبی تولید کنید که همه سوالات کاربر را جواب بدهد. به این ترتیب پاندای خشمگین گوگل راضی شده و وب سایت شما را جریمه نخواهد کرد.
 
 

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر