وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

پرسونای مشتری چیست؟

پنجشنبه، ۲ مرداد ۱۳۹۹

گاهی برای همه ما پیش آمده است که پیام هایی را دریافت کرده ایم که هیچ ارتباطی با ما و فعالیت های ما ندارد. حتی ممکن است که پس از دریافت اینگونه پیام ها عصبانی شویم. این مشکل کاملا مرتبط با ارسال کننده ی پیام است که بدون شناخت مخاطبان خود اقدام به ارسال پیام کرده است. برای هدفمند کردن تبلیغات نیاز دارید تا مخاطبان و مشتریان خود را بشناسید، و در این اینجاست که پرسونای مشتری به کمک شما خواهد آمد.

با سایت ساز و فروشگاه ساز سی می پلاس همراه باشید،در این مقاله به شما خواهیم گفت که پرسونای مشتری چیست؟ و چه کمکی به تبلیغات می کند؟

پرسونای مشتری یا پرسونای مخاطب یکی از مهم ترین مواردی است که می تواند به موفقیت تبلیغات و در نتیجه افزایش فروش کمک کند. پرسونای مشتری تنها بر روی شناخت مشتریان تمرکز دارد. باید توجه داشته که شناخت مشتریان می تواند تبلیغات و فروش را کاملا هدفمند کند.

آیا می دانید چرا برخی از برند های مطرح با صرف هزینه های بسیار بالا به نتیجه دلخواه خود نمی رسند؟

حتما تا به حال موارد بسیار زیادی از تبلیغات برندهای معروف را دیده اید که تاثیر چندانی بر فروش و افزایش درآمد آن ها نداشته است. شاید به جرات بتوان گفت که توجه نداشتن به پرسونای مخاطب اصلی ترین دلیل برای به نتیجه نرسیدن فعالیت های تبلیغاتی باشد. فرقی نمی کند شما یک برند مطرح باشید و یا یک کسب و کار نوپا، در هر صورت نیاز دارید تا با پرسونای مشتری یا همان پرسونای مخاطب آشنا شوید.

آیا مخاطبان هدف خود را می‌شناسید؟

اگر قصد دارید تا فعالیت های تبلیغاتی خود را آغاز کنید بهتر است پیش از شروع هرکاری به این سوال پاسخ دهید. آیا مخاطبان هدف خود را می‌شناسید !؟

توجه داشته باشید که نخستین قدم برای شروع فعالیت های تبلیغاتی شناخت مخاطبان و مشتریان است. فرض کنید که شما بدون در نظر داشتن مخاطبان و شناخت گروه آن ها، شروع به ارسال پیام های تبلیغاتی کنید و محصولات و خدمات خود را به آن ها معرفی کنید در این صورت ممکن است از چندین نفر بازخورد دریافت کنید اما این نتیجه مورد نظر شما نباشد. اما اگر شما پیش از ارسال پیام تبلیغاتی سعی کنید با مخاطبان خود بیشتر آشنا شوید و خدمات و محصولات خود را به کسانی معرفی کنید که به آن نیاز دارند بدون شک در تبلیغات و فروش موفق خواهید شد. البته شناخت مخاطبان هدف و رسیدن به پرسونا یک پروسه زمانبر هست که نمی توان نتیجه آن را در زمان کوتاه دید.

چگونه پرسونای مشتریان ایده‌آل خود را طراحی کنیم؟

برای طراحی پرسونای مخاطب باید مراحل زیر را دنیال کرد:

  • استفاده از تجربیات

گاهی می توان با استفاده از تجربیاتی که در گذشته کسب کرده ایم، یک پرسونای مشتری طراحی کنیم. تجربه می تواند به شناخت گروه خاصی از مخاطبان کمک کند که چه چیزی می تواند به نیاز آن ها پاسخ دهد.

  • نظر سنجی

یکی از بهترین ابزارهایی که به شما در رسیدن به یک پرسونای دقیق کمک می کند، ایجاد فرم های نظر سنجی است. فرم های نظر سنجی اگر در جای مناسب استفاده شوند می توانند نتایج کاملا دقیقی از نیاز مخاطبان در اختیار ما قرار دهند.

  • تحقیق کلمات کلیدی

یکی دیگر از راهکارهایی که به شما در طراحی پرسونای مخاطب کمک می کند، تحقیق کلمات کلیدی است. اگر شما بتوانید کلمات کلیدی که توسط مخاطبان شما مورد استفاده قرار می گیرند را پیدا کنید، حتما می توانید نیاز های آن ها را شناسایی کنید و در نتیجه یک پرسونای دقیق طراحی کنید.

توجه داشته باشید که با در نظر داشتن اینکه رقابت در دنیای کسب و کار بسیار زیاد است، شما باید بتوانید با استفاده صحیح از تمام ابزارهای بازاریابی کسب و کار خود را توسعه  دهید و از شکست آن جلوگیری کنید. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که طراحی پرسونای مخاطب یکی از ابزارهایی است که می تواند سرنوشت کسب و کار شما را تعیین کند.

 

 


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر