وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

هوش هیجانی (Emotional intelligence) چیست و چه تاثیری در کسب و کار و موفقیت دارد؟

پنجشنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۹

می توان گفت هوش هیجانی (Emotional intelligence) یا همان هوش عاطفی یک نوع از مهارت های کنترل احساسات، عواطف و هیجان های فردی و اجتماعی است. تحقیقات نشان می دهد افرادی که دارای هوش هیجانی بالاتری نسبت به دیگران هستند، از قدرت و توانایی بیشتری برای کنترل و مدیریت دیگران برخوردار اند.
به طور کلی می توان گفت، افرادی که دارای هوش هیجانی بالایی هستند، به سادگی می توانند مدیریت افراد و سازمان های زیر دست را تحت کنترل خود بگیرند. به همین دلیل می توان گفت، اولین مهارت مورد نیاز برای مدیریت یک کسب و کار، برخوردار بوردن از هوش هیجانی نسبتا بالاست.

با فروشگاه ساز و سایت ساز سی می پلاس همراه باشید، در ادامه به شما خواهیم گفت هوش هیجانی چیست و چه تاثیری در کسب و کار و موفقیت دارد؟

چرا هوش هیجانی مهم است؟

به طور طبیعی، انسان موجودی است که می تواند با احساسات بر روی رفتار خود کنترل داشته باشد. به همین دلیل ممکن برخی از وقایع بتوانند به سرعت احساسات انسان را تحت تاثیر قرار دهند. در واقع می توان گفت، انسان کاملا تحت تاثیر محرک های احساسی تصمیم می گیرد. باید توجه داشته باشید که کنترل احساسات و در واقع نشان دادن واکنش های به موقع می تواند از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کند، به همین دلیل است که هوش هیجانی مهم است.

تعریف هوش هیجانی:

برای اینکه بتوانیم به تعریف دقیقی از هوش هیجانی برسیم، نیاز است تا دو مقوله هوش و هیجان را در یک مورد بررسی قرار دهیم. همه ما انسان ها به طور کلی ترکیبی از هوش و هیجان هستیم. توجه داشته باشید که قرار گرفتن  هوش و هیجان در کنار یکدیگر، درصد توانمندی و موفقیت های ما را در جامعه تعیین می کند.

هوش چیست؟

با توجه به اینکه تعاریف بسیار زیادی در مورد هوش وجود دارد اما نمی توان به طور دقیق آن را تعریف کرد. اما به طور کلی می توان گفت هوش کمک می کند تا بعد فراگیری مهارت های مختلف بتوان از آن ها در جای مناسب استفاده کرد.

هیجان چیست؟

متاسفانه درست مانند هوش تعریف دقیقی از هیجان هم وجود ندارد اما می توان هیجان را به عنوان یک واکنش عاطفی در شرایطی که ممکن است مانند، شادی، اندوه، تنفر، خشم و واکنش هایی اینچنینی دانست.

برای بررسی هوش هیجانی نیاز است تا دو مفهوم هوش و هیجان با هم ترکیب شوند. درست ترکیب این دو است که می توانند رفتارهای ما را تحت تاثیر قرار دهد.

هوش هیجانی و اهمیت آن در محیط کاری و کسب و کار

هوش هیجانی در حوزه کسب و کار با مدیریت و موفقیت ارتباط مستقیم دارد. در واقع هوش هیجانی، یکی از  ارزشمند ترین و مهم ترین مباحث در حوزه مدیریت است.

در حوزه کسب و کار و مدیریت، هوش هیجانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چیزی که در حوزه کسب و کار بسیار مهم  است افرادی را بکار بگیرند که از هوش هیجانی بسیار بالایی برخوردار باشند. این افراد می توانند به پیشرفت انواع کسب و کار کمک بسیار زیادی کنند.

کاربرد هوش هیجانی در زندگی

افرادی که از هوش هیجانی بالایی برخوردار هستند، می توانند ارتباطات موفق تری در جامعه داشته باشند.

هوش هیجانی باعث ایجاد محبوبیت افراد در جامعه می شود.

افرادی که از هوش هیجانی بالایی برخوردار هستند، معمولا از اعتماد بنفس بالایی نیز برخوردار اند.

هوش عاطفی باعث می شود که فرد در موقعیت های مختلف زندگی، توانایی و مهارت بیشتری از خود بروز دهند.

هوش هیجانی می تواند از ایجاد تنش در موقعیت مختلف جلوگیری کند.

هوش هیجانی می تواند باعث شکل گیری کنترل درونی شود.

هوش هیجانی می تواند بر سلامت روانی و سلامت جامعه تاثیرگذار باشد.


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر