وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) چیست؟

دوشنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۹


این روزها هوش مصنوعی یکی از مباحثی است که زیاد در مورد آن می شنویم. درواقع هوش مصنوعی یکی از دستاوردهای علم و تکنولوژی است. فراگیر شدن هوش مصنوعی می تواند دنیا را تغییر و بسیاری از فعالیت های ما را تحت تاثیر خود قرار دهد. با سایت ساز سی می پلاس همراه باشید در ادامه به بررسی مبحت هوش مصنوعی خواهیم پرداخت و به شما می گوییم که هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) چیست؟

این روزها هوش مصنوعی توانسته است به زندگی همه وارد شود. اما با این وجود گفته می شود که در آینده زندگی و کار همه ما خیلی بیشتر تحت تاثیر هوش مصنوعی قرار خواهد گرفت. متاسفانه این موضوع نگرانی های بسیار زیادی برای برخی از افراد ایجاد کرده است.

برخی از افراد تصور می کنند که شاید هوش مصنوعی در آینده به شکلی باعث آسیب به زندگی شخصی و کار آن ها شود. به عنوان مثال اینکه ممکن است وجود برخی از ربات ها، باعث شود تا آن ها کار خود را از دست دهند.

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) چیست؟

هوش مصنوعی تعاریف بسیار گسترده دارد. شاید به سادگی نتوان آن ها توضیح داد. اما بر طبق گفته ی دو دانشمند با نام‌ های مینسکی و مک کارتی، هر دستگاه و یا ماشینی که بتواند کار خود را به خوبی انجام دهد، به نوعی بر پایه هوش مصنوعی بنا شده است.

به عنوان مثال تمام دستگاه هایی که در کارخانه مختلف وجود دارد و بدون دخالت انسان می توانند وظایف خود را انجام دهد، و همچنین سیستم های کامپیوتری و گوشی ها موبایل ما، همگی بر پایه هوش مصنوعی کار می کنند. همانطور که می بینید ما می توانیم دستوراتی را به آن ها بدهیم و نتیجه مورد نظر را تحویل بگیریم.

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) چیست؟

مزیت های هوش مصنوعی

هوش مصنوعی از زمانی که وارد دنیای ما شد، توانست تغییرات بسیار مثبتی در زندگی همه ما ایجاد کند که برخی از آن ها شامل موارد زیر است:

  • حذف برخی از فعالیت های بسیار مشکل

مسائل سخت و مشکلی در زندگی همه ما وجود دارد که حل کردن آن ها برای ما به سادگی امکان پذیر نیست. به عنوان مثال حل مسائل ریاضی و انجام برخی از فعالیت های مرتبط با حسابداری. اینجا است که هوش مصنوعی به کمک ما می آید و ما می توانیم پیچیده ترین مسائل ریاضی را با کمک ماشین حساب و کامپیوتر حل کنیم. همچنین ساعتی را که ما کوک می کنیم تا در زمان مشخص از خواب بیدار شویم نیز می تواند از مزیت های هوش مصنوعی باشد.

  • صرفه جویی در زمان

زمانی که بتوانیم با کمک ابزارها و ماشین هایی که در اطرافمان وجود دارد، برخی از کارهایی را که نیاز بود تا به صورت دستی انجام دهیم را حذف کنیم، به نوعی می توانیم در زمان خود صرفه جویی کنیم. به عنوان مثال زمانی ماشین لباسشویی وجود نداشت. اما امروزه ماشین های لباسشویی هوشمند کمک می کنند تا ما بتوانیم زمانی را که به شستن لباس اختصاص می دادیم را به انجام کارهای دیگر اخصاص دهیم.
هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) چیست؟

معایت هوش مصنوعی

هوش مصنوعی هم، مانند بسیاری از چیزهایی که در اطراف ما قرار دارد، می تواند دارای معایبی باشد. اما این نه به این معنا که به سلامتی و زندگی ما آسیب وارد کند. درواقع یکی از بزرگترین معایبی که هوش مصنوعی دارد این است که زندگی ما را به خود وابسته می کند. وابسته شدن زندگی ما به هوش مصنوعی بدین معنا است که در نبود برخی از تکنولوژی هایی که در گذشته به آن ها نیازی نداشتیم، زندگی ما از وضعیت عادی خارج شود. به عنوان مثال زندگی همه ما به گوشی موبایل و کامپیوتر وابسته است و در صورتی که از زندگی ما حذف شوند، با مشکلات بسیار زیادی مواجه خواهیم شد.

جمع بندی

هوش مصنوعی یکی از چیزهایی است که به مرور وارد زندگی انسان شد، و توانست بخش بسیار زیادی از زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار دهد. اما متاسفانه بسیاری از افراد جامعه در مقابل تکنولوژی و هوش مصنوعی مقاومت می کنند و تصور می کنند که نباید به آن وابسته شد.

اما این یک تصور اشتباه است زیرا مقاوت در برابر هوش مصنوعی می تواند تنها منجر به سخت شدن زندگی می شود زیرا به طور کاملا ناخواسته،  تکنولوژی و هوش مصنوعی در حال تغییر سبک زندگی و کار انسان ها است و ما نباید از این تغییرات عقب بمانیم.


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر