وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

نکات طلایی در استفاده از وب انیمیشن ها در طراحی وب سایت

دوشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۷

زمان مطالعه: حدود 5 دقیقه
بایدها و نبایدهای استفاده از وب انیمیشن‌ها در طراحی سایت
 
یکی از جدیدترین ترندهای اخیر در طراحی سایت، استفاده از وب انیمیشن‌هاست تا حالت زنده بودن به وب سایت داده شود و از سوی دیگر کاربر به سادگی به جایی که مورد نظر شماست کشیده شود. اما وب انیمیشن‌ چیست و چه کاربردهایی دارد؟ از این نوع طراحی کجا و چطور باید استفاده کنیم؟ با سایت ساز و فروشگاه ساز سی می پلاس همراه باشید تا بایدها و نبایدهای استفاده از وب انیمیشن‌ها در طراحی سایت را با شما به اشتراک بگذاریم.
 

وب انیمیشن چیست؟

وب انیمیشن‌ در واقع جلوه‌ها و ایفکت‌هایی هستند که بعد از بارگذاری وب سایت نمایش داده می‌شود. برای نمونه صفحه اصلی وب سایت سی می پلاس را ببینید که با اسکرول کردن، بخش‌های مختلف صفحه به آرامی و زیبایی نمایش داده می‌شود. به دکمه‌ها توجه کنید که با حرکت موس روی آن‌ها چطور تغییر رنگ می‌دهند.
همین حرکت‌های ساده و کوچک به شما نشان می‌دهد که وب سایت زنده است و با هر اقدام شما واکنش نشان می‌دهد، درست مثل یک انسان زنده.
 

وب انیمیشن‌ها چه کاربرد و مزایایی دارند؟

انیمیشن‌هایی که در وب سایت استفاده می‌کنید در ساده‌ترین حالت، جلوه زیبایی به وب سایت شما می‌بخشند و همین زیبایی کاربر را به وب سایت شما جذب می‌کند. زیبایی اما تنها مزیت استفاده از وب انیمیشن‌ها نیست بلکه این ایفکت‌های کوچک را می‌توانیم به علامت‌هایی در یک جاده تشبیه کنیم که کاربر را به همان جایی می‌رسانند که شما می‌خواهید، درست مثل یک نقشه راه.
برای نمونه می‌خواهید بعد از خواندن یک متن معرفی محصول در وب سایت، کاربران روی یک دکمه کلیک کنند تا بتوانند مشخصات آن را ببینید و یا حتی محصول را بخرند. بنابراین با رسیدن کاربر به انتهای متن، دکمه خرید محصول را کمی بزرگ‌تر کنید و یا آن را پررنگ‌تر کنید. به این ترتیب بیشتر توجه کاربر به این دکمه جلب خواهد شد و احتمال اینکه همان کاری را انجام دهد که شما می‌خواهید به مراتب بالا می‌رود.
 

چطور و در چه بخش‌هایی از سایت از وب انیمیشن‌ها استفاده کنیم؟

انواع مختلفی از وب انیمیشن‌ها وجود دارند که هر کدام هدف خاصی را دنبال می‌کنند. مثلا انیمیشن‌هایی که در پس زمینه به کار برده می‌شوند برای این هدف طراحی شده‌اند که بخش خاصی از وب سایت را از سایر بخش‌ها متمایز کنند. این نوع انیمیشن بیشتر از هر چیزی برای وب سایت‌های تک صفحه‌ای کاربرد دارد. در این نوع طراحی چون همه بخش‌های وب سایت در یک صفحه قرار دارند، باید به نحوی جدا بودن بخش‌ها را به کاربر نشان دهید و بهترین راه استفاده از وب انیمیشن‌هاست.
 
لینک‌ها، دکمه‌ها و منوها بخش فوق‌العاده مهم دیگری هستند که حتما باید با وب انیمیشن‌ها تزیین شوند. طراحی وب انیمیشن‌ برای این قسمت‌ها اصلا پیچیده نیست. کافی است با حرکت موس روی آن‌ها، کمی تغییر رنگ دهند یا اینکه نوشته آن‌ها بزرگ‌تر شود و یا یک خط باریک زیر آن‌ها نمایان شود، دقیقا به همین سادگی.
بنرهای تبلیغاتی و یا بنرها جشنواره‌ها، بخش‌های دیگری هستند که می‌توانید برای جلب توجه بیشتر کاربران در آن‎‌ها از وب انیمیشن‌ها استفاده کنید.
 
خلاصه هر جایی که نیاز است مخاطب را به انجام کاری دعوت کنید و یا به شیوه‌ای او را راهنمایی کنید که حالا باید چه عملی را در وب سایت انجام دهد، می‌توانید از قدرت وب انیمیشن‌ها بهره ببرید.
 

تعادل را فراموش نکنید

همیشه تعادل بهترین انتخاب است. سعی کنید در استفاده از وب انیمیشن‌ها هم همین روند را پیش بگیرید و زیاده‌روی نکنید تا هم وب سایت شما شلوغ نشود و هم زمان بار گذاری وب سایت بالا نرود زیرا همین مسئله به خودی خود باعث می‌شود خیلی از کاربران حتی وارد وب سایت شما هم نشود چه برسد به اینکه بخواهند وب انیمیشن‌ها را ببینند.0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر