وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

نقشه سفر مشتری (Customer Journey) چیست و در طراحی آن باید به چه نکاتی دقت کرد؟

دوشنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۹

شاید تاکنون بارها از خود پرسیده باشید که چه می شود تا یک مشتری زمانی که وارد وب سایت شما می شود فعالیت های دلخواه شما را انجام می دهد. اما این یک سوال اشتباه است و درواقع چیزی که شما باید به آن پاسخ دهید این است، برای اینکه مشتریان بتوانند از طریق وب سایت من به خواسته هایشان برسند چه کارهایی باید انجام دهم؟

با سایت ساز و فروشگاه ساز سی می پلاس با ما همراه باشید؛ در این مقاله به شما خواهیم گفت سفر مشتری چیست و در طراحی آن باید به چه نکاتی دقت کرد؟

برای اینکه بتوانیم به اهداف خود نزدیک شویم، نیاز است تا روند رسیدن مشتریان به اهدافشان را بررسی کنیم و ببینیم یک مشتری چگونه ارتباط برقرار می کند و به اهدافش می رسد.

نقشه سفر مشتری چیست؟

نقشه سفر مشتری یا (Customer Journey) روند و مراحل تجربه‌ ی کاربر در استفاده از محصولات و خدمات شما را معرفی می ‌کند. نقشه سفر می تواند از ارتباط اولیه، تا یک ارتباط بلند مدت با یک کسب و کار باشد.

در برخی از موارد ممکن است نقشه سفر مشتری روی بخش خاصی از داستان مشتری متمرکز شود و یا اینکه یک ارائه کلی از تجربیات مشتری را در بر بگیرد. به هر حال هدف اصلی که نقشه سفر مشتری دنبال می ‌کند، شناسایی و معرفی تعاملات مهم و اصلی است که مشتری با شرکت و یا سازمان شما دارد. همچنین می توان گفت نقشه سفر درباره احساسات و سوالات کاربر و نوع ارتباطش با سازمان است.

نقشه سفر مشتری به طور معمول کمک می‌ کند تا به درک مناسبی از نیازها، انگیزه ‌‌ها و علایق اصلی مشتری برسیم.  همچنین نقشه سفرکمک می کند تا بفهمیم مشتری چه چیزی می خواهد و ما از چه طریق می توانیم به نیاز او پاسخ دهیم. نقشه سفر می تواند شکل های مختلفی به خود بگیرد، اما رایج ترین ها به صورت یک اینفوگرافیک تهیه می شوند، توجه داشته باشید که شکل نقشه سفر مشتری مهم نیست و هدف اصلی بررسی نیاز مشتری است.

چرا باید نقشه سفر مشتری داشته باشید؟

نقشه سفر مشتری یکی از ابزار بسیار قدرتمند برای تعیین اهداف سازمان و مشتری است. نقشه سفر مشتری کمک می کند رفتارهای مختلف مشتریان و کاربران را شناسایی کنید و بتوایند تصویری واضح از نیازهایشان را ترسیم کنید. اگر شما یک کپی ‌رایتر و یا یک تولید کننده محتوا هستید نقشه سفر مشتری به شما کمک می ‌کند با بفهمید محصولات و یا محتوای شما می تواند چه احساسی در مشتریان و کاربران ایجاد کند.

همچنین اگر شما یک مدیر هستید  نقشه سفر مشتری، یک اطلاعات کلی از تجربیات مشتریان در اختیار شما قرار می دهد. نقشه سفر می تواند به شما نشان دهدکه یک مشتری می تواند چگونه در قیف فروش حرکت کند. این تصاویری که با کمک نقشه سفر مشتری ترسیم می شوند می توانند اهداف را هم برای مشتری و هم برای سازمان به شکل سازنده ای تغییر دهد.

گاهی ممکن است ترسیم  نقشه سفر کمک کند تا بتوانید برخی از نواقص را شناسایی و آن ها را بر طرف کنید، این نواقص می تواند شامل موارد زیر باشد:

ممکن است هنگامی که یک مشتری از ابزارهای موبایلی برای بررسی اهداف خود استفاده می کند با مشکلاتی رو به رو شود.

مشکلاتی که ممکن است در میان بخش های یک سازمان وجود داشته باشد و در رسیدن مشتری به اهدافش اختلال ایجاد کند.

مشکلاتی که ممکن است در شیوه ارتباطات وجود داشته باشد و معمولا این دسته از مشکلات بیشتر در استفاده سازمان ها از شبکه های اجتماعی دیده می شود.

مزیت ترسیم نقشه سفر برای سازمان

مهم ترین هدف در فعالیت های مرتبط با کسب و کار، ایجاد حس رضایت در مشتری است. این مشتری است که می تواند عمل موفقیت یک سازمان و یا یک کسب و کار باشد. ترسیم نقشه سفر مشتری می تواند اهداف مشتریان را مورد بررسی قرار دهد، و همین اهداف می تواند در نهایت منجر به رسیدن سازمان به موفقیت شود.


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر