وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

نرخ پرش (bounce rate) چیست و چه معنایی دارد

دوشنبه، ۱۹ شهریور ۱۳۹۷

زمان مطالعه: حدود 4 دقیقه
نرخ پرش (bounce rate) چیست و چه معنایی دارد
یکی از معیارهایی که برای بررسی عملکرد وب سایت می‌توانید آن را در نظر بگیرید، نرخ پرش یا اصطلاحا Bounce rate است. این فاکتور نشان می‌دهد که چند درصد از کاربران شما بعد از بازدید از یک صفحه، سایت را ترک کرده‌اند. درواقع نرخ پرش نشان می‌دهد که کاربر در وب سایت شما گردش نداشته است.
نرخ پرش در اصل عددی است که به صورت درصد بیان می‌شود و هرچه این درصد پایین‌تر باشد معمولا شرایط بهترین را نشان می‌دهد.
 

چه نرخ پرشی مناسب وب سایت است

میزان نرخ پرش به استاندارد مشخص نیست که بتوان آن را برای همه وب سایت‌ها و مقالات به صورت یکسان در نظر گرفت. درواقع میزان نرخ پرش به نوع وب سایت شما برمی‎‌گردد. فرض کنید وب سایتی دارید که کاربر با مراجعه به آن باید سریعا یک شماره را پیدا کند و آن را در جای دیگری استفاده کنید. در این شرایط در صورتی وب سایت شما موفق عمل کرده است که نرخ پرش (Bounce rate) شما بسیار بالا باشد.
در مقابل در صورتی که وب سایتی برای تولید محتوا دارید (مثلا یک مجله اینترنتی) هر چه نرخ پرش پایین‌تر باشد بهتر است.
تجریبات شخصی نشان می‌دهد که بهترین میزان نرخ پرش برای وب سایت‌های تولید کننده محتوا بین 40 تا 98 درصد است. این در حالی است که گوگل این درصد را بین 70 تا 85 درصد در نظر می‌گیرد.

 

از آن طرف بوم نیفتید

پیشنهاد می‌کنیم که حتما و به صورت دائمی وب سایت خود را با ابزارهایی همچون گوگل وب مستر تولز و یا گوگل آنالیتیکس بررسی کنید. این ابزارها اطلاعات دقیقی به شما می‌دهند که می‌توانند راه گشای بسیاری از مشکلات باشند.
یکی از اطلاعتی که از طریق گوگل آنالیتیکس می‌توانید به دست بیاورید میزان نرخ پرش است. جالب اینجاست که گاهی نرخ پرش به صفر رسیده است! شاید در این شرایط تصور کنید که کاربر بارها و بارها در وب سایت شما چرخیده است و از همه صفحات بازدید کرده است اما این تصور غلطی است. درواقع نرخ پرش صفر درصد گاهی به این معناست که کاربری یک صفحه از وب سایت شما را باز کرده است و سپس به تب دیگری رفته است. حالا کاربر به کلی وب سایت شما را فراموش کرده است و همین مسئله باعث شده است که نرخ پرش پایین بیاید.
بنابراین پایین بودن بیش از حد نرخ پرش همیشه معنای خوبی ندارد با این اوصاف سعی کنید نرخ پرش وب سایت خود را بین همان 70 تا 85 درصدی که مورد قبول گوگل است نگه دارید.

 

نرخ پرش همه چیز نیست

سئو بیش از 200 فاکتور مختلف دارد که در موتورهای جستجو با فرمول‌های پیچیده‌ای این فاکتورها را ادغام کرده و وب سایت شما را رتبه بندی می‌کند. بنابراین صرفا با قوی بودن در یک فاکتور خاص نمی‌توانید در این مارتون سهت پیروز باشید. بنابراین تنها به فکر کاهش نرخ پرش وب سایت خود نباشید بلکه به صورت متعادل همه فاکتورهای موثر سئو را در نظر بگیرید و تلاش کنید در همه به یک اندازه رشد کنید.

 

چطور نرخ پرش را کاهش دهیم

یکی از بهترین روش‌ها برای پایین آوردن نرخ پرش در وب سایت استفاده از لینک‌های داخلی مرتبط است که به آن‌ها بک لینک‌های داخلی گفته می‌شود. بهتر است مقالاتی تولید کنید که قبلا در وب سایت خود راجع به بخش‌هایی از آن‌ها مقاله دیگری تولید کرده باشید و یا به نحوی بخشی از مقاله کنونی شما را به صورت شفاف‌تر یا کامل‌تر توضیح می‌دهد.
حالا در مقاله جدیدتان به آن مقاله قبلی لینک بدهید. این مسئله باعث می‌دهد تا وحله اول همه نیازهای کاربر را پاسخ دهید و در مرحله دوم نرخ پرش وب سایت خود را پایین بیاورید که برای سئو بسیار مناسب است.

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر