وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

مزیت رقابتی یا Competitive Advantage چیست؟

پنجشنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۹

مزیت رقابتی یا Competitive Advantage چیست؟

مزیت رقابتی یا Competitive Advantage شامل عمل مختلفی است که می تواند باعث شود تا کسب و کار شما به لحاظ عملکرد و کارایی از رقبا پیشی بگیرد. مزیت رقابتی، به عوامل مختلفی وابسته است مانند، ساختار هزینه، برندینگ، کیفیت محصولات تولید شده، توزیع محصولات، مالکیت فکری و یا خدمات مشتری. برخی از این مزیت ها حاصل تجربه خریدار و کاربر است که منجر به ایجاد یک مزیت رقابتی می شود. بدین صورت که محصول یا خدمت شما برای مشتریان، بسیارجذاب و خواستنی ‌تر از محصولات رقبای شما است. با سایت ساز سی می پلاس همراه باشید در ادامه به شما خواهیم گفت مزیت رقابتی یا Competitive Advantage چیست؟

انواع مزیت رقابتی در کسب و کار شامل چه مواردی است؟

شاید یکی از بزرگ ترین رقابت های که در دنیا وجود دارد، رقابت در میان انواع کسب و کار است. اینجا است که مزیت رقابتی می تواند موفقیت یک کسب و کار در رقابت با رقبا را تضمین کند. انواع مزیت رقابتی در کسب و کار شامل موارد زیر است:

 • قدرت و توانمندی تیم کاری
 • دسترسی به فناوری یا روش‌های تولید منحصر به فرد
 • تولید یک محصول منحصر به فرد که کسی قادر به تولید آن نیست
 • توانایی تولید و ارائه محصول با کم ترین هزینه
 • برند و میزان معروفیت کسب و کار

مزیت رقابتی درواقع قدرت یک کسب و کار در یک زمینه به خصوص است که می تواند منجر به حذف رقبا شود. برای درک بهتر مزیت رقابتی نیاز است تا با دو نوع اصلی از مزیت نسبی و مزیت افتراقی را آشنا شوید.

مزیت رقابتی یا Competitive Advantage چیست؟

مزیت نسبی

میزان تولیدات کالا و خدمات توسط یک کسب و کار و یا تولید کننده که بسیار موفق تر از سایر رقبا است، مزیت نسبی نام دارد. به طور کلی مشتریان تمایل دارند تا کالا و یا خدماتی را خریداری کنند که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشد و در مقابل دارای قیمت پایینی باشد. مزیت نسبی بسیار در ایجاد مزیت رقابتی تاثیرگذار خواهد بود، در نتیجه باید آن را جدی بگیرید.

مزیت افتراقی

زمانی که شرکت به تولید محصولات یا خدماتی برتر نسبت به سایر رقبا بپردازد، درواقع به مزیت افتراقی رسیده است. به عنوان مثال داشتن فناوری های پیشرفته، محصولی که داری ثبت اختراع باشد، و یا داشتن پرسنل کارآمد و یک برند قدرتمند بخشی از مزیت افتراقی را هستند. مزیت افتراقی از حاشیه‌ های درآمدی و سهام بازاری حمایت می ‌کنند.

توجه داشته باشید که هر کسب و کاری می‌تواند با ایده‌ های نوین وارد بازار شود. اما چیزی که مهم است پیشی گرفتن از رقبا است.

مزیت رقابتی یا Competitive Advantage چیست؟

چگونه مزیت رقابتی کسب و کارمان را بشناسیم؟

شاید برای بسیاری از کسب و کارها این مشکل وجود داشته باشد که نتوانند مزیت های رقابتی کسب و کارخود را شناسایی کنند. برای شناخت مزیت رقابتی کسب و کار نیاز است تا موارد زیر را در نظر داشته باشد:

 • ما چگونه برای مشتری هایمان ارزش آفرینی می کنیم؟
 • بازار هدف ما کدام است؟
 • رقبای خود را شناسایی کنیم و ببینیم چه کسانی در حال تولید و ارائه خدمات ما هستند؟

یک شرکت چه زمانی به مزیت رقابتی پایدار می رسد؟

طبق نظر یکی از اساتید دانشکده بازرگانی هاروارد در سال ۱۹۸۵، زمانی که یک شرکت یا کسب و کار، یک و یا چند معیار داشته باشد، به مزیت رقابتی پایدار رسیده است. معیارها شامل موارد زیر است:

 • رهبری و مدیریت هزینه: با هزینه کمتر از رقبا به ارزش آفرینی برای مشتریان می‌ پردازد.
 • تولیدات متمایز: محصولات و خدمات منحصر به فردی را ارائه می دهد.
 • سازماندهی مجدد: شناسایی و تعهد نسبت به بازارهای هدف با ترفندهایی که رقبا قادر به انجامش نباشند.

جمع بندی

به این نکته توجه داشته باشید مزیت رقابتی تنها چیزی است که می تواند شما را از رقبای خود جدا کند و باعث شود که مشتریان به سمت شما جذب شوند. یک کسب و کار تمام تمرکز خود را باید تا حد زیادی بر روی مزیت رقابتی بگذارد.


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر