وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) چه تاثیری بر کسب و کار دارد؟

دوشنبه، ۱۰ خرداد ۱۴۰۰

مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) چه تاثیری بر کسب و کار دارد؟
این روزها انواع کسب و کار به شیوه ای هدفمند به فعالیت های خود ادامه می دهند، و سعی می کنند تا درکنار اهداف خو، نیاز مشتریان را نیز در اولویت قرار دهند. اگر شما نیز به دنبال راهکاری برای بهبود وضعیت کسب و کار و رضایت مشتریان خود هستید، نیاز است تا با مفهوم مدیریت ارتباط با مشتری آشنا شوید. با سایت ساز سی می پلاس همراه باشید، در این مقاله به شما خواهیم گفت که مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) چه تاثیری بر کسب و کار دارد؟

مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) چیست؟

مدیریت ارتباط با مشتری و یا Customer Relationship Management به شما کمک می کند تا بتوانید به عنوان صاحب یک کسب و کار، به شکلی نیاز و خواسته ی مشتریان و کاربران خود را برطرف کنید که در نهایت هم شما و هم مشتریان به اهدافتان دست پیدا کنید.

درواقع مدیریت ارتباط با مشتری می تواند به شما کمک کند تا روند کاری خود را مدیریت کنید و رفتار سازمان خود را با توجه به نیاز مخاطبان تغییر دهید. CRM می تواند در هر جایی به شیوه ی مخصوص به خود عمل کند. گاهی ممکن است سیستم مدیریت ارتباط با مشتری در یک کسب و کار بسیار ساده باشد، اما ممکن است در یک سازمان به شیوه ای پیچیده پیاده سازی شود.
مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) چه تاثیری بر کسب و کار دارد؟

مدیریت ارتباط با مشتری در سازمان می تواند شامل انواع زیر باشد:

CRM استراتژیک

این مدل به شما کمک می کند تا بتوانید کسب و کار خود را مشتری محور کنید، به گونه ای که علاوه بر حفظ مشتریان قدیمی خود، بتوانید مشتریان جدید را به سمت کسب و کار خود جذب کنید. درواقع در این مدل تمرکز صاحبین کسب و کار بیشتر از هر چیز بر روی حس رضایت کاربران و مشتریان است.

CRM عملیاتی

CRM عملیاتی درواقع همان عملیات ارائه خدمات به مشتری است که با کمک سیستم اتوماسیون انجام می گیرد. به عنوان مثال شما در این بخش باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا بتوانید یک سیستم ارائه خدمات پس از فروش حرفه ای برای مشتریان خود فراهم کنید. به این نکته دقت داشته باشید که مشتریان شما بسیار به این موضوع اهمیت می دهند که مشکلات و سوالات خود را چگونه با شما درمیان بگذارند. به همین دلیل نیاز است تا این بخش از فرآیند مدیریت ارتباط با مشتری با دقت فراوان طراحی و پیاده سازی کنید.

CRM تحلیلی

با کمک CRM تحلیلی، شما می توانید اطلاعاتی که از مشتریان و نحوه عملکرد سازمان در اختیار دارید را تصمیم گیری های استراتژیک سازمان استفاده کنید. توجه داشته باشید که این داده ها همان چیزی هستند که به شما کمک می کنند تا از نحوه ی عملکرد خود مطلع شوید. به عنوان مثال شما با کمک این داده ها از متوجه خواهید شد که مشتریان شما بیشتر به چه محصولی علاقه مند هستند و شما باید تمرکز خود را بیشتر بر روی کدام بخش بگذارید..

CRM تعاملی

در این بخش شما می توانید بازخورد مشتریان را نسبت به فعالیت های خود دریافت کنید، و از آن ها در راستای بهبود کسب و کار و فعالیت های خود استفاده کنید. در CRM تعاملی درواقع شما تلاش می کنید تا بهترین و ساده ترین کانال های ارتباطی را برای کاربران و مشتریان خود فراهم کنید. اما نیاز است تا به این مورد نیز توجه داشته باشید که نحوه پاسخگویی شما به سوالات مشتریان نیز بسیار مهم است و باید به آن توجه ویژه داشته باشید.
مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) چه تاثیری بر کسب و کار دارد؟

جمع بندی

اگر شما نیز صاحب یک کسب و کار هستید، حتما خوب می دانید موفقیت یا شکست شما تنها به مشتریان وابسته است. به همین دلیل نیاز است تا با استفاده از راهکارهایی که به شما در جلب رضایت مشتریان کمک می کند، کسب و کار خود را توسعه دهید.


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر