وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM چیست؟

دوشنبه، ۸ دی ۱۳۹۹

مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM چیست؟

مدیریت ارتباط با مشتری یا Customer Relationship Management که به صورت مخفف (CRM) شناخته می شود، درواقع یک فناوری برای مدیریت ارتباط مشتریان با شرکت و سازمان است. CRM کمک می کند تا بتوان با مدیریت ارتباط مشتری با سازمان، انواع کسب و کار را توسعه داد. با سایت ساز سی می پلاس همراه باشید. در این مقاله به شما خواهیم گفت مدیریت ارتباط با مشتری یا  چیست؟

از سیستمCRM  می توان به عنوان ابزاری برای مدیریت تمام تماس ‌ها، مدیریت فروش محصولات و خدمات، بررسی روند فعالیت ها و ... استفاده کرد. همچنین این روزها از نرم افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری با هدف ایجاد تغییرات در کسب و کار استفاده می شود، به طوریکه بتوان فعالیت های کاری را به سمت تجارت الکترونیک برد.

همانطور که می دانید مشتریان، بزرگترین و ارزشمندترین قسمت از دارایی هر کسب و کار هستند و اطلاعاتی که از مشتریان به دست فروشندگان می رسد از اهمیت ویژه ای برخودار است. اما متاسفانه در سال های گذشته به این دلیل که اطلاعات مربوط به مشتریان به صورت پراکنده ذخیره می شد، این امکان برای فروشندگان وجود نداشت که بتوانند فعالیت های خود را به شکلی مدیریت کنند که در نهایت منجر به افزایش درآمد آن ها شود.

اما خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی و فراگیر شدن فناوری هایی مانند  CRM بسیاری از مشکلات برطرف شده است. تمام کسب و کارهای با کمک نرم افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری، می توانند اطلاعات کاملی از تمام مشتریان خود در یک بانک اطلاعاتی ذخیره کنند.

ذخیره اطلاعات مرتبط با مشتریان این مزیت را دارد که فروشندگان و صاحبین کسب و کار بتوان فعالیت های خود را مطابق با نیاز و خواسته مشتریان تغییر دهند.

مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM چیست؟

مدیریت ارتباط با مشتری برای چه کسب و کارهایی مناسب است؟

درواقع تمام کسب و کارهایی که به نوعی ارتباط مستقیم با مشتری دارند، نیاز به راه اندازی اپلیکیشن های مدیریت ارتباط با مشتری دارند. اما اگر کسب و کارها را به صورت تفکیک شده مورد بررسی قرار دهیم، متوجه خواهیم شد که این دو گروه از کسب و کار نیاز بیشتری به CRM دارند.

  • کسب و کارهای B2B
  • کسب و کارهای B2C

کسب و کارهای B2B و B2C از جمله کسب و کارهایی هستند که برای مدیریت بهتر فعالیت های خود در برقراری ارتباط بهتر با مشتریان نیاز دارند تا سیستم CRM خود را راه اندازی کنند.

به چه دلیل CRM برای کسب و کارها اهمیت دارد؟

شما به عنوان صاحب یک کسب و کار باید به این نکته توجه داشته باشید که برای مدیریت بهتر فعالیت های خود نیاز به جمع آوری سوابق مشتریان و خریدهای آن ها دارید. همچنین در زمانی که شما اطلاعات مرتبط با خرید مشتریان را ذخیره می کنید، این امکان برای شما وجود دارد که اطلاعات دیگری مانند حجم تقاضا و زمان خرید آن ها را نیز دخیره کنید.

اینکه شما بتوانید به اطلاعاتی مانند زمان خرید و حجم تقاضا یک محصول توسط یک مشتری دسترسی داشته باشید، می تواند به شما در ایجاد تغییرات مثبت در کسب و کار خود کمک کند. درواقع زمانی که شما از حجم تقاضای مشتریان برای یک محصول و یا خدمتی خاص با خبر باشید، می توانید سرمایه خود را بهتر مدیریت کنید.

مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM چیست؟

مدیریت ارتباط با مشتری چگونه به کاهش هزینه ها کمک می کند؟

یکی از بزرگترین مزیت هایی که سیستم مدیریت ارتباط با مشتری دارد این است که می تواند به شما کمک کند تا بسیاری از هزینه های جانبی خود را کاهش دهید.

شما با کمک CRM می توانید فعالیت های خود را به سمتی ببرید که علاوه بر افزایش سود، بسیاری از هزینه هایی که به اشتباه به کسب و کارتان وارد می شود را می شود را حذف کنید. اینکه شما بدانید نیاز مشتریان چه چیزهایی است، باعث می شود تا هزینه ها با سود بیشتری به شما بازگردد.

جمع بندی

اگر به دنبال راهکاری برای ذخیره اطلاعات مرتبط با مشتریان خود هستید، تا بتوانید با کمک آن ها فعالیت های خود را مدیریت کنید، بهترین و موثرترین راهکاری که برای شما وجود دارد، راه اندازی سیستم مدیریت ارتباط با مشتری  یاCRM  است.

CRM می تواند به شما کمک کند تا یک بانک اطلاعاتی گسترده از مشتریان و نحوه عملکرد کسب و کارهای خود داشته باشید.


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر