وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

لینک سازی داخلی (internal links) و تاثیر آن بر سئو

پنجشنبه، ۲۴ بهمن ۱۳۹۸

امروزه یکی از موضوعات مهم در وب سایت مبحث سئو (SEO) یا همان بهینه سازی موتورهای جستجو است. عواملی بسیاری وجود دارند که به بهینه شدن یک وب سایت برای موتورهای جستجو کمک می کند. یکی از این عوامل لینک سازی داخلی یاinternal links  است.
با سایت ساز و فروشگاه ساز سی می پلاس همراه باشید؛ در این مقاله قصد داریم تا لینک سازی داخلی و تاثیر آن بر سئو را بررسی کنیم.
پیشنهاد سی می پلاس: چه جوری سایتمون در گوگل رنک بگیرد

لینک داخلی (internal links)چیست؟

لینک های داخلی شامل ارتباط میان تمام صفحات یک وب سایت با یکدیگر می شود. لینک های داخلی هایپرلینک هایی هستند که از یک دامنه به همان دامنه ارجاع داده می شوند. به عنوان مثال ارتباط میان صفحات یک وب سایت.

 لینک های داخلی به چند دلیل برای ما باز ارزش هستند:

  • باعث ایجاد تعامل بیشتر در میان کاربران و وب سایت می شود.
  • به ایجاد سلسله مراتب در ساختار صفحات وب سایت کمک می کند.
  • به دیدن شدن اعتبار و ارزش صفحات وب سایت کمک می کند.

چرا لینک های داخلی از اهمیت بالایی برخوردار هستند؟

یک موتور جستجو مانند گوگل از لینک های داخلی به عنوان ابزاری برای یافتن محتوای جدید استفاده می کند. فرض کنید که یک صفحه ی جدید در وب سایت خود ایجاد کرده اید. این صفحه نه لینک داخلی دارد و نه در نقشه ی سایت وجود دارد.
این صفحات هیچ وقت توسط خزنده ها پیدا و ایندکس نخواهند شد، زیرا خزنده ها با دنبال کردن لینک های داخلی در صفحات محتوای جدید را شناسایی و ایندکس می کنند. پس می توان نتیجه گرفت که یکی از دلایل اهمیت لینک های داخلی، شناساندن صفحات جدید به ربات های گوگل است.
پیشنهاد سی می پلاس: انکر تکست چیست و چطور رتبه سایت شما را متحول می کند؟


همچنین لینک های داخلی به کاربران کمک می کند تا به تمام محتوای وب سایت دسترسی داشته باشند. لازم که به این نکته توجه داشته باشید که، افزایش لینک های داخلی در یک صفحه از وب سایت شما، باعث افزایش رتبه در نتایج گوگل نخواهد شد. در هنگام لینک دهی حتما به ارتباط موضوعی میان صفحات و محتوا توجه داشته باشید.

چگونه یک استراتژی صحیح برای لینک سازی داخلی تعیین کنیم؟

مهم ترین صفحات وب سایت شما باید در دسترس کاربران قرار بگیرد. منو به شما در این مورد کمک خواهد کرد؛ اما نمی توان تمام صفحات را در منو قرار داد.
برای این کار بهتر است تا از دسته بندی و مرز بندی محتوا استفاده کنید. بدین صورت که محتوای وب سایت را به چهار یا پنج دسته  تقسیم کنید و پس ازآن سایر محتوا را به زیر مجموعه این دسته بندی ها اضافه کنید، با در پیش گرفتن چنین استراتژی می توانید تمام صفحات را در معرض دید کاربران قرار دهید، بدون آنکه به طور مستقیم تمام آن ها را در منو قرار داده باشید.

لینک سازی داخلی با چه مشکلاتی رو به رو می شود؟

  • تغییر لینک های داخلی

ممکن است شما برخی از محتوای وب سایت خود را ویرایش کرده باشید و پس از آن آدرس صفحه نیز تغییر کرده باشد. اما فراموش کرده باشید که لینک آن را در دیگر صفحات وب سایت ویرایش کنید. در نتیجه کاربران یا به صفحات اشتباه وارد می شوند و یا صفحه ی مورد نظر را پیدا نمی کنند.

  • حذف لینک های داخلی

گاهی به دلایل مختلف ممکن است برخی از صفحات از وب سایت شما حذف شده باشند و شما لینک هایی که به این صفحات داده شده اند را حذف نکرده باشید این اتفاق باعث نارضایتی کاربران و آسیب دیدن سئوی وب سایت شما خواهد شد.

  • صرف زمان و هزینه برای صفحات کم اهمیت

برخی از وب مستران زمان و هزینه خود را صرف لینک دهی داخلی برای صفحات کم اهمیت می کنند. توصیه می شود تا اولویت لینک دهی وب سایت را بر روی صفحات با ارزش و مهم قرار دهند.

راه های بسیار زیادی برای بهبود سئو وجود دارند که یکی از آن ها استفاده از لینک دهی داخلی است که دارای مزیت های بسیار زیاد می باشد از جمله کم هزینه بودن و نداشتن نیاز به دانش تخصصی و فنی.


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر