وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

فاوآیکون (favicon) چیست چطور می توان آن را ساخت؟

دوشنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۸


شاید عکس کوچکی که در کنار نام سایت ها دیده می شود توجه شما را جلب کرده باشد؛ به این تصویر کوچک فاوآیکون گفته می شود.
با سایت ساز و فروشگاه ساز سی می پلاس همراه باشید در این مقاله به این می پردازیم که فاوایکون چیست و چطور می توان آن را ساخت؟
پیشنهاد سی می پلاس: یک تصویر ارزش هزار کلمه را دارد!

فاوآیکون (Favicon) چیست؟

Favicon کوتاه شده عبارت Favorites icon است که معنای لغوی آن نماد مورد علاقه ماست و به عنوان یک علامت در کنار متن موجود در سربرگ مرورگر قرار می گیرد. اما چرا باید برای سایت از فاوآیکون استفاده کنیم؟

دلیل استفاده از فاوآیکون

فاو آیکون به سایت هویت می بخشد و تجربه کاربری (UX) را نیز بهبود می بخشد. به عنوان مثال فرض کنید کاربر ۲۰  تب را در مرورگر خود باز کرده است؛ در چنین مواقعی فضای داده شده به سربرگ ها کم می شود و تنها فاو آیکون است که قابل دیدن می باشد. پس با داشتن فاوآیکون کاربر می تواند سایت شما را به راحتی پیدا کند.
هم چنین زمانی که کاربران سایت را از داخل دستگاه تلفن همراه باز می کنند و آن را در لیست بوکمارک خود قرار می دهند یا از آن یک ویجت بر روی صفحه می سازند، فاوآیکون به عنوان یک تصویر یا آیکون نشان داده می شود. با ما باشید تا بدانید چگونه یک فاوآیکون را بسازید و آن را در سیت خود استفاده کنید.

آموزش ساخت Favicon

شما می توانید از لوگوی سایت خود به عنوان یک  فاوآیکون استفاده کنید. اندازه ای که برای تصویر نماد سایت در نظر می گیرند حداقل ۵۱۲ پیکسل در ارتفاع و عرض می باشد. تصویر فاوآیکون سایت بهتر است که یک مربع باشد. همچنین برای ساخت فاوآیکون  و ویرایش آن می توانید از نرم افزارهای گیمپ یا فتوشاپ استفاده کنید که تصاویری در قالب های مختلف  به شما خواهند داد.

همچنین می توانید از سایت هایی مانند www.favicon.cc استفاده کنید. مرورگرهایی همچون گوگل کروم و فایرفاکس برای نمایش فاوآیکون نیازی به کد دهی ندارند و تنها کافی است فایل مربوطه را با فرمت فاوآیکون در پوشه اصلی وب سایت قرار دهید. اما اگر عکس مورد نظر را در اختیار دارید، ابتدا آن رادر سایت خود را آپلود کرده و لینک مستقیم آن را در کد زیر قرار دهید:

<"link href="your image link" rel="shortcut icon">

 سپس آن  را در قسمت head بازنویسی کنید همچنین اگر سایت شما با وردپرس ساخته شده است؛ از نسخه ۴.۳ به بالا نماد فاوآیکون در منطقه مدیریت وردپرس اضافه شده است کافی است مسیر زیر را طی کنید.

Appearance » Customize » Site Identity

 در قسمت Customizer این  امکان به شما داده می شود که بتوانید عنوان سایت، توضیحات و کنترل سایت را تغییر دهید. در این جا می توانید نماد سایت خود را آپلود کنید و از آن به عنوان نماد سایت استفاده نمایید. اگر تصویر بیش از اندازه بزرگ باشد وردپرس به شما این امکان را می دهد که آن را برش بزنید.

پیشنهاد سی می پلاس: تمام کارهایی را که باید قبل از انتشار و رونمایی از سایت انجام دهیم


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر