وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

طراحی پورتال چیست و شامل چه مراحلی است؟

پنجشنبه، ۱۰ بهمن ۱۳۹۸

پورتال ها نوعی وب سایت، با ویژگی خاص هستند. در واقع پورتال به وب سایتی گفته می شود که، علاوه بر امکان خواندن مطالب برای کاربران، ویژگی های دیگری داشته باشد.
پیشنهاد سی می پلاس: ترند چیست و ترند هایی وب می توانند شامل چه مواردی باشند؟

گاهی نیاز است تا وب سایتی طراحی شود که کاربران بتوانند، در آن عضو شوند و فعالیت های خود را مدیریت کنند. در چنین مواردی، طراحی پورتال می تواند به شما کمک کند. به عنوان مثال یک وب سایت فروشگاهی، یک پورتال است، که به کاربران این امکان را می دهد تا بتوانند محصول مورد نظر را به سبد خود اضافه کنند و از طریق پنل مدیریت خود، وضعیت سفارش و رسید محصول را پیگیری کنند.

با سایت ساز و فروشگاه ساز سی می پلاس همراه باشید؛ در این مقاله قصد داریم بیشتر در مورد پورتال و انواع مختلف پورتال صحبت کنیم.

پورتال چه تفاوتی با سایر وب سایت ها دارد؟

در ابتدا به این موضوع اشاره کردیم که پورتال ها نوعی وب سایت هستند، اما یکی از آشکار ترین تفاوت های آن ها این است، که پورتال ها امکان فعالیت های ویژه ای را برای کاربران فراهم می کند.

انواع مختلف پورتال

پورتال ها انواع مختلفی دارند. که در هنگام طراحی پورتال باید به نوع آن توجه داشته باشید. اگر که یک شرکت قصد راه­اندازی یک پورتال را داشته باشد، نیاز است تا طراح را آگاه کند. پورتال ها می توانند، فروشگاهی، ورزشی، آموزشی، تبلیغاتی، سیستم های داخلی برای اعضاء و... باشد.

طراحی قالب پورتال

هنگامی که تصمیم به طراحی پورتال گرفته می شود، از دو راه می توان قالب را برای آن انتخاب کرد. در روش اول شما می توانید با مراجعه به فروشگاه های اینترنتی، قالب خود را از میان بیش از 100 هزار قالب انتخاب کنید. در روش دوم شما میتوانید قالب را به صورت شخصی سازی شده طراحی کنید. در چنین مواردی، با مراجعه به طراحان گرافیکی، و ارائه نظرات و پیشنهادات خود، قالبی مطابق با سلیقه ی خود طراحی کنید. البته در مورد کسب و کارهای نوپا، پیشنهاد می شود، تا برای کاهش هزینه های اضافه، از قالب های آماده استفاده کنند. زیرا قالب های سفارشی سازی شده، به مراتب هزینه های بیشتری برای یک کسب و کار خواهند داشت.

رعایت اصول سئو

تقریبا هر وب سایتی که طراحی می شود، بهتر است تا با در نظر گرفتن اصول سئو طراحی شود. در طراحی پورتال این مسئله وجود دارد که، برخی از آن ها به صورت داخلی طراحی شده اند، و در خارج از سازمان قابل استفاده نمی باشند. اما این موضوع در مورد سایر پورتال ها از جمله پورتال های فروشگاهی متفاوت است. یک پورتال فروشگاهی نیاز دارد تا در موتورهای جستجو دیده شود. به همین دلیل نیاز است تا، درست مانند سایر وب سایت ها، با اصول سئو طراحی شود.

 زبان های برنامه نویسی در طراحی پورتال

همانطور که می دانید پیاده سازی هر برنامه ای، نیاز به زبان برنامه نویسی خود را دارد. در طراحی پورتال دو زبان برنامه نویسی هستند که به شما کمک می کنند تا اهداف خود را پیاده سازی کنید.

PHP وASP.NET دو زبان برنامه نویسی هستندکه به شما امکان ساخت یک پورتال با ویژگی های مورد نظر را می دهد. PHP به این دلیل که کد باز است، بسیار رایج تر از ASP.NET می باشد. همچنین ، PHP می تواند در مدت زمان کمتری یک وب سایت کامل را در اختیار شما قرار دهد.

آموزش پورتال

 معمولا پورتال هایی که طراحی می شوند، نیاز به یک آموزش بسیار کوتاه خواهند داشت. اما بهتر است تا بتوانید پورتال را به گونه ای طراحی کنید که، کاربران بدون نیاز به آموزش بتوانند از آن استفاده کنند. آموزش هایی که برای کار با پورتال ارائه می شوند، معمولا به صورت یک کتاب الکترونیک، و یا یک ویدئوی کوتاه است.

باگ گیری پورتال

باگ گیری پورتال آخرین و مهم ترین بخش از طراحی پورتال است. شما برای اینکه بتوانید خدمات خود را به طور کامل ارائه دهید، نیاز دارید تا از کارکرد درست پورتال، اطمینال حاصل کنید. برای تست پورتال نیاز است تا تمام سناریوهای ممکن را لیست کنید و پس از آن به تست آن ها بپردازید.

جمع بندی

امروزه طراحی پورتال، بخش مهمی از فعالیت های مجازی و اینترنتی است. هر کسب و کاری برای اینکه بتواند برخی از خدمات خود را به صورت غیر حضوری ارائه دهد، نیاز دارد تا پورتال اختصاصی طراحی کند. پورتال ها می توانند کمک کنند تا فعالیت ها به صورت دقیق و در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام شوند. سایت ساز و فروشگاه ساز ها در طراحی سایت شرکتی، یا فروشگاه اینترنتی به شما بسیار کمک می کنند. با سی می پلاس می توانید به راحتی و بدون نیاز به کمک دیگران برای خود سایت بسازید.
پیشنهاد سی می پلاس: آمارهای هیجان انگیز از بازاریابی محتوا تصویری که شما باید بدانید

 

 


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر