وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

طراحی سایت ریسپانسیو (Responsive) چیست و چه مزیت هایی دارد؟

یکشنبه، ۲۰ بهمن ۱۳۹۸

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و فراگیر شدن استفاده از دستگاه های موبایل، باید به این نکته توجه داشته باشید که وب سایتی را که طراحی می کنید، قابل دسترسی از طریق انواع سیستم های کامپیوتری، موبایل و تبلت باشد.
پیشنهاد سی می پلاس: طراحی پورتال چیست و شامل چه مراحلی است؟

با سایت ساز و فروشگاه ساز سی می پلاس همراه باشید؛ در این مقاله به شما خواهیم گفت طراحی وب سایت ریسپانسیو چیست و چه مزیت هایی دارد.

طراحی سایت ریسپانسیو (Responsive web design)چیست؟

ریسپانسیو (Responsive)  یا واکنش­گرا، بدین معنا است که، وب سایت شما قابل نمایش در تمام نمایشگر ها و انواع گوشی موبایل و تبلت است. در واقع  هنگامی که قصد طراحی یک وب سایت ریسپانسیو را دارید، باید چندین قالب را برای نمایش در انواع دستگاه طراحی کنید.

چرا باید وب سایت را به صورت ریسپانسیو یا واکنش­گرا طراحی کرد؟

تحقیقات نشان می دهد امروزه درصد بسیار بالایی از بازدید و ترافیک وب سایت ها، از طریق دستگاه های موبایل انجام می شود. به همین دلیل نیاز است تا تمام امکانات و ابزارهای وب سایت، قابل استفاده از طریق موبایل و تبلت باشد. توصیه می شود تا تمام وب سایت ها قالب خود را به صورت ریسپانسیو طراحی کنند و در صورتی که وب سایت ها قدیمی شده اند، آن را بروزرسانی کنند و یا در صورت لزوم قالب آن را تغییر دهند.

رسپانسیو نبودن چه آسیبی به وب سایت وارد می کند؟

همانطور که اشاره کردیم، درصد بالایی از مراجعه به وب سایت ها از طریق دستگاه های موبایلی انجام می شود. هنگامی که یک وب سایت غیر واکنش­گرا از طریق مرورگرهای موبایلی دیده می شود، بدون شک امکان استفاده از تمام امکانات و بازدید از تمام بخش ها را نخواهد داشت.
پیشنهاد سی می پلاس: 7فاکتور اصلی رتبه بندی وب سایت برای گوگل در سال 2020

در نتیجه بازدید کننده خیلی سریع وب سایت را ترک می کند. اینکه کاربران وب سایت را ترک می کنند، باعث کاهش ترافیک و مدت زمان حضورشان در وب سایت می شود و همین اتفاق باعث آسیب دیدن سئو نیز می شود. علاوه بر موارد ذکر شده، ریسپانسیو نبودن وب سایت باعث می شود تا ضربه های جبران ناپذیری به کسب و کارهای آنلاین وارد شود.

چه وب سایت هایی را باید به صورت ریسپانسیو طراحی کرد؟

امروزه تمام وب سایت ها باید قابل استفاده از طریق دستگاه های موبایل باشند. اما شاید بهتر باشد تا فروشگاه های اینترنتی در اولویت قرار بگیرند. فروشگاه اینترنتی و آنلاین، با این هدف طراحی شدند تا محدودیت های زمانی و مکانی حذف شود یعنی مخاطبان یک فروشگاه اینترنتی بتوانند از هر جای دنیا و در هر ساعت از شبانه روز، اقدام به خرید کالا مورد نظر کنند.
به همین دلیل نیاز است تا یک فروشگاه اینترنتی حتما به صورت ریسپانسیو طراحی شود. زیرا کاربران باید بتوانند بدون محدودیت زمانی و مکانی اقدام به خرید از طریق دستگاه های موبایل و تبلت خود کنند.

طراحی وب سایت به صورت رسپانسیو دارای چه مزیت هایی است؟

طراحی وب سایت به صورت واکنش­گرا دارای مزیت های بسیاری است که مهم ترین آن ها شامل موارد زیر است:

  • افزایش فروش و جذب مخاطب

یکی از راهکارهای افزایش و جذب مخاطب، طراحی وب سایت به صورت ریسپانسیو است. اینکه کاربران بتوانند از طریق موبایل های خود وارد وب سایت شما شوند، باعث افزایش فروش و یا آشنایی بیشتر با شما و کسب و کارتان می شود.

  • بهبود وضعیت سئوی وب سایت

هنگامی که شما وب سایت را به صورت واکنش­گرا طراحی می کنید، در واقع امکان بازدید از وب سایت را از طریق مسیرهای مختلف افزایش می دهد. افزایش بازدید و ترافیک وب سایت باعث می شود تا موتورهای جستجو رتبه ی بهتری برای وب سایت شما در نظر بگیرند.

توجه داشته باشید که برای اینکه بتوانید کسب و کار خود را توسعه دهید، نیاز است تا با تکنولوژی های روز دنیا آشنا شوید و آن ها در فعالیت های خود مورد استفاده قرا دهید. یکی از تکنولوژی هایی که باید در بروزرسانی آن دقت داشته باشید، طراحی وب سایت و ریسپانسیو بودن آن است.
پیشنهاد سی می پلاس: چگونه کپشن اینستاگرام بنویسیم که باعث فروش شود؟

 

 


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر