وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

شیوه ی صحیح آنالیز رقبای وب سایت چگونه است؟

دوشنبه، ۹ تیر ۱۳۹۹


امروزه با توجه به فراگیر شدن انواع کسب و کارهای اینترنتی، رقابتی شدید در فضای مجازی شکل گرفته است. به همین دلیل نیاز است تا بتوانید از وب سایت های مشابه خود پیشی بگیرید. برای اینکه بتوانید در کسب و کار خود به موفقیت دست پیدا کنید نیاز است تا رفتار رقبای خود را تحلیل کنید.
با سایت ساز و فروشگاه ساز سی می پلاس همراه باشید، در این مقاله به شما خواهیم گفت که شیوه ‌ی صحیح آنالیز رقبای وب سایت چگونه است؟

برای اینکه بتوانید یک وب سایت موفق و تاثیرگذار برای کسب و کار خود راه اندازی کنید، نیاز به تحلیل و آنالیز وب سایت رقبا خواهید داشت. آنالیز رقبا به معنای آن است که باید نقاط قوت و ضعف رقبا را شناسایی کرد و دید که آن ها موفقیت خود را از چه طریق به دست آورده اند.

چگونگی آنالیز رقبای وب سایت:

پیش از شروع آنالیز نیاز است تا لیستی از رقبای خود تهیه کنید. توصیه می شود تعداد رقبای انتخابی چیزی بین 2 تا 5 باشد. پس از محصولات و کلمات کلیدی رقبا را شناسایی و مورد بررسی قرار می گیرند. آنالیز وب سایت رقبا شامل مراحل زیر است:

  1. شناسایی وب‌ سایت ‌های مرتبط و برتر در حوزه‌ ی کاری:

پیش از شروع آنالیز شما نیاز به شناسایی رقبا دارید. وب سایت الکسا می تواند به شما در این مورد کمک کند.  در ابتدا وارد http://www.alexa.com/siteinfo شوید، پس از آن  نام وب ‌سایت خود را برای گرفتن اطلاعات وارد کنید. در این بخش می توانید رتبه جهانی وب سایت خود و همچنین ۵ کلمه کلیدی برتر وب سایتتان و ۵ وب سایتی که زمینه فعالیت مشابهی با شما دارند و به نوعی رقبای شما محسوب می ‌شوند را مشاهده کنید.

  1. یافتن و بررسی کلمات کلیدی خود و رقبا:

برای یافتن و بررسی کلمات کلیدی می‌توان از وب سایت الکسا و ابزار similarweb کمک گرفت. با این ترفند می توانید تا حدودی به برنامه های سئوی وب سایت رقبا پی ببرید. همچنین می توانید کلمات کلیدی مهم و تاثیر گذار را پیش از آنکه در وب سایت خود استفاده کنید را به سادگی شناسایی کنید. برای یافتن کلمات کلیدی می ‌توانید از ابزارهای مختلفی از جمله Google Keyword Planner استفاده نمایید.

  1. Domain Authority یا قدرت دامنه:

Domain Authority  یا DA  معیاری است که که با کمک آن قدرت دامنه یک وب سایت سنجیده می شود و معمولا عددی بین ۰ تا ۱۰۰ را نشان می‌ دهد و هرچه این عدد به ۱۰۰ نزدیک ‌تر شود بدون شک وب سایت از اعتبار و ارزش بیشتری برخوردار است. با استفاده از این آدرس    https://moz.com/free-seo-tools   می ‌توانید از ابزار های تحلیل قدرت دامنه ‌ی وب سایت خود و رقبا استفاده کنید.

  1. یافتن تعداد صفحات سایت خود و رقیبان:

یکی از نشانه ‌هایی که به فعالیت بالای وب سایت اشاره دارد. تعداد صفحات یک وب سایت است که نشان دهنده قدمت آن است. در صورتی که وب سایت شما در مقایسه با رقبا از صفحات کمتری برخودار است باید چاره ای اندیشید و به فکر افزایش صفحات وب سایت باشید. برای مشاهده‌ی تعداد صفحات وب سایت می ‌توانید در کادر جستجوی گوگل با تایپ کردن کلمه‌ی site تعداد صفحات وب سایت خود و رقبا را ببینید.

برای مشاهده تعداد صفحات وب سایت  از دستور site:http://YourSiteAddress.com استفاده نمایید. توجه داشته باشید که آدرس را بدون www وارد کنید.

  1. بررسی صفحه‌ی اصلی سایت رقیب:

در صفحه‌ی اصلی هر وب سایت  اطلاعات بسیار ارزشمندی قرار دارد. شما با بررسی صفحه اصلی و نخست وب سایت می توانید به اطلاعات بسیار مهمی از جمله زمینه فعالیت آن ها دست پیدا کنید. همچنین می توانید محصولات و خدماتی را که ارائه می دهند را مورد بررسی قرار دهید.

  1. شناسایی منابع ترافیک سایت:

ترافیک و بازدید وب سایت یکی از معیارهای مهم در اعتبار سنجی آن است. دلایل بسیار زیادی برای افزایش ترافیک وجود دارد. با استفاده از تحلیل هایی که وب سایت الکسا در اختیار شما قرار می دهد می توانید به اهمیت کلمات کلیدی پی ببرید.


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر