وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

سرعت وب سایت شما چطور است؟ معرفی 3 ابزار طلایی برای سنجش سرعت وب سایت

دوشنبه، ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

زمان مطالعه: حدود 4 دقیقه
عرفی 3 ابزار طلایی برای سنجش سرعت وب سایت

سرعت؛ همان شاه کلیدی است که اگر در وب سایت شما وجود نداشته باشد همه زحماتتان را نابود می‎‌کند. می‌گویید چطور؟ خب اینکه چندین ماه زحمت بکشید و یک وب سایت زیبا طراحی کنید و محتوا و تصاویر و خدمات عالی درون آن قرار دهید و منتظر باشید تا گوگل آن را در نتایج جستجو به کاربران نشان دهد، تلاش زیادی است. اما نتیجه همه این زحمت‌ها ورود کاربران به وب سایت شماست. حالا فرض کنید تا به اینجا، راه را درست رفته باشید و کاربران روی لینک وب سایت شما کلیک کنند اما یکباره ببینند که صفحه وب برای آن‌ها باز نمی‌شود و یا اینکه بعد از باز شدن وب سایت تصاویر یا نمایش داده نمی‌شود و یا اینکه دیر بارگذاری می‌شود.
 
کاربران مدت زیادی را منتظر نمی‌مانند تا وب سایت شما بارگذاری شود زیرا عصر، عصره بی‌حوصلگی است و اتفاقا دست کاربر هم باز است. به راحتی وب سایت شما را می‌بندد و به سراغ یک وب سایت دیگر می‌رود!
 
حالا سوال اینجاست که چطور بفهمیم سرعت وب سایت ما خوب است و یا اینکه مشکل جدی دارد؟ با سایت ساز و فروشگاه ساز سی می پلاس همراه باشید تا 3 ابزار کاربردی برای سنجش سرعت وب سایت را به شما معرفی کنیم.

 ابزارهای کاربردی برای تست سرعت وب سایت

1- KeyCDN

یکی از بهترین و سریع‌ترین ابزارها برای سنجش سرعت وب سایت KeyCDN است که جزییات زیادی درباره عملکرد وب سایت شما را ارائه می‌کند. این ابزار 14 منطقه در سراسر دنیا را در اختیارتان قرار می‌دهد که از این نقاط می‌توانید سرعت وب سایت را تست کنید و نتیجه این تست را هم به دلخواه خودتان به صورت خصوصی و یا عمومی نگه‌دارید. با این تست می‌توانید ببینید برای بارگذاری یک صفحه از وب سایت شما چند درخواست HTTP داده شده و زمان بارگذاری چقدر بوده است.
ابزار تست سرعت وب سایت KeyCDN یکی از معدود ابزارهایی است که در کنار تست سرعت نسخه دسکتاپ، به خوبی نسخه موبایلی وب سایت شما را هم بررسی می‌کند.
 

2- Google PageSpeed Insights

گوگل هیچ وقت از هیچ چیزی عقب نمی‌ماند. در این مورد هم یک ابزار قدرتمند ارائه کرده است که سرعت وب سایت را با نمره‌ای بین 1 تا 100 نشان می‌دهد. هرچه این نمره بالاتر باشد یعنی وب سایت شما از نظر سرعت وضعیت بهتری دارد. اما زیاد درگیر قدم به قدم این نمره نشوید، همین که عدد سرعت وب سایت شما بالای 85 باشد یعنی عملکرد بسیار خوبی دارید.
یکی از نقاط قوت این ابزارِ تست سرعت، پیشنهادها و نکاتی است که برای افزایش سرعت وب سایت به شما گوش‌زد می‌کند؛ مثلا نکاتی درباره بهینه کردن فایل‌های CSS و یا تصاویر.
این ابزار هم هر دو نسخه دسکتاپ و موبایلی وب سایت شما را بررسی می‌کند اما در مورد نسخه موبایلی یک بخش خاص به نام تجربه کاربری (User Experience) هم دارد. در این بخش نکاتی مانند اندازه دکمه‌ها، فاصله لینک‌ها از هم، اندازه فونت و... بررسی می‌شود. از آنجایی که فضای موبایل محدود است و با ضربه انگشت باید روی لینک‌ها و دکمه‌ها کلیک کنید، بنابراین باید به فاصله منطقی بین آن‌ها توجه زیادی کنید.

پیشنهاد سی می پلاس: تجربه کاربری چیست و اصول UX که باید به آن توجه کنیم کدامند؟
 
 

3- Pingdom

سومین و البته معروف‌ترین ابزار برای تست سرعت وب سایت، Pingdom است. گزارشی که این ابزار ارائه می‌دهد که شامل موارد زیر است:
  • شکست‌های آبشاری وب سایت (waterfall breakdown)
  • نمره عملکرد
  • آنالیز صفحه
  • تاریخچه
 
بخش آنالیز صفحه اطلاعات بسیاری مانند تعداد درخواست‌هایی که برای هر دامنه می‌آید، بیشترین محتوایی که برای آن درخواست داشته‌اید و... را در اختیارتان قرار می‌دهد. ضمنا این ابزار به راحتی امکان مقایسه بین دامنه اصلی وب سایت شما و CDN را هم فراهم می‌کند.
 
این ابزار در 5 نقطه مهم و اصلی، یعنی تگزاس، ملبرن استرالیا، کالیفرنیا آمریکا و سودان، سرعت وب سایت شما را می‌سنجد. ضمنا این ابزار هم مانند ابزار گوگل نکاتی که برای بهبود سرعت وب سایت باید در نظر بگیرید را هم بیان می‌کند.


برای اینکه از جدیدترین و به‌روزترین مقالات درباره مدیریت هرچه بهتر وب سایت مطلع شوید در خبرنامه سی می پلاس عضو شوید.

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر