وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

سایت های تک صفحه ای، ترندی جدید و جذاب در طراحی سایت

دوشنبه، ۵ آذر ۱۳۹۷

زمان مطالعه: حدود 4 دقیقه
سایت های تک صفحه ای، ترندی جدید و جذاب در طراحی سایت


این روزها یکی از ترندهای طراحی سایت، طراحی سایت تک صفحه‌ای است که اتفاقا جالب توجه کاربران هم قرار گرفته است. از این رو کسب و کارهای زیادی طراحی سایت شرکتی  و یا صفحه شخصی خود را به صورت تک صفحه‌ای انجام می‌دهند.
بگذارید ابتدا توضیح دهیم که این نوع طراحی چیست و سپس نکاتی که در این طراحی باید در نظر بگیرید را بررسی کنیم. با سایت ساز و فروشگاه ساز سی می پلاس همراه باشید.
 

طراحی سایت تک صفحه‌ای چیست؟

سایت‌ها معمولا به شیوه منو دار و صفحه‌بندی شده طراحی می‌شود. یعنی یک صفحه اصلی دارید و با کلیک روی منو به صفحات دیگر وب سایت هدایت می‌شوید. اگرچه این روش طراحی سایت مرسوم است اما از روش جدید دیگری هم برای طراحی سایت شرکتی و یا صفحه شخصی خودتان می‌توانید استفاده کنید؛ طراحی سایت تک صفحه‌ای. به این معنا که کل محتوای وب سایت شما تنها در یک صفحه نمایش داده می‌شود.
بنابراین با کلیک روی هر یک از عناصر منو، به جای اینکه به صفحه دیگری از وب سایت منتقل شوید، به بخشی از همان صفحه اصلی منتقل خواهید شد.

 

مزایا و معایب طراحی سایت تک صفحه‌ای

این روش طراحی وب سایت در کنار سادگی برای برنامه نویس، زیبایی خاصی دارد و تاثیر بیشتری روی کاربر می‌گذارد. طراحی چنین وب سایت‌هایی به زمان کمتری نیاز دارد همچنین اطلاعات را به سریع‌ترین شکل ممکن در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. بعلاوه استفاده از این روش طراحی وب سایت باعث می‌شود مشکلات شما با طراحی ریسپانسیو هم کمتر شود.
البته در کنار تمامی این مزایا، باید بدانید که وب سایت‌های تک صفحه‌ای به دلیل ماهیتی که دارند، طولانی می‌شوند و نیاز است که کاربر اسکرول زیادی انجام دهد. بنابراین باید این وب سایت‌ها را به نحوی جذاب و گیرا طراحی کنید که مخاطب از اسکرول کردن در وب سایت شما خسته نشود.

 

طراحی سایت تک صفحه‌ای مناسب چه بیزنس‌هایی است

اگرچه طراحی سایت تک صفحه‌ای این روزها ترند بازار شده‌ است اما قبل از هر چیز باید ببینید که آیا این نوع طراحی مناسب کسب و کار شما هست یا نه. اگر در وب سایت خود محتوای کوتاهی دارید و یا اینکه خدمات شما چندان گسترده نیست که نیاز به دسته‌بندی داشته باشد، طراحی تک صفحه‌ای دقیقا مناسب شماست. در مقابل اگر مثلا یک فروشگاه اینترنتی دارید که در دسته‌بندی‌های مختلف، محصولاتی را ارائه می‌دهید، اصلا به سراغ این نوع طراحی نروید.


نکاتی ضروری در طراحی وب سایت‌های تک صفحه‌ای

1- استفاده هوشمندانه از تصویر و متن

در طراحی چنین وب سایت‌هایی، جذابیت حرف اول را می‌زند. بنابراین باید در کنار انتخاب متنی که علاوه بر کوتاهی، کاملا منظور شما را منتقل کند و جذاب باشد، از تصاویر باکیفیت و زیبا و مرتبط استفاده کنید.
همچنین خوانایی از فراموش نکنید. متن‌های وب سایت را به صورت کوتاه، خوانا، بولت گذاری شده با چینش مرتب، در کنار تصاویر قرار دهید تا یک وب سایت کاملا تمیز و مرتبی داشته باشید.

 
2- داستان سرایی کنید

طراحی وب سایت آن هم در یک صفحه و اسکرول طولانی ممکن است برای کاربر خسته‌کننده باشد بنابراین اینجاست که نقش داستان سرایی مهم‌تر از همیشه می‌شود. در طراحی این نوع وب سایت‌ها، هر بخش از وب سایت باید مثل قسمتی از یک داستان باشد که پشت سر هم و مرتب به کاربر نشان داده می‌شود و این تصاویر هستند که به داستان شما جان می‌بخشند.

 
3- منو را در بالای وب سایت سنجاق کنید

برای اینکه کاربر بعد از اسکرول‌های طولانی راحت‌تر بتواند به هر یک بخش‌های وب سایت شما دسترسی داشته باشد، منو را در بالای وب سایت سنجاق کنید.
همچنین می‌توانید از دکمه‌ای در کنار وب سایت استفاده کنید که کاربر را به بالای وب سایت ببرد. به این ترتیب کاربر راحت‌تر می‌تواند در سایت شما گردش کند.

 
4- فوتر را فراموش نکنید

فوتر آخرین قسمت در همه وب سایت‌هاست که شامل اطلاعات مهمی از جمله راه‌های ارتباطی با شما، اطلاعات تماس، آدرس فیزیکی شرکت، ساعات کاری و... است. بنابراین در طراحی وب سایت تک صفحه‌ای هم قرار دادن فوتر در آخرین بخش وب سایت را فراموش نکنید.


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر