وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

ریدایرکت 301 چیست و چه کاربرد و مزایایی دارد؟

دوشنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

 زمان مطالعه: حدود 4 دقیقه

ریدایرکت 301 چیست و چه کاربرد و مزایایی دارد؟
 
ریدایرکت 301 و یا همان تغییر مسیر دائمی یک آدرس وب به یک آدرس دیگر، یکی از معروف‌ترین ترفندهایی که بعد از این تغییر برای حذف رتبه سایت می‌توانید انجام دهید. اما واقعا ریدایرکت 301 چیست و چه کاربردی دارد؟ تاثیر این کار در سئو و رتبه وب سایت چیست؟ با سایت ساز سی می پلاس همراه باشید تا هرآنچه لازم است قبل از استفاده از تغییر مسیر بدانید را با هم مرور کنیم.
 
 

ریدایرکت 301 چیست؟

به دو آدرس وب زیر توجه کنید که هر دو مربوط به سایت ساز سی می پلاس است:

Seemeplus.com
از نظر موتورهای جستجو این دو آدرس با هم متفاوت هستند و به دو جای مختلف اشاره دارند اما این طور نیست بلکه هر دو، آدرس سایت ساز سی می پلاس است. بنابراین برای اینکه جلو این چنین اتفاقی را بگیرید، باید همه آدرس‌هایی که باید یک صفحه واحد را نشان دهند را به همان آدرس مد نظرتان انتقال دهید. این کار را ریدایرکت 301 می‌گویند. با این تغییر مسیر هر کدام از آدرس‌های بالا را که وارد کنید، به همان صفحه‌ای منتقل خواهید شد که مد نظر ماست.
در واقع redirect 301 به این معناست که بازدیدکننده از آدرس A، بدون اینکه آدرس B را وارد کند، به صورت اتوماتیک به سایت B منتقل شود.
 
 

چه زمانی از ریدایرکت 301 استفاده کنیم؟

به دلایل زیادی ممکن است به تغییر مسیر 301 نیاز داشته باشید که در ادامه به چند مورد اشاره می‌کنیم:

1- اشتباه و یا ناآگاهی در آدرس دهی

ممکن است برای یک صفحه چندین آدرس در نظر گرفته باشید (ممکن است به اشتباه و یا از روی ناآگاهی و ندانستن  نحوه صحیح آدرس‌دهی، این آدرس‌ها تولید شده باشد)، حالا با مجتمع کردن این آدرس‌های مختلف، اعتبار آدرس اصلی را می‌توانید افزایش دهید.

2- تغییر برند و نام وب سایت

گاهی هم به دلیل تغییر برند و تغییر آدرس سایت نیاز به استفاده از ریدایرکت 301 دارید. از سوی دیگر ممکن است شما دو وب سایت داشته باشید که از یکی ورودی بسیار خوبی دارید اما هدف شما در طول زمان تغییر کرده باشد و بخواهید از این کاربران در وب سایت اصلی خودتان بهره ببرید، در اینجا هم استفاده از redirect 301 یک گزینه عالی است.

3- تفاوت قائل نشدن بین WWW و بدون WWW

مهمتر از همه این موارد، صفحاتی است که از نظر گوگل کپی محسوب می‌شود اما در واقعیت همه این صفحات یکی هستند. دو آدرس یکسان که یکی با WWW آغاز شود و دیگری بدون WWW، از نظر گوگل متفاوت است اما درواقع هر دو یک محتوای واحد دارند. بنابراین گوگل این دو صفحه را کپی هم تشخیص می‌دهد و ارزش و رتبه سایت را به شدت کاهش می‌دهد. در این شرایط و برای افزایش رتبه سایت، حتما باید از ریدایرکت 301 استفاده کنید.
 
 

مزایای استفاده از ریدایرکت 301 چیست؟

فایده اصلی استفاده از ترفند redirect 301، افزایش رتبه و اعتبار وب سایت است زیرا آدرس‌های متفاوتی که به یک صفحه‌ی واحد اشاره دارند اجتناب ناپذیرند. گوگل هم این آدرس‌های کپی هم تشخیص داده و از اعتبار آن‌ها کم می‌کند. بنابراین اگر به افزایش رتبه وب سایت خود اهمیت می‌دهید حتما آدرس‌هایی که به یک صفحه یکسان اشاره دارند را پیدا کرده و از redirect 301 استفاده کنید.
برخی از افراد هم از این ترفند برای تقلب کردن استفاده می‌کنند. به این ترتیب که آدرس‌هایی که با وب سایتشان شباهت زیادی دارد و یا برخی آدرس‌های دیگر را می‌خرند و با ریدایرکت کردن این آدرس‌ها به سایت اصلی خودشان، بازدید سایت را افزایش می‌دهند.


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر