وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

دامنه چیست و چگونه نام دامنه را انتخاب کنیم؟

پنجشنبه، ۱۱ مهر ۱۳۹۸دامنه یا (Domain)  به نام اختصاصی گفته می شود که یک وب سایت را از سایر وب سایت ها متمایز می کند. دامنه درست مانند آدرس منزل، شماره تلفن و کد پستی عمل می کند و کاملا منحصر به فرد می باشد. دامنه در واقع همان آدرسی است که شما در مرورگر خود آن را وارد می کنید مانند: www.google.com

با سایت ساز و فروشگاه ساز سی می پلاس همراه باشید، در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم دامنه چیست و شما را با اهمیت داشتن نام اختصاصی برای سایت خود آشنا کنیم.

دامنه دارای دو بخش اصلی است


بخش اول نام دامنه
همان نامی است که شما انتخاب می کنید و در انتخاب آن هیچ محدودیتی نخواهید داشت. فقط باید نام که انتخاب کرده اید قبلا توسط شخص دیگری ثبت نشده باشد. نام دامنه باید بدون فاصله باشد و در صورت نیاز از خط فاصله استفاده کنید.

بخش دوم پسوند
پسوند های بسیاری در اینترنت وجود دارد که هر کدام معانی خاص خود را دارند برای مثالir که نشان دهنده ی وب سایت ایرانی است. و پسوند com به معنای سایت تجاری است. و سایر پسوند ها به تفکیک نوع می تواند کاربرد خاص خود را داشته باشد.

هر دامنه تنها یک بار ثبت می شود

زمانی که شما اقدام خرید و ثبت یک دامنه می کنید، آن دامنه به نام شما یا شرکت شما ثبت می شود و شخص دیگری نمی تواند آن را ثبت کند. اما شما می توانید دامنه خود را به شخص حقیقی یا حقوقی دیگری انتقال داد.

دامنه به صورت سالیانه ثبت و خریداری می شود. زمانی که شما یک دامنه را ثبت می کنید هزینه یک سال را برای یک دامنه پرداخت می کنید. اما پس از یک سال شما می توانید مدت اشتراک را افزایش دهید. توجه داشته باشید در صورتی که پس از اتمام انقضای دامنه اقدام به تمدید آن نکنید، دامنه برای همیشه از شما گرفته خواهد شد.

پیشنهاد سی می پلاس: چطور و چگونه وب سایت را آپدیت کنیم؟

 

شما در کنار خرید دامنه به هاست نیاز دارید. هاست فضایی است که به شما این امکان را می دهد تا محتوای وب سایت خود را روی آن قرار می دهید. هاست هم درست مانند دامنه نیاز به تمدید سالیانه دارد. و در صورتی که تمدید صورت نگیرد، محتوای وب سایت از بین خواهد رفت.


URL چیست؟ و چه تفاوتی با دامنه دارد؟

شاید در بسیاری از مواردURL  با دامنه اشتباه گرفته می شود. اما باید بدانید که در واقع آدرس دامنه، آدرس اصلی یک وب سایت است که کاربران را به صفحه اصلی وب سایت هدایت می کند. اما URL صفحات فرعی یک دامنه هستد که معمولا دارای یک سری کارکتر خاص می باشند. URL ها مشتقاتی از یک دامنه می باشند.

چرا انتخاب نام دامنه مهم است؟

نام دامنه می تواند اولین مرحله از شروع برندینگ باشد. نامه دامنه یکی از عواملی است که می تواند مخاطبان را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

نام دامنه باید مرتبط با زمینه فعالیت باشد. یعنی یا نام شرکت باشد و یا حیطه ی فعالیت را نشان دهد. نام دامنه باید به گونه ای باشد که از لحاظ شنیداری ایجاد خطا نکند و برای شنونده کاملا واضح باشد.

در زمان انتخاب دامنه باید با این نکته توجه داشته باشید که موتورهای جستجو می توانند متوجه ارتباط میان نام دامنه و محتوای وب سایت شوند.

پیشنهاد سی می پلاس: 5ترفند برای طراحی وب سایت که هر حرفه ای باید بداند

 

در هنگام ثبت دامنه به پسوند انتخابی بسیار دقت کنید. پسوند دامنه نیز مانند نام دامنه می تواند معرف کسب و کار و یا زمینه فعالیت شما باشد.

دامنه ای که شما انتخاب می کنید می تواند چندین ساب دامنه در اختیار شما قرار دهد. ساب دامنه یک آدرس است که از یک دامنه ای اصلی گرفته می شود.

شیوه ی ثبت دامنه بستگی به پسوند آن دارد برای مثال شما اگر بخواهید یک دامنه با پسوند  ir ثبت کنید، حتما در وب سایت nic.ir باید یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید. که از طریق همین حساب کاربری می توانید اقدام به خرید و تمدید دامنه های خود کنید.


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر