وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

تحقیقات بازار چیست؟ و چگونه می توان آن را انجام داد؟

دوشنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۹

تحقیقات بازار چیست؟ و چگونه می توان آن را انجام داد؟
به طور کلی تحقیقات بازار شامل تحقیق در مورد شروع یک کسب و کار برای شروع و ادامه فعالیت است. به عنوان مثال یک کسب و کار و یا استارتاپ باید بداند خدمت یا محصولی که قرار است تولید و ارائه کند دارای ارزش است یا خیر؟ و یا هزینه های جانبی و سود چقدر خواهد بود؟ با سایت ساز سی می پلاس همراه باشید، در ادامه به شما خواهیم گفت تحقیقات بازار چیست؟ و چگونه می توان آن را انجام داد؟

تحقیقات بازار (market research) چیست؟

تحقیقات بازار یک راهکار بسیار موثر و مفید برای پیدا کردن یک تصویر واضح نسبت به مشتریان و رقبا است. در تحقیقات بازار هدف به دست آوردن اطلاعاتی است که می تواند روند کار و تصمیم گیری را تغییر دهد. توصیه می شود که کسب و کارهای کوچک برای ورود به بازار و یا تغییر نحوه ی تولیدات خود حتما انجام تحقیقات بازار را در اولویت فعالیت های خود قرار دهند.

باید این نکته را بدانید که روش های مختلفی وجود دارد که به شما در جمع اطلاعات برای تحقیقات بازار کمک می کند.

تحقیقات بازار چیست؟ و چگونه می توان آن را انجام داد؟

تفاوت تحقیقات بازاریابی و تحقیقات بازارچیست؟

تحقیقات بازاریابی و تحقیقات بازار بخشی از فعالیت های بازاریابی هستند و فعالیت‌ های قبل از فروش را شامل می شود. این تحقیقات باید قبل از فروش محصولات مورد استفاده قرار بگیرد. برخی از فعالان حوزه ی بازاریابی تحقیقات بازار را به عنوان زیر مجموعه تحقیقات بازاریابی معرفی می کنند برخی دیگر فعالیت هایی مانند ترندهای بازار و سایز بازار و بررسی بازار هدف و… را جزئی از تحقیقات بازار و کاملا جدا از تحقیقات بازاریابی می دانند.

تحقیقات بازار معمولا با هدف مشخص کردن اهداف کسب وکار انجام می شود. همچنین تحقیقات بازار می تواند یک دید روشن به افراد فعال در یک کسب و کار بدهد. از بروز مشکلات جدی و آسیب هایی که ممکن است در آینده به کسب و کار وارد شود، جلوگیری کند. تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از استارتاپ هایی که بدون تحقیقات بازار فعالیت های خود را آغاز کرده اند، در همان ابتدا با مشکلات بسیار زیادی رو به شده اند.

تحقیقات بازار به چه سوال‌هایی پاسخ می‌ دهد؟

نتیجه تحقیقات نشان می دهد که:

  • آمارهای مربوط به اینستاگرام نشان می دهد که در سال ۲۰۱۷، ۸۰% از کاربران حداقل یک پیج بیزینسی را اینستاگرام دنبال می‌ کنند.
  • داده های گوگل نشان می دهد که، ۷۵% از کاربران تلفن ‌های هوشمند برای برطرف کردن نیازها و سوالاتشان پیش از هر اقدامی به سراغ موتورهای جست ‌و جو می ‌روند.
  • آمارهای ارائه شده توسط hubspot نشان می دهد در سال ۲۰۱۶، ۷۸% از مشترکین به دلیل تعداد بالای ایمیل‌هایی که از طرف یک برند دریافت می کردند، عضویت خود را برای دریافت ایمیل لغو کردند.

چرا تحقیقات بازار ضرورری است؟

تحقیقات بازار به دلایل زیر ضروری است:

  • آشنایی با مشتریان مرتبط با کسب و کارتان

تحقیقات بازار می تواند به کسانی که در حال راه اندازی استارتاپ خود هستند، کمک کند تا بتوانند مشتریان خود را شناسایی کنند. شناخت مشتریان این مزیت را دارد که می توان فعالیت ها و تولیدات خود را مطابق با نیاز مشتریان انجام داد.

  • یافتن فرصت های جدید برای معرفی محصولات

برای اینکه بتوانید محصولات خود را به دیگران معرفی کنید راه های بسیار زیادی وجود دارد که باید آن ها را امتحان کنید. یکی دیگر از مزیت های تحقیقات بازار این است که به شما کمک می کند تا بتوانید فرصت های جذب مشتری و فروش را شناسایی کنید.

  • پیش بینی نیاز مشتریان

هر کسب و کاری پیش از آغاز فعالیت های خود نیاز دارد تا بداند که مشتریان به چه چیزی نیاز دارند. درک خواسته و نیاز مشتریان تنها با کمک تحقیقات بازار قابل پیش بینی خواهد بود.

تحقیقات بازار چیست؟ و چگونه می توان آن را انجام داد؟

جمع بندی

اگر تصمیم دارید تا کسب و کاری جدید و یا یک استارتاپ برای خود راه اندازی کنید، نیاز است تا پیش از آغاز فعالیت های خود با تحقیقات بازار و روش انجام آن آشنا شوید.


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر