وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

تحقیقات بازار چیست؟ و چگونه تحقیقات بازار انجام دهیم؟

یکشنبه، ۱۶ شهریور ۱۳۹۹

تحقیقات بازار چیست؟ و چگونه تحقیقات بازار انجام دهیم؟
اگر می خواهید محصول و یا خدمتی را به بازار عرضه کنید، نیاز است تا عواملی را که موجب می شود تا مصرف کننده و یا کاربر به سمت شما جذب شود را مورد بررسی قرار دهید. این بررسی که می تواند یک نمونه از تحقیقات بازار باشد به شما کمک می کند تا فعالیت های خود را به صورت هدفمند انجام دهید.
با سایت ساز و فروشگاه ساز سی می پلاس همراه باشید،در ادامه به شما خواهیم گفت تحقیقات بازار چیست؟ و چگونه تحقیقات بازار انجام دهیم؟

تحقیقات بازار چیست؟

تحقیقات بازار یا Market Research روشی است که کمک می کند یک کسب و کار بتواند مخاطبان هدف خود را شناسایی و فعالیت های خود را مطابق با نیاز آن ها انجام دهد. در واقع تحقیقات بازار می تواند اطلاعاتی کامل از مخاطبان و مشتریان و همچنین بازار را در اختیار ما قرار دهد. تحقیقات بازار را می توان به عنوان یک تحقیق گسترده معرفی کرد که با کمک آن می توان فعالیت های یک کسب و کار را هدفمند کرد. تحقیقات بازار یا Market Research بر روی رفتار و نیاز مخاطبان و مشتریان تمرکز می کند.
تحقیقات بازار چیست؟ و چگونه تحقیقات بازار انجام دهیم؟

تفاوت تحقیقات بازاریابی و تحقیقات بازار چیست؟

تحقیقا بازار و تحقیقات بازاریابی هر دو به نوعی در دسته مارکتینگ قرار دارند اما تحقیقات بازاریابی تلاش می کند تا موثر ترین روش را برای جلب توجه مخاطب و مشتری پیدا کند. در صورتی که تحقیقات بازار بر روی فعالیت های یک کسب و کار تمرکز دارد. تحقیقات بازار به کسب و کارهای کمک می کند تا تولیدات و فعالیت های خود را با نیاز مشتریان هماهنگ کنند.

تحقیقات بازار به چه سوال‌هایی پاسخ می‌دهد؟

تحقیات بازار می تواند به سوالات زیر پاسخ دهد:

  • با توجه به داده‌ هایی که اینستاگرام منتشر کرده است نشان می دهد که 80 درصد از کاربران، یک پیج بیزنسی را دنبال می کنند.
  • تحقیقات نشان می دهد که حدود 75 درصد از کاربران تلفن های هوشمند از دستگاه خود برای جستجو در اینترنت استفاده می کنند.
  • بر اساس آمار های ارائه شده از hubspot ۷۸ درصد از افراد اشتراک خبرنامه های ایمیلی  خود را لغو می کنند.
تحقیقات بازار چیست؟ و چگونه تحقیقات بازار انجام دهیم؟

چگونه تحقیقات بازار انجام دهید؟

به دو روش می توان تحقیقات بازار انجام داد:

  • تحقیقات پایه ای

تحقیقات پایه ای همانطور که از نامش پیدا است بر اساس اطلاعات پایه ای عمل می کند. این اطلاعات معمولا به سادگی به دست می آیند، به عنوان مثال با یک تماس تلفنی می توان به نتایج مفیدی در مورد مشتریان و مخاطبان دست پیدا کرد.

  • تحقیقات ثانویه

تحقیقات ثانویه که مکمل تحقیقات اولیه است که با کمک آمارهایی که در کتاب ها و یا وب سایت های خارجی منتشر می شوند، کمک می کند تا تحقیقات بازار شکل بگیرد. اطلاعاتی که در تحقیقات ثانویه در دسترس قرار می گیرند ممکن است پس از مدتی تغییر کنند.

چرا تحقیقات بازار ضروری است؟

همانطور که می دانید راه اندازی هر نوع کسب و کاری با ریسک ها و خطرات بسیار زیادی رو به رو است. و ما به عنوان صاحب یک کسب و کار باید تمام تلاش خود را به کار بگیریم تا خطرات و ریسک ها را کاهش دهیم. یکی از راهکارهایی که می تواند به شما کمک کند تا موفقیت کسب و کار خود را تضمین کنید، تحقیقات بازار است. تحقیقات بازار با ارائه آمارهایی نسبتا دقیق از نیاز بازار و مشتریان کمک می کند تا شما به اهداف خود نزدیک تر شوید. همچنین تحقیقات بازار کمک می کند تا شما بتوانید بسیاری از هزینه ها را کاهش دهید.

جمع بندی

تحقیقات بازار را می توان به عنوان یکی از اصلی ترین مراحل در راه اندازی یک کسب و کار معرفی کرد. تحقیقات بازار باید بگوید که آیا فعالیت هایی که شما به عنوان صاحب یک کسب و کار انجام می دهید می تواند شما را به نتایج دلخواهتان نزدیک کند یا خیر.


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر