وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

تجارت الکترونیک چیست و چگونه در آن موفق شویم؟

پنجشنبه، ۲ آبان ۱۳۹۸

 

امروزه با پیشرفت تکنولوژی راه های بسیاری برای خرید و فروش و افزایش درآمد وجود دارد که به نوعی وابسته به تجارت الکترونیک هستند. با سایت ساز و فروشگاه ساز سی می پلاس همراه باشید؛ برای آشنایی بیشتر در ابتدا به تعریف تجارت الکترونیک می پردازیم.

تجارت الکترونیک چیست؟

تجارت الکترونیک، به انجام معاملات تجاری از طریق ابزارهای دیجیتال مانند تلفن، اینترنت، وب سایت و... گفته می شود. تجارت الکترونیک برای نخستین بار در دهه ی 1960 و از طریق مبادله الکترونیک داده ها بر روی شبکه های ارزش افزوده معرفی شد.

تجارت الکترونیک درست همانند دیگر تکنولوژی های فروش، بر روی تولید کننده و مصرف کننده تمرکز دارد. تجارت الکترونیک از دید برخی از افراد شامل داد و ستد میان شرکت های تجاری است. با این نگاه به تجارت الکترونیک می توان به آن کسب و کار الکترونیک هم گفت.

پیشنهاد سی می پلاس: چگونه فروش خود به خودی را در فروشگاه اینترنتی افزایش دهیم؟

کسب و کار الکترونیک می تواند تمام فعالیت های تجاری مانند: خرید، فروش، ارتباط تجاری میان شرکت ها و موسسات و خدمات پس از فروش باشد.

تعریف دیگری که برای تجارت الکترونیک می توان داشت، این است که تمام خرید و فروشی را که در بازار واقعی انجام می شود، به صورت تحت وب ارائه شود. در واقع تجارت الکترونیک به انجام کلیه خرید و فروش ها از طریق ابزارهای دیجیتال و اینترنت می باشد.

انواع تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک با توجه به نوع معامله و افراد فعال در این زمینه شامل دسته بندی های زیر می باشند:

B2B: (شرکت هایی که با هم تجارت می کنند)

B2C: (تجارت میان شرکت ها و افراد مصرف کننده)

C2B: (مصرف کنندگانی که با شرکت ها همکاری دارند)

C2C: (تبادل خدمات یا فروش محصول میان افراد)

برای موفقیت در تجارت الکترونیک باید توجه داشت که طبق اصول تجارت الکترونیک باید اقدام به فعالیت کرد. تجارت الکترونیک را باید از فعالیت های اینترنتی شروع کرد.

  1. در ابتدا باید هویت خود را مشخص کنید

هویت خود را با انتخاب یک دامنه مناسب یا یک آدرس URL منحصر به فرد برای مخاطبان خود ماندگار کنید.

  1. مکان مناسبی برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی خود انتخاب کنید.

درست همانند راه اندازی یک فروشگاه فیزیکی، یک فروشگاه اینترنتی هم باید در یک محل مناسب ساخته شود. در هنگام ساخت فروشگاه حتما در انتخاب وب سرور و هاست دقت کنید.

  1. ساخت یک ویترین جذاب و خلاقانه می تواند شما را در رسیدن به اهدافتان بسیار کمک کند.

 با داشتن یک وب سایت با ظاهر مناسب و مطابق با سلیقه مخاطبان می توانید مشتریان بسیاری را به سمت وب سایت خود جذب کنید.

  1. سعی کنید تلاش شما در این جهت باشد که مخاطبان، خود بتوانند به شما اعتماد کنند.

 گاهی کسب و کار ها با انجام فعالیت های تبلیغاتی بیش از اندازه برای جلب توجه کاربران، نتایج منفی دریافت می کنند. اجازه دهید مشتریان و مخاطبان خودشان به شما اعتماد کنند.

  1. راه های ارتباطی را در وب سایت خود قرار دهید.

یکی از راه های جلب اعتماد مخاطبان، قرار دادن راه های ارتباطی به صورت کامل می باشد. این اطلاعات می تواند شامل: شماره تلفن، آدرس ایمیل، و آدرس شرکت می باشد.

  1. قرار دادن درگاه پرداخت آنلاین

باید توجه داشته باشید که در صورتی که پرداخت در وب سایت شما به صورت آنلاین هست، بستری مناسب و قابلیت اعتماد بالا برای مخاطبان فراهم کنید.

  1. وب سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنید.

برای رسیدن به نتایج دلخواه، باید بتوانید وب سایت خود را در معرض دید مخاطبان قرار دهید. پس باید فعالیت های مرتبط با بهینه سازی موتور جستجو یا همان سئو را در برنامه کار خود قرار دهید.

  1. در فعالیت های تجارت الکترونیک تبلیغات را جدی بگیرید.

تبلیغات می توانند کسب وکار شما را از طریق کانال های مختلف به مخاطبانتان معرفی کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تبلیغات برای کسب و کار های اینترنتی، لازم است با دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال آشنا شوید.

یادتان باشد یکی از مهم ترین ملاک های موفقیت تجارت الکترونیک، برداشته شدن محدودیت زمانی و جغرافیایی می باشد. همین امر امروزه باعث شده تا بسیاری از کسب و کار های سنتی به سمت راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی حرکت کنند.


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر