وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

تاثیر محتوای تکراری در سئو

پنجشنبه، ۳ مهر ۱۳۹۹

تاثیر محتوای تکراری در سئو
اگر با دنیای وب و سئو آشنا باشید احتمالا مباحث مختلفی را برای رسیدن به نتایج بهتر مورد بررسی قرار داده اید. همانطور که می دانید عوامل بسیار زیادی هستند که می توانند بر روی سئوی وب سایت تاثیرگذار باشند. یکی از مواردی که برای بسیاری از متخصصان و فعالان در حوزه ی سئو مهم است تاثیر محتوای تکراری در سئو است. با سی می پلاس همراه باشید در ادامه به بررسی تاثیر محتوای تکراری در سئو خواهیم پرداخت.

تاثیر محتوای تکراری در سئو

معمولا مشکلاتی که محتوای تکراری ایجاد می کنند به دو دسته تقسیم می شوند. در دسته اول محتوایی که در یک وب سایت وجود دارد با سایر صفحات مشترک است و دسته دوم محتوای وب سایت شما با سایر وب سایت ها مشترک است. هیچ تفاوتی میان این دو دسته از محتوا وجود ندارد و هر دو می توانند برای وب سایت شما مشکلاتی ایجاد کنند. معمولا برطرف کردن مشکلات در دسته اول بسیار ساده تر از دسته ی دوم است. همچنین محتوای تکراری میان وب سایت ها می تواند مشکلات جدی تری به دنبال داشته باشد.

قانون مالکیت محتوا

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است گوگل معیارهای مختلفی برای مالکیت محتوا دارد. زمانی که یک محتوا ایندکس می شود اهمیت بسیار بالایی برای گوگل دارد. گاهی ممکن است که شما اقدام به تولید محتوایی با کیفیت برای وب سایت خود کنید و پس از چند روز متوجه شوید که یک وب سایت محتوای شما را کپی کرده است و متاسفانه موفق شده تا رتبه ای بهتر از محتوای شما در موتورهای جستجو به دست آورد. خب در چنین شرایطی چکار باید کرد؟

زمان ایندکس شدن محتوا در وب سایت های مختلف متفاوت است و گاهی ممکن است بیش از یک هفته طول بکشد تا محتوا ایندکس شود. به همین دلیل نیاز است تا محتوا پس از انتشار در وب سایت، آن را در پنل Search console توسط ابزار URL Inspection در گوگل ثبت کنید. همچنین توصیه می شود که محتوا را پس از انتشار در وب سایت، آن را در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و یا لینکدین هم منتشر کنید.

تاثیر محتوای تکراری در سئو

گزارش کپی به گوگل

اگر پس از انتشار محتوا و درج آن در سرچ کنسول همچنان وب سایت هایی وجود دارند که با انتشار محتوای وب سایت شما توانسته اند رتبه بالاتری به دست بیاورند، می توانید با ارائه مدارک مالکیت محتوا از گوگل درخواست بازنگری کنید. برای ارائه مدرک می توانید از لینک زیر استفاده کنید.

Google copyright removal request tool

استفاده از rel=canonical

هنگامی که شما نمی توانید راهکاری برای حذف محتوای تکراری از صفحات مختلف پیدا کنید بهترین روش استفاده از rel=canonical است. بدین صورت که به عنوان مثال تعداد 10 صفحه مشابه هم در یک وب سایت وجود دارد و برای شما امکان حذف هیچ یک از صفحات نیست. در موارد اینچنینی می توان با تعریف تگ rel=canonical یک صفحه شاخص برای همه این صفحات مشابه تعریف کرد. با اینکار خزنده های گوگل با دیدن این تگ به صفحه مشخصی ارجاع و آن را به عنوان صفحه شاخص ثبت می کنند. این مورد  بیشتر در فروشگاه های اینترنتی دیده می شود.

تاثیر محتوای تکراری در سئو

جمع بندی

یکی از مهم ترین ابزارهایی که در سئو مورد استفاده قرار می گیرد، محتوا است. به همین دلیل نیاز است تا در زمان تولید و انتشار به نکات بسیار مهمی از جمله تکراری نبودن آن توجه کرد. همچنین دقت داشته باشید که برای یک موتور جستجو مانند گوگل بسیار مهم است محتوای شما یک محتوای با کیفیت و دست اول باشد. شاید محتوای تکراری بتواند در رتبه وب سایت شما تاثیرات مثبت ایجاد کند، اما ایجاد این تغییرات دائمی نخواهد بود و در درازمدت می تواند به سئو وب سایت آسیب وارد جدی وارد کند.

 


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر