وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

با چند ترفند ساده اجازه ندهید کاربران از وب سایت بروند

دوشنبه، ۲۱ اسفند ۱۳۹۶

زمان مطالعه : حدود 6 دقیقه 
 با چند ترفند ساده اجازه ندهید کاربران از وب سایت بروند
یکی از مهمترین فاکتورهایی که گوگل برای رتبه بندی وب سایت‌ها در نظر می‌گیرد میزان علاقه نشان دادن کاربران به وب سایت شما است. اگر بخواهیم تخصصی‌تر بگوییم گوگل به درصد کاربرانی که بعد از بازدید از یک صفحه در وب سایت شما، آن را ترک می‌کنند توجه زیادی می‌کند و این مسئله را با فاکتوری به نام bounce rate مشخص می‌کند. بنابراین هرچه مقدار درصد خروج کاربران از وب سایت را کاهش دهید رتبه بهتری از نظر موتورهای جستجو خواهید داشت.
اما برای کاهش نرخ خروج کاربران از وب سایت چه کارهایی باید انجام بدهیم؟ نگران نباشید سی می پلاس همراه شماست تا با ارائه ساده‌ترین و مهمترین نکات و ترفندها برای کاهش نرخ خروج کاربران از وب سایت، بتوانید درصد خروج کاربران از وب سایت خود را کاهش دهید.

نرخ خروج کاربران یا bounce rate چیست؟

عبارت bounce rate در اصل به معنای پس زدگی و یا گزافت گویی است و در مورد وب سایت‌ها به معنای درصد پس زده شدن وب سایت توسط کاربران است. ساده‌تر بگوییم گوگل به درصد کاربرانی که بعد از بازدید از یک صفحه از سایت، آن را ترک می‌کنند bounce rate می‌گوید. هر چه میزان bounce rate سایت شما بالاتر باشد یعنی وب سایتتان برای کاربران جذابیتی ندارد و این مسئله به شدت روی رتبه وب سایت در گوگل تاثیر منفی می‌گذارد. اما آیا می دانید چه عواملی باعث می‌شوند که bounce rate افزایش یابد؟ ادامه این مقاله را بخوانید تا همه چیز در ذهنتان حل شود.

چه عواملی bounce rate را افزایش می‌دهند؟

هر مسئله‌ای که باعث آزار کاربران شود می‌تواند عاملی برای ترک کردن وب سایت شما و در نتیجه افزایش bounce rate شود! مثلا بعضی از آزاردهنده‌ترین و مهمترین عواملی که باعث افزایش bounce rate می‌شوند عبارتند از :
  • استفاده از فونتی ناخوانا در صفحه وب سایت
  • صفحه ای پر از کلمات پشت سر هم، بدون فاصله، فضای سفید و بدون عکس.
  • رنگ بندی خسته کننده و یا آزار دهنده
  • Pop-upهای زیاد
  • انیمیشن های متحرک و بنرهای تبلیغاتی

اما سوال اینجاست که چطور bounce rate وب سایت را کاهش دهیم؟ جواب اینجاست! مهمترین ترفندها برای کاهش bounce rate را در ادامه این مقاله به طور کامل برای شما توضیح می‌دهیم.

ترفندهایی برای کاهش bounce rate

برای اینکه بتوانید bounce rate وب سایت خود را کاهش دهید و رتبه سایت به دنبال آن افزایش پیدا کند، باید بتوانید نظر کاربران را به وب سایت خود جلب کنید تا جایی که در صفحات مختلف وب سایت شما گردش کنند. نگران نباشید ما مهمترین عواملی که باعث کاهش bounce rate می‌شود را در ادامه به شما آموزش می دهیم.

1- خوانایی متن را افزایش دهید

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که کاربران در کمتر از 10 ثانیه وب سایت‌ها را ترک می‌کنند به ضعف خوانش متن در وب سایت برمی‌گردد. در واقع کاربر به محض باز کردن وب سایت با صفحه‌ای پر از متن بدون هیچ فاصله، فضای خالی و تصویری مواجه می‌شود و در همان ثانیه‌های اول فکر می‌کند که نمی‌تواند هیچ چیز مفیدی در وب سایت پیدا کند و آن را می‌بندد!
به همین راحتی کاربری را که با هزار زحمت، کار کردن روی سئو صفحه، تولید محتوای ارزشمند، اشتراک گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی و بک لینک سازی به دست آورده بودید، از دست داده‌اید!
بنابراین برای اینکه جلو این اتفاق را بگیرید و باعث کاهش bounce rate وب سایت شوید باید به نکاتی برای خوانانویسی در وب سایت توجه کنید:
1- از تیر و زیر تیتر با فونت‌های بزرگتر از متن اصلی استفاده کنید.
2- فواید و یا مضرات و... را با بولت گذاری و یا شماره گذاری تعیین کند تا راحت‌تر به چشم بیایند.
3- بین متن از تصاویر جذاب و مرتبط مانند نمودار، چارت و... استفاده کنید اما هنگام استفاده از تصاویر باید به نکاتی توجه کنید که برای موتورهای جستجو بسیار مهم هستند و در رتبه بندی وب سایت شما هم به شدت تاثیر گذارند، نکاتی همچون تعیین alt تصویر، سایز و فرمت آن و... . برای اطلاع از این نکات مهم پیشنهاد می‌کنیم مقاله از قدرت و تاثیر تصاویر در سایت غافل نشوید، همه فاکتورهای بهینه سازی تصاویر را مطالعه کنید.
4- کلمات بسیار مهم را به صورت bold بنویسید. 
5- در پایان مقاله قسمتی به عنوان نتیجه گیری داشته باید تا کاربران بتوانند در زمانی کوتاه موضوع اصلی مطلب شما را بفهمند و در صورت علاقه برگردند و کل مطلب را بخوانند.

2- از pop-up استفاده نکنید

بسیاری از وب سایت‌ها برای کسب درآمد از تبلیغات بنری و یا pop-upها استفاده می‌کنند اما اگر برای شما مهم است که کاربران از وب سایتتان خارج نشوند و bounce rate شما بالا نرود باید درحد امکان از بنرهای چشمک زن تبلیغاتی و pop-upهای مزاحم در وب سایت خود استفاده نکنید و یا اینکه حداقل این بنرها را بین متن اصلی قرار ندهید.

3- امکان گردش در وب سایت را فراهم کنید (لینک‌های داخلی)

کاربری که برای خواندن یک مطلب به وب سایت شما می‌آید حتما به آن موضوع و موضوعات مرتبط با آن علاقه داشته است بنابراین سعی کنید هنگام نوشتن یک مطلب، موضوعات مشابه را هم پوشش دهید و یا اینکه پرسش‌هایی مربوط به موضوع را بین متن قرار دهید و پاسخ این سوالات را به عنوان مقاله‌ای جدا در وب سایت داشته باشید و به آن لینک دهید. این مسئله باعث می‌شود کاربر در سایت شما بچرخد و ضمن پاسخ به همه نیازهای کاربر، bunce rate وب سایت شما هم کاهش پیدا کند و رتبه آن افزایش!
مثلا اگر دقت کنید ما در بخش افزایش خوانایی متن، به قسمت انتخاب تصویر که رسیدیم تمامی فاکتورهایی که برای استفاده مفید و بهینه از تصویر در وب سایت باید بدانید را هم قرار داده‌ایم، به همین راحتی شما هم می‌توانید از این ترفند استفاده کنید.

4- سرعت وب سایت خود را افزایش دهید

تحقیقات نشان می‌دهد که کاربران تنها یک تا دو ثانیه برای باز شدن یک وب سایت منتظر می‌مانند بنابراین اگر وب سایت شما دیرتر از این مدت بارگذاری شود درصد زیادی را کاربرانتان را از دست خواهید داد و این مسئله به شدت bounce rate شما را افزایش می دهد. این مسئله در مورد کاربران موبایلی بسیار مهمتر است زیرا حرکت کردن بین تب‌های مختلف در موبایل سخت است. اما در حال حاضر تقریبا 80 درصد از کاربران اینترنت را کاربران موبایلی تشکیل می‌دهند بنابراین به هیچ عنوان طراحی وب سایت برای نسخه موبایل را فراموش نکنید و روی سرعت آن هم کار کنید.
یکی از مسائلی که باعث افزایش سرعت بارگذاری وب سایت چه روی دسکتاپ و چه روی موبایل می‌شود طراحی واکنش گرا یا responsive است. جالب است بدانید که ساخت وب سایت در سی می پلاس با استفاده از همین ترفند واکنش گرا انجام می‌شود بنابراین اگر طراحی وب سایت خود را با سایت ساز Drag & Drop سی می پلاس انجام دهید هم نسخه موبایلی خوبی خواهید داشت و هم سرعت بارگذاری وب سایتتان بسیار مناسب خواهد بود.
تنها فایده طراحی وب سایت به صورت responsive، افزایش سرعت بارگذرای وب سایت نیست :  5 دلیل غیرقابل انکار برای طراحی responsive وب سایت
 

نتیجه گیری

اگر به دنبال بهبود رتبه وب سایت خود در گوگل هستید باید بگوییم یکی از مهمترین فاکتورها میزان bounce rate است، یعنی درصد کاربرانی که بعد از بازدید از یک صفحه از وب سایت شما، آن را ترک می‌کنند. هرچه میزان bounce rate کمتر باشد یعنی وب سایت شما برای کاربران جذاب‌تر است. برای کاهش میزان bounce rate ترفندهای بسیاری وجود دارد که از جمله مهمترین آنها خوانا نویسی، استفاده از رنگ بندی مناسب، کم کردن pop-up و استفاده از لینک‌های داخلی هستند.
 
در مقالات آتی سایت قصد داریم هر آنچه برای موفقیت یک وب‌ سایت به آن نیاز دارید را بررسی کنیم. پس پیشنهاد می‌کنیم مقالات سی‌ می‌پلاس را دنبال کنید. برای دسترسی سریع به مقالات می‌توانید در کانال تلگرام ما با آی دی seemeplus@ عضو شوید.

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر