وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

با تفاوت فرمت های مختلف گرافیکی آشنا شوید

دوشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۹

با تفاوت فرمت های مختلف گرافیکی آشنا شوید

حتما می دانید که تمام طرح های گرافیکی که در فضای اطراف خود می بینیم، همگی یک تصویر هستند. این تصاویر ممکن است به صورت مجازی و در فضای آنلاین دیده شوند و یا به صورت چاپی بر روی یک لباس. اما چیزی که باید در میان همه آن ها مشترک باشد، نگاه ما به آن ها به عنوان یک تصویر گویا و با کیفیت است. با سایت ساز سی می پلاس همراه باشید، در ادامه با تفاوت های فرمت های مختلف گرافیکی آشنا خواهید شد.

همانطور که گفته شد تصاویر در ظاهر برای ما تفاوتی با یکدیگر ندارند. اما با توجه به کاربردی که دارند دارای فرمت های مختلفی هستند. به طور کلی تصاویر در دو گروه فایل‌های رستر (raster) و فایل‌های وکتور (vector) قرار می گیرند. البته گاهی ممکن است تصاویری وجود داشته باشند که در هر دو گروه قرار بگیرند.

با تفاوت فرمت های مختلف گرافیکی آشنا شوید

فایل ‌های رستر و وکتور چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

فایل های رستر یا پیکسلی

تصاویری که در گروه رستر قرار می گیرند، از تعدادی پیکسل های رنگی تشکیل می شوند. برخی از فرمت‌ های گرافیکی از جمله JPEG، GIF و PNG همگی در گروه تصاویر پیکسلی یا رستر قرار جای می گیرند.

پیکسل‌ های موجود در تصاویر به نسبت رزولوشن (Resolution) تعیین می شوند. توجه داشته باشید زمانی که پیکسل ‌ها در فضایی نا متناسب قرار گرفته شوند، نتیجه ی کار یک تصویر مبهم و کدر خواهد شد. به همین دلیل نیاز است تا برای حفظ کیفیت تصاویر در زمان تغییر سایز، به رزولوشن آن ها توجه داشته باشیم.

فایل های وکتور یا برداری

یکی از تفاوت های بارزی که میان فایل های پیکسلی و برداری وجود دارد این است که فایل‌ های وکتور، از قابلیت انعطاف پذیری بیشتری برخوردار هستند. دلیل این تفاوت این است که در ساخت فایل های برداری از فرمول های نسبی استفاده می شود. به عنوان مثال فرمت‌ های  EPS، AL  و PDF برای تهیه تصاویر گرافیکی که نیاز به تغییر سایز مداوم دارند، مناسب هستند. به طور معمول تصاویر گرافیکی مانند لوگوها و تصاویر برند به صورت وکتور ساخته و ذخیره می شوند. نکته جالبی که در مورد وکتورها وجود دارد این است که می توانند در سایز های بسیار بزرگ نمایش داده شوند، بدون آنکه با کاهش کیفیت در آن ها دیده شود.

بهتر است تا در زمان طراحی لوگو، از طراح بخواهید تا فایل وکتور را در اختیار شما قرار دهد. زیر با داشتن فایل وکتور شما می توانید در هر جایی و با هر کیفیتی که مد نظرتان است، از لوگو استفاده کنید.

با تفاوت فرمت های مختلف گرافیکی آشنا شوید

کاربرد فرمت های گرافیکی مختلف

اکنون دیگر با دو گروه تصاویر پیکسلی و برداری آشنا شده اید و می دانید که این دو گروه از تصاویر به دلیل ایجاد تفاوت در کیفیت، کاربردهای مختلفی دارند، که برخی از تفاوت های آن ها شامل موارد زیر است:

استفاده از تصاویر پیکسلی برای وب سایت

اگر می خواهید که وب سایت خود را طراحی کنید و به دنبال تصاویر مختلف برای آن هستید، باید بدانید که تصاویری برای قرار گرفتن در وب سایت مناسب هستند که تصاویر پیکسلی شناخته می شوند. همانطور که می دانید نمایش صفحات وب سایت در یک اندازه استاندارد است و معمولا تغییری در اندازه آن ایجاد نمی شود. به همین دلیل استفاده از تصاویری پیکسلی برای شما مناسب خواهد بود.

استفاده از تصاویر برداری برای چاپ بیلبورد

بیلبوردهای تبلیغاتی همیشه در سایز و اندازه های بسیار بزرگ تهیه می شوند، زیرا بیلبوردها در سطح شهر نصب می شوند و نیاز است تا به اندازه ای باشند که در فاصله های بسیار زیاد هم بتوانند توجه افراد مختلف را به سمت خود جلب کند.

به همین دلیل نیاز است تا تصاویری که قرار است در سایز بزرگ باشند، با فرمت برداری و یا وکتور ذخیره شوند.

جمع بندی

شاید اگر به عنوان یک فرد عادی بخواهید به تصاویر مختلف نگاه کنید، ممکن است نیازی نباشد که با فرمت های مختلف تصاویر آشنا شوید. اما گر قصد دارید تا به صورت حرفه ای در زمینه گرافیک و تولید تصاویر رستر و وکتور فعالیت کنید، نیاز است تا با فرمت های مختلف تصاویر و تفاوت های که میان آن ها وجود دارد آشنا شوید.

به عنوان مثال شما باید بدانید که تصاویر با توجه به کاربردشان می توانند در چه فرمت هایی ذخیره، مورد استفاده قرار بگیرند.


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر