وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

با تعیین توضیحات متای مناسب، نگاه ها را به خود خیره کنید

شنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۷

زمان مطالعه: حدود 5 دقیقه
با تعیین توضیحات متای مناسب نگاه ها را به خود خیره کنید
حتما شما هم بارها و بارها در اینترنت به دنبال موضوعی خاص بوده‌اید و عبارتی را سرچ کرده‌اید. موتورهای جستجو در پاسخ به سوال کاربر لیستی از نتایج که با نام Serp یا همان search engine resault page شناخته می‌شود را نمایش می‌دهند. در این لیست بیش از هر چیز به نوشته آبی رنگی که همان عنوان مطلب است توجه می‌کنیم. در مرحله بعد نگاه‌مان به سمت نوشته کوتاهی که در زیر عنوان قرار دارد کشیده می‌شود تا ببینیم آیا پاسخ کلی سوال خود را در آن پیدا می‌کنیم یا خیر. اگر توجه کنید می‌بینید که گوگل برای اینکه کار را برای کاربران ساده‌تر کند، کلماتی از عنوان جستجو شده را در این توضیح به صورت پررنگ نمایش می‌دهد.

توضیحات متا 


توضیحات متا چیست

این توضیحات کوتاه در زیر لینک که معمولا در حد یک جمله و نهایتا تا یک پاراگراف است، توضیحی خلاصه از وب سایت و یا آن صفحه خاص را نمایش می‌دهد.
این توضیحات که با نام توضیحات متا یا متا دیسکریپشن (Meta description) شناخته می‌شود را خود شما برای هر صفحه‌ای از وب‌سایت مشخص می‌کنید. البته ممکن است گوگل با توجه به کلمه مورد نظر کاربر در سرچ، بخش دیگری از متن را به عنوان متا دیسکریپشن در نظر بگیرد و نمایش دهد.

 

اهمیت توضیحات متا

متا دیسکریپشن مستقیما روی رنک وب سایت شما تاثیر نمی‌گذارند اما هرچه این توضیحات ترغیب‌کننده‌تر باشد، کاربران بیشتری روی لینک شما کلیک کرده و وارد وب سایت شما می‌شوند. بنابراین انتخاب مناسب و هوشمندانه meta description اگرچه مستقیما باعث بالا رفتن رنک سایت شما نمی‌شود اما به طور غیرمستقیم برای افزایش رتبه سایت و همچنین افزایش بازدید ارگانیک (از سمت گوگل) وب سایت بسیار مناسب است.
ساده‌تر بگوییم، متا دیسکریپشن فرصتی در حد یک پاراگراف کوتاه است که گوگل به شما داده تا بهتر وب سایت خود را تبلیغ کنید.
 

چطور به هر صفحه توضیحات متا اضافه کنیم

نوشتن متا دیسکریپشن برای هر صفحه وب سایت بسیار ساده است. کافی است تگ meta را مانند زیر در قسمت head هر صفحه قرار دهید. در این تگ خاصیت name را برابر با description قرار داده و در قسمت content توضیحات متا را اضافه کنید.
اضافه کردن متا دیسکریپشن

طول مناسب متا دیسکریپشن

شما می‌توانید هرچقدر که بخواهید متا دیسکریپشن برای صفحه وب خود بنویسید اما گوگل نهایتا 300 کاراکتر را به عنوان توضیحات، در زیر لینک‌ها نمایش می‌دهد.
از طرفی طول توضیحات متا باید به اندازه‌ای باشد که خلاصه‌ای قابل فهم و کلی را به کاربر نمایش دهد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم توضیحات متایی که برای هر صفحه از وب سایت مشخص می‌کنید حداقل 50 کاراکتر و حداکثر 300 کاراکتر داشته باشد اما در نظر داشته باشید که طول مناسب meta description بیش از هر چیز به موضوع هر صفحه وب سایت برمی‌گردد.

 

فرمت مناسب برای متا دیسکریپشن

توضیحات متایی که برای هر صفحه وب سایت در نظر می‌گیرید باید دقیقا و به طور خلاصه به موضوع اصلی صفحه وب اشاره کند و شامل کلمات کلیدی اصلی صفحه باشد. گوگل این کلمات را به صورت پر رنگ نشان می‌دهد بنابراین هرچه تعداد کلمات کلیدی که در عنوان سرچ شده توسط کاربر وجود دارد، بیشتر در توضیحات متا موجود باشد، احتمال کلیک روی لینک بالاتر می‌رود.
با این وجود در استفاده از کلمات کلیدی در متا دیسکریپشن زیاده روی هم نکنید. اگرچه متا دیسکریپشن باید شامل کلمات کلیدی باشد اما در نهایت کل این پاراگراف باید توضیحی قابل فهم را به کاربر منتقل کند. ضمنا فراموش نکنید که این توضیحات برای هر صفحه وبی باید منحصر به فرد باشد.

 

آیا متا دیسکریپشن روی رنک سایت تاثیر دارد؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم، توضیحات متا مستقیما روی افزایش رتبه در گوگل تاثیر ندارد. درواقع گوگل در سال 2009 اعلام کرد که meta description در الگوریتم‌ها تاثیری ندارد. با این وجود متا دیسکریپشن روی تعداد کلیک‌هایی که روی لینک شما می‌شود تاثیر فوق‌العاده‌ای می‌گذارد. از این رو به طور غیرمستقیم رتبه وب سایت را افزایش می‌دهد.

 

بایدها و نبایدهای نوشتن توضیحات متا

در نوشتن توضیحات متا باید به چند نکته اساسی توجه کنید تا متا دیسکریپشنی مناسب و با کیفیت تولید کنید. این نکات عبارتند از:
  1. توضیحات متا را به صورت متنی تبلیغاتی بنویسید
  2. برای هر صفحه وب از متا دیسکریپشن منحصر به فردی استفاده کنید
  3. در توضیحات متا از علامت کوتیشن (quotation) استفاده نکنید
 

همیشه نوشتن توضیحات متا ضروری نیست

نوشتن توضیحات متای اختصاصی برای هر صفحه وب، عاقلانه‌ترین راه ممکن است اما گاهی بهتر است این کار را به گوگل بسپارید. در اصل باید ببینید که صفحه وب سایت شما با چه تعداد کلمه کلیدی در موتورهای جستجو مانند گوگل نمایش داده می‌شود. مثلا اگر صفحه وبی با 1 تا 3 کلمه در گوگل یافت می‌شود باید متا دیسکریپشنی برای آن صفحه در نظر بگیرید که شامل آن سه کلمه کلیدی باشد؛ اما درصورتی که آن صفحه با عبارات و کلمات کلیدی مختلفی که بیش از سه مورد است در گوگل نمایش داده می‌شود، بهتر است توضیحات متایی برای آن صفحه مشخص نکنید. در این صورت گوگل، خود مطابق با عنوانی که کاربر جستجو کرده است، متا دیسکریپشنی را مشخص می‌کند. این توضیحات بخشی از متن است که بیشترین ارتباط را به سوال کاربر دارد.
 

توضیحات متا برای شبکه‌های اجتماعی ضروری است

هنگامی که لینکی را در شبکه‌های اجتماعی مختلف مانند فیسبوک به اشتراک می‌گذارید، این شبکه‌ها meta description را در کنار عنوان اصلی نمایش می‌دهند. در صورتی که متا دیسکریپشنی برای صفحه وب خود مشخص نکرده باشید، اولین بخش متن به عنوان این توضیحات نمایش داده می‌شود. ممکن است این بخش حتی یک جمله ناقص باشد! این موضوع باعث می‌شود کاربران علاقه‌ای به کلیک روی لینک نداشته باشند. بنابراین به سادگی کاربران خود را از دست داده‌اید.
توضیحات متا برای شبکه‌های اجتماعی ضروری است

 
در نهایت در نظر داشته باشید که با انتخاب عنوان و متا دیسکریپشن برای هر صفحه وب سایت تنها یک هدف را دنبال می‌کنید، آن هم ترغیب کاربر برای کلیک روی لینک است. بنابراین meta description را با فرمت و طولی تعیین کنید که دقیقا مناسب مطلب شما باشد.
شاید شما هم تصور می‌کنید اضافه کردن متا دیسکریپشن به صفحات وب کار دشواری است. نگران نباشید سایت ساز و فروشگاه‌ ساز سی می پلاس برای راحتی شما امکانی فراهم آورده است تا به راحتی و بدون نیاز به کد نویسی (مانند تمامی بخش‌های ساخت سایت)، برای هر صفحه توضیحات متایی منحصر به فرد تعیین کنید. برای استفاده از توضیحات متا در صفحات وب سایت خود کافی است به این آموزش مراجعه کنید.

پیشنهاد سی می پلاس:  اضافه کردن توضیحات متا (Meta Description) به صفحات و نوشته های وبلاگ
0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر