وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

بایدها و نبایدهای غیرقابل انکار در طراحی لوگو

دوشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۷

 زمان مطالعه: حدود 6 دقیقه

بایدها و نبایدهای غیرقابل انکار در طراحی لوگو
لوگو، شاید در نگاه اول طرحی کوچک باشد که گوشه وب سایت قرار می‌دهید اما این لوگو در عین کوچکی، حرف زیادی برای گفتن دارد. همین طرح کوچک که شاید برای شما اهمیت چندانی نداشته باشد، هویت برند شما را تعیین می‌کند و وسیله‌ای می‌شود که در ذهن کاربر می‌ماند و او را به یاد کسب و کار شما می‌اندازد. بنابراین در انتخاب درست آن باید دقت کنید.
 
شاید تصور کنید که برای طراحی لوگویی کوچک که واقعا مناسب وب سایت، کسب و کار و یا حتی صفحه شخصی‌تان باشد، باید حرفه‌ای باشید اما تنها کافی است برخی بایدها و نبایدها و نکات ظریف را در نظر بگیرید تا یک لوگوی حرفه‌ای و جذاب داشته باشید که اتفاقا در ذهن کاربران هم بماند.
با سایت ساز و فروشگاه ساز سی می پلاس همراه باشید تا بایدها و نبایدهای طراحی لوگو را با شما به اشتراک بگذاریم.
 

بایدها و نبایدهای طراحی لوگو

1- جزییات را فراموش کنید؛ سادگی اصل است

لوگو شما باید کسب و کارتان را معرفی کند اما این اصلا به این معنا نیست که باید تصویری با جزییات را در لوگو استفاده کنید. برعکس، ترجیحا باید آیکن‌هایی خلوت و انتزاعی را در طراحی لوگو به کار ببرید. برای نمونه به لوگوی نایک توجه کنید. هیچ تصویری از کفش در آن نیست اما لوگو آن حس سرعت و حرکت را به شما منتقل می‌کند.
ضمنا فراموش نکنید که جزییات زیاد در آیکن باعث فراموش شدن آن می‌شود. بنابراین ترجیحا لوگوی خود را سمبلیک و با آیکنی ساده و کم جزییات طراحی کنید. برای نمونه به دو لوگوی زیر نگاه کنید که هر دو برای یک کارواش طراحی شده است. لوگویی که تصویر ماشین را دارد، در کنار جزییات زیاد و خدماتی نشان دادن برند، اصلا جذاب هم نیست اما لوگوی دوم در کنار انتقال حس تمیزی، برند شما را شکیل و ارزشمندتر نشان می‌دهد و اتفاقا بیشتر هم در ذهن می‌ماند.

در طراحی لوگو جزییات را کاهش دهید 
در طراحی لوگو جزییات را کاهش دهید


2- قدرت متن را از یاد نبرید؛ شعاری گیرا در لوگو داشته باشید

گاهی اوقات یک سمبل به تنهایی هدف و رسالت کسب و کار شما را نشان نمی‌دهد، مشکل عمده‌ای که اغلب کسب و کارها در طراحی لوگو دارند! اینجاست که می‌توانید از نام برند، یا شعاری کوتاه و یا یک عبارت تاثیرگذار در کنار آیکن و سمبل استفاده کنید تا تاثیرگذاری لوگو را افزایش دهد.
در حال حاضر کمپانی‌های بسیاری هستند که در لوگو خود از شعار و نوشته استفاده می‌کنند. اگر شما هم به این نوع طراحی علاقه‌مند هستید فراموش نکنید که با نوشته خود لوگو را بی‌جهت طولانی نکنید که فضای زیادی را اشغال کند. مثلا اگر نام برند و یا شعارتان کمی طولانی است، می‌توانید آن را بشکنید و در دو سطر بنویسید تا فضای کمتری بگیرد. مثلا به طراحی لوگوی زیر نگاه کنید، یک تغییر ساده و شکستن کلمه، هم لوگو را زیباتر کرده و هم فاصله‌های اضافی را از بین برده و آن را جمع‌وجور کرده است.


شعاری گیرا در لوگو داشته باشید
شعاری گیرا در لوگو داشته باشید

البته فراموش نکنید که طول نوشته شما نباید زیاد باشد. توصیه می‌کنیم در شعار و نام برند حداکثر از 25 تا 30 کاراکتر استفاده کنید، نه بیشتر.
 

3- با حروف بزرگ و کوچک بازی کنید

گاهی اوقات تغییر بسیار کوچکی باعث یک طراحی لوگو فوق‌العاده زیبا می‌شوند. بازی با حروف بزرگ و کوچک انگلیسی یکی از همین جزییاتی است که شاید به چشمتان نیاید اما ممکن است طراحی لوگو شما را چنان زیبا کند که حتی تصورش را هم نمی‌کردید.
اگر در لوگو وب سایت یا کسب و کارو یا حتی صفحه شخصی خودتان از نام انگلیسی استفاده می‌کنید، ترجیحا از حروف بزرگ استفاده کنید. این حروف بزرگ برندتان را قدرتمند و معتبر نشان می‌دهند. بهتر است خودتان قضاوت کنید، در همین دو لوگوی زیر کدامیک بیشتر برای شما جذاب است؟ حتما حالا اهمیت استفاده از حروف کوچک و بزرگ در طراحی لوگو را فهمیده‌اید.
 
 با حروف بزرگ و کوچک بازی کنید

با حروف بزرگ و کوچک بازی کنید
 

4- قانون طلایی طراحی را فراموش نکنید؛ چهارچوب داشته باشید

طراحی یک قانون طلایی دارد، رعایت بالانس دیداری. به دو طراحی زیر نگاه کنید، هر دو یک چیز را نشان می‌دهند اما طراحی غلط اصلا به تعادل دیداری توجه نکرده و نوشته‌ها در یک راستا نیستند. همین ایراد کوچک باعث می‌شود که ذهن کاربر یک هارمونی درست را در لوگو احساس نکند و اصلا برایش جذاب نباشد.
این مشکل یک راه حل بسیار ساده دارد، کافی است نوشته‌ها را با تغییر سایز دقیقا در یک اندازه (از نظر فضایی که اشغال می‌کنند) در بیاورید و تاثیرش را مثل دو لوگوی زیر ببینید.
 
 
رعایت بالانس دیداری
 

5- المان‌های لوگو را یک دست و مرتب طراحی کنید

مانند مورد قبلی، یک دست بودن لوگو از دید تاثیر گذاری در کاربر بسیار مهم است. به دو لوگوی زیر نگاه کنید که کاملا شبیه به هم هستند اما فقط یکی از نظر مکان قرارگیری المان‌ها مرتب نیست. همین تفاوت کوچک تعادل طراحی لوگو را بر هم می‌زند و مسیر چشمی کاربر را تغییر می‌دهد. بنابراین ممکن است اصلا کاربر وقتی برای دیدن لوگو شما نگذارد.
بنابراین فراموش نکنید که چیدمان همه المان‌های لوگو مرتب باشد. مثلا همه را چپ‌چین کنید و یا اینکه همه را دقیقا وسط بگذارید.


مرتب و یکدست طراحی کنید
 

6- خوانایی لوگو را فراموش نکنید

لوگوی شما هر جایی در وب سایت، صفحه شخصی، شبکه‌های اجتماعی، کارت ویزیت و حتی روی جعبه ارسال محصولاتتان درج می‌شود. بنابراین به خوانایی توجه کنید. باید از فونت و سایزی در متن درون لوگو استفاده کنید که در همه ابعاد و در هر شکلی که از آن استفاده می‌کنید خوانا باشد و نیازی نباشد برای خواندن آن کاربر تلاشی بکند. هدف لوگوی شما این است که در ذهن کاربر بماند نه اینکه حتی نتواند آن را بخواند.
 

7- پس زمینه را متضاد انتخاب کنید

همه تلاشتان را بکنید که لوگو کاملا مشخص باشد. برای این کار می‌توانید از پس زمینه متضاد (پس زمینه تیره برای لوگو روشن و پس زمینه روشن برای لوگوی تیره) استفاده کنید. با همین ترفند ساده لوگو و نوشته‌ها خیلی خوب خود را نشان می‌دهند و برجسته می‌شوند. بنابراین به سادگی و به سرعت به چشم کاربر می‌آیند و تاثیرشان را می‌گذارند.
 

8- جایی برای نفس کشیدن لوگو بگذارید

گاهی (اما نه همیشه) یک قاب زیبا، جلوه خاصی به لوگو می‌دهد. اگر تصمیم گرفتید که شما در انتخاب لوگو وب سایت و یا صفحی شخصی خودتان از این نوع طراحی استفاده کنید، فراموش نکنید که فضایی خالی بین لوگو و قاب انتخابی‌تان در نظر بگیرید. کل وب سایت در اختیار شماست پس بگذارید لوگو فضایی برای نفس کشیدن هم داشته باشد! این کار خیلی ساده است کافی است کمی قاب را بزرگ‌تر کنید و یا اینکه کمی لوگو را کوچک‌تر کنید. این کار باعث می‌شود هم زیبایی لوگو حفظ شود و هم زیاد شلوغ به نظر نرسد.
 

چهارچوب مناسبی برای لوگو در نظر بگیرید

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر