وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

بازاریابی ویروسی (viral marketing) چیست؟

یکشنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۸


بازاریابی ویروسی که یکی از انواع بازاریابی دیجیتال است که به شما کمک می کند تا با کمک مخاطبان خود تبلیغات خود را گسترش دهید.
با سایت ساز و فروشگاه ساز سی می پلاس همراه باشید،در این مقاله به شما خواهیم گفت بازاریابی ویروسی (viral marketing) چیست و چگونه عمل می کند.

بازاریابی ویروسی یا ویرال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی ویروسی یا ویرال مارکتینگ  (Viral Marketing)زمانی اتفاق می افتد که یک کسب و کار بخواهد پیام های تبلیغاتی خود را از طریق مخاطبان خود منتقل کند. این استراتژی بازاریابی درست مانند انتقال یک ویروس در یک محیط عمل می کند، و دقیقا به همین دلیل است که نام ویروسی یا ویرال برای آن انتخاب شده است.
در این نوع از بازاریابی باید به جای ویروس از محتوای خاص استفاده کنید.
پیشنهاد سی می پلاس:  بازاریابی دهان به دهان چیست؟

همانطور که گفته شد، در بازاریابی ویروسی از محتوا به جای ویروس استفاده می شود. در واقع هنگامی که شما تصمیم به راه اندازی یک کمپین بازاریابی ویروسی می گیرید، باید تمام تلاش خود را در جهت تولید محتوای با کیفیت و ارزشمند به کار بگیرید.

بازاریابی ویروسی شباهت های بسیار زیادی به بازاریابی دهان به دهان دارد. اما امروزه با گسترش اینترنت و فضای مجازی، بستر بسیار مناسبی برای انتقال و انتشار محتوا به وجود آمده است. این اتفاق باعث سرعت بخشیدن به روند بازاریابی ویروسی شده است.

محتوای بازاریابی ویروسی چه چیزی می تواند باشد؟

محتوا برای بازاریابی ویروسی می تواند انواع مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال نوشتن یک مقاله ی با کیفیت که باعث جلب توجه مخاطبان و درنتیجه بازنشر آن شود.
گاهی ممکن است که یک محتوا در قالب یک توئیت و یا پست اینستاگرامی باشد، که کاربران به سرعت آن را بازنشر دهند.
یکی ازمحتواهایی که می تواند باعث سرعت بخشیدن به روند بازاریابی ویروسی شود، طراحی و ساخت اینفوگرافیک ها است، زیرا این نوع از فایل ها می تواند باعث جلب توجه در مخاطبان شود. توصیه می شود تا از اینفوگرافیک در استراتژی بازاریابی ویروسی استفاده شود.

4 ویژگی اصلی برای یک کمپین بازاریابی ویروسی موفق

شاید مهم ترین اصل در راه اندازی یک کمپین بازاریابی ویروسی، جذب مخاطبانی است که بتوانند محتواهایی را که شما تولید می کنید را به اشتراک بگذارند. چهار مورد از مواردی که در هنگام راه اندازی کمپین بازاریابی ویروسی باید به آن توجه داشته باشید را به شما خواهیم گفت.
1-    در بازاریابی ویروسی، خدمات و محصولات با ارزش ارائه دهید.
باید توجه داشته باشید که استفاده از کلمات مناسب در بازاریابی ویروسی بسیار مهم است. به عنوان مثال استفاده از کلماتی مانند رایگان و تخفیف ویژه می تواند در جلب توجه در مخاطبان تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.
در واقع ارائه هر خدمتی که بتواند باعث خوشحالی مخاطبان شود، می تواند به موفقیت شما در بازاریابی کمک کند.
پیشنهاد سی می پلاس: بازاریابی درون گرا یا (inbound marketing) چیست؟

2-    محتوا به راحتی منتشر شود
محتوایی که برای بازاریابی ویروسی تولید می شود، باید این قابلیت را داشته باشد که به راحتی قابل انتشار باشد.  به عنوان مثال لینک مقاله های منتشر شده در وبلاگ، به سادگی در اختیار مخاطبان قرار بگیرد تا آن ها نیز بتوانند محتوا را به راحتی بازنشر دهند.
3-    در بازاریابی ویروسی باید انگیزه ها و علایق مخاطبان را دنبال کرد
اینکه بدانید مخاطبان شما به چه چیزی علاقه¬مند هستند، بسیار مهم است. زیرا می توانید به سادگی محتوایی را برای آن ها تولید کنید که داوطلبانه بخواهند آن را به دوستان خود معرفی کنند. بهتر است که قبل از شروع  فعالیت های بازاریابی، مخاطبان هدف را شناسایی کنید.
4-    برای انتشار محتوای خود از شبکه های ارتباطی استفاده کنید
برای اینکه بتوانید سرعت بازاریابی ویروسی را افزایش دهید بهتر است تا محتوای خود را در شبکه های اجتماعی برای مخاطبان خود منتشر کنید. زیرا شبکه های اجتماعی می توانند تاثیر بسیار زیادی در بهبود روند بازاریابی ایجاد کنند.
ویرال مارکتینگ یکی از بهترین روش ها در بازاریابی است. زیرا با کمترین هزینه و در مدت زمان نسبتا کوتاهی به شما در رسیدن به اهدافتان کمک می کند.
پیشنهاد سی می پلاس:  تبلیغات نیتیو ( Native ) یا همسان چیست؟

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر