وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

بازاریابی محتوا (Content Marketing) چیست؟

دوشنبه، ۱۲ شهریور ۱۳۹۷

 زمان مطالعه: حدود 4 دقیقه
بازاریابی محتوا (Content Marketing) چیست؟
 
فضای اینترنت و گوشه و کنار صفحات وب سال‌های سال است که با تبلیغات رنگارنگ، چشمک زن و واژه‌هایی همچون 100% تضمینی و... پر شده است. این تبلیغات آزاردهنده نه تنها دیگر در بین کاربران مخاطبی ندارند، بلکه به حدی رسیده‌اند که چشم کاربران به صورت اتوماتیک آن‌ها را نادیده می‌گیرد. بنابراین این روش‌های تبلیغاتی مدت‌هاست که دیگر کاربردی ندارد.
در مقابل روش‌های تبلیغاتی قدیمی، چند سالی است که واژه بازاریابی محتوا (Content Marketing) در بین فعالان حوزه بازاریابی به شدت باب شده است. از این رو قصد داریم در این مقاله اندکی موضوع بازاریابی محتوا را شفاف‌تر بیان کنیم. با سایت ساز و فروشگاه ساز سی می پلاس همراه باشید.
 

بازاریابی محتوا چیست؟

با مطرح شدن واژه تولید محتوا ذهن بسیاری از افراد به سمت وبلاگ‌‌ها، شبکه‌های اجتماعی و نهایتا ویدیوهایی پربازدید و جنجالی می‌رود که همه آن‌ها قدمتی زیاد دارند اما آمدن واژه بازاریابی در کنار واژه محتوا قدمت چندانی ندارد.
بازاریابی در اصل به معنای رفع نیاز مخاطب است و  بازاریابی محتوا به فرآیندی گفته می‌شود که طی آن محتوایی تولید شود که باعث جذب مخاطب، تبدیل آن به مشتری و در مرحله بالاتر تبدیل مشتری به مشتری وفادار باشد. به صورت خلاصه می‌توانیم بازاریابی محتوا را به این صورت تعریف کنیم:
بازاریابی محتوا درواقع یکی از رویکردهای استراتژیک بازاریابی است که بر تولید محتوای هدفمند و ارزشمند، مرتبط، یکپارچه و دنباله‌دار تاکید دارد.   
 
نکته مهمی که در بازاریابی محتوا باید به آن دقت کنید این است که در تولید محتوا تنها رویکرد معرفی محصول یا سرویس خود را نداشته باشید بلکه سعی کنید با محتواهای دنباله‌دار خود، بیشتر درصدد رفع مشکلات و مسائل کاربر و پاسخ گویی به نیاز او برآیید. به این ترتیب مخاطبان دلیلی برای بازگشت به وب سایت شما پیدا خواهند کرد.
شاید با گفتن این جملات فکر کنید نباید محصول یا سرویس خود را در بازاریابی محتوا تبلیغ کنید اما این تصور اشتباهی است بلکه شما در گام اول باید مشکل کاربر را بیان کنید و سپس محصول یا سرویسی که این مشکل را بر طرف می‌کند را معرفی کنید.

 

فواید بازاریابی محتوا چیست؟

تولید محتوایی هدفمند و باارزش البته که زمان‌بر است اما برای سازمان و یا شرکت شما بی‌شک بسیار مفید است. سه مورد از مهم‌ترین فواید و مزایای استفاده از بازاریابی محتوا عبارت‌اند از:
  • افزایش فروش
  • جذب مخاطبین به صورت هدفمند
  • تبدیل مشتریان به مشتریان وفادار
 
جذب مخاطبین به صورت هدفمند شاید کمی ابهام برانگیز باشد. از این رو این مسئله را کمی شفاف‌تر بیان می‌کنیم. بسیاری از وب سایت‌ها برای جذاب ترافیک از سمت گوگل به سراغ تولید محتوایی جنجالی و حتی زرد اما نامرتبط با وب سایت خود می‌روند. این وب سایت‌ها شاید بتوانند ترافیکی را از سمت گوگل جذب کنند اما این مخاطبین از هیچ غربالی نگذشته‌اند بنابراین هیچ منفعتی را برای سازمان آن‌ها ندارند چون با هدف خرید محصول آن‌ها به وب سایت‌شان مراجعه نکرده‌اند. به همین دلیل باید درصدد تولید محتوای مرتبط به کسب و کار خود باشید.
 

تفاوت بازاریابی قدیمی و بازاریابی محتوا

یک بار دیگر به تعریف بازاریابی محتوا برگردید و در این تعریف دو کلمه ارزشمند و مرتبط را حذف کنید. تفاوت بازاریابی محتوا و روش‌های تبلیغاتی قدیمی دقیقا در همین دو واژه است!
روش‌های قدیمی بازاریابی هدفی به جز فروش محصول نداشتند و این کار را به واضح‌ترین شکل ممکن انجام می‌دانند و هیچ اطلاعات مفیدی در این تبلیغات وجود نداشت. از این رو بیشتر کاربران این دست بازاریابی را اسپم می‌دانستند اما با وجود بازاریابی محتوا، شرایط فرق کرده است و بازاریابی چهره‌ای جدید به خود گرفته است.

 

بازاریابی محتوا در چه بخش‌هایی کاربرد دارد

بازاریابی محتوا بسیار جامع و همه‌گیر است. حتی برای فعالیت موفق در شبکه‌های اجتماعی هم باید استراتژی تولید محتوا داشته باشید.
از طرف دیگر تولید محتوای ارزشمند و مرتب روی سئو وب سایت شما هم تاثیر بسزایی می‌گذارد بنابراین رتبه وب سایت شما در گوگل رشد خوبی را تجربه خواهد کرد. همین مسئله باعث می‌شود تا محتواهای تولیدی شما در صفحه اول گوگل نمایش داده شوند بنابراین ترافیک بیشتری به سمت وب سایت شما هدایت خواهد شد.
کلام آخر
با احترام به تمامی شیوه‌ها و استراتژی‌های بازاریابی، بازاریابی محتوا باید یکی از بخش‌های جدانشدنی در فرآیند تبلیغات شما باشد. دراصل تولید محتوای ارزشمند جز کلیدی بازاریابی است که نباید فراموش کنید.
 

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر