وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

بازاریابی درون گرا یا (inbound marketing) چیست؟

شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۸ 

بازاریابی ربایشی یا  inbound marketing که با نام های مانند، بازاریابی درون گرا و بازاریابی جاذبه ای نیز شناخته شده است، یکی از موثرترین روش های بازاریابی می باشد.

بازاریابی ربایشی سعی بر جذب مخاطبان از طریق تولید محتوای با ارزش دارد، تا بتواند بازدید کنندگان را تبدیل به مشتریان وفادار کند.
 با سایت ساز و فروشگاه ساز سی می پلاس همراه باشید؛ در این مقاله قصد داریم در مورد بازاریابی داخلی یا بازاریابی ربایشی با شما صحبت کنیم.

در بازاریابی ربایشی مخاطبان و مشتریان از کانال هایی مانند شبکه های اجتماعی، موتورهای جستجو و وبلاگ ها به سمت یک کسب و کار یا خدمت جذب می شوند.

پیشنهاد سی می پلاس: بازاریابی درونی در مقابل بازاریابی بیرونی

در بازاریابی درون گرا بر خلاف بازاریابی برون گرا یا  outbound marketing نیازی نیست تا مستقیما اقدام به جلب توجه مشتری کرد، تنها کافی است محتوایی تولید کنید که برای مشتری جذاب باشد و از همین مسیر بتوانید اعتمادشان را جلب کنید.

چهار فاز اصلی در بازاریابی ربایشی

در بازاریابی ربایشی چهار فاز اصلی وجود دارد:

  1. جذب

بدون شک شما نیاز دارید که بازدیدکنندگانی را به سمت وب سایت خود جذب کنید که در نهایت تبدیل به مشتریان شما شوند. رسیدن به این هدف تنها با تولید محتوا امکان پذیر است، محتوایی که بتواند اعتماد بازدید کنندگان را به خود جلب کند و آنها را تبدیل به مشتریان وفادار کند.

همانطور که گفته شد شما از طریق تولید محتوا می توانید با مخاطبان ارتباط برقرار کنید. ساخت یک وبلاگ کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد. وبلاگی که در آن محتوای آموزشی قرار دهید و بتوانید از طریق آن بازخورد بازدید کنندگان را دریافت کنید.


پیشنهاد سی می پلاس: بازاریابی مجدد یا ریتارگتینگ

محتوایی که اقدام به تولید آن کرده اید باید بتواند در نتایج جستجو دیده شود. در نتیجه باید سعی کنید که با ابزارهای بهینه سازی موتوهای جستجو (سئو) آشنا شوید و از آنها استفاده کنید.

فراموش نکنید که شبکه های اجتماعی به شما این امکان را می دهند تا بتوانید محتوای جذاب برای مخاطبان خود تولید کنید. شما می توانید شبکه های اجتماعی متناسب با زمینه فعالیت خود را پیدا کنید و در آنجا با مشتریان و مخاطبان خود در تعامل باشید.

  1. تبدیل

پس از جذب بازدید کنندگان از طریق محتوای جذاب، باید آن ها را تبدیل به لید یا همان سرنخ کنید. برای شروع باید اقدام به گفتگو کنید.

یکی از راه های گفتگو با بازدید کنندگان این است که از آن ها بخواهید تا فرمی را که شما برای آن ها طراحی کرده اید را تکمیل و ثبت کنند.

برای ارتباط با بازدید کنندگان باید راه های ارتباطی مشخصی داشته باشید. برای مثال داشتن آدرس ایمیل، شماره تلفن و آدرس و ساعت برای ملاقات حضوری.

داشتن ابزار گفتگوی آنلاین بسیار برای بازدید کنندگان مورد توجه می باشد. پس در نتیجه علاوه بر قرار دادن این امکان در وب سایت خود، باید بتوانید در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخگوی سوالات مشتریان خود باشید.

  1. ترغیب به خرید

در این مرحله شما در مسیر درستی در حال حرکت هستید. شما بازدید کنندگان به لید تبدیل کرده اید. و حالا باید تلاش کنید تا لید ها تبدیل به مشتری شوند.

در این مرحله باید از ابزارهای آنالیز  CRM برای بررسی عملکرد تیم بازاریابی و چگونگی پیشرفت معاملات استفاده کرد.

توجه داشته باشید که لید هایی که پرورش می دهید باید به سلیقه و رده سنی آنها دقت داشته باشید. این نکته ای است که باید در هنگام تولید محتوا هم به آن دقت کنید.

شما باید ایمیلی ارسال کنید که دارای محتوایی باشد که بتواند احساس رضایت و اعتماد را به دریافت کننده ایمیل منتقل کند.

  1. حفظ رضایت مشتری

در بازاریابی ربایشی شما باید بتوانید تجربه های جدید خود را با مشتریان خود به اشتراک بگذارید. مشتریان باید بتوانند در جریان پیشرفت ها و تغییراتی که در کسب و کار شما اتفاق می افتد قرار بگیرند. برای جلب رضایت مشتری شما باید توجه به نظر آن ها را در اولویت کار خود قرار دهید.

باید کاری کنید که مشتریان شما بزرگترین هوادارانتان باشند.

باید سعی کنید تا نظرات مشتریان خود را در کانال های مختلف جمع آوری کنید و آن ها را مورد بررسی قرار دهید.

نکته آخر اینکه باید توجه داشته باشید که در بازاریابی ربایشی، اهدافتان با تولید محتوای هوشمندانه محقق خواهد شد. این محتوا است که می تواند بستری برای موفقیت و یا شکست شما فراهم سازد.


پیشنهاد سی می پلاس: بازاریابی دهان به دهان چیست؟

 


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر