وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

الگوریتم رنک برین RankBrain چیست؟

دوشنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۸

الگوریتم رنک برین (RankBrain)یکی از الگوریتم های گوگل است که، بر اساس هوش مصنوعی طراحی شده است. این الگوریتم وظیفه دارد تا عبارت جستجو شده توسط کاربر را بررسی کند، سپس بهترین پاسخ را به او نمایش دهد.
با سایت ساز و فروشگاه ساز سی می پلاس همراه باشید، در این مقاله قصدداریم شما را با الگوریتم رنک برین گوگل آشنا کنیم.

هدف الگوریتم های گوگل چیست؟

از سال ها قبل گوگل اقدام به طراحی الگوریتم های خود کرد. که هر کدام از این الگوریتم ها اهداف خاص خود را دنبال می کنند. اما تمام آن ها یک هدف مشترک داشتند. آن ها باید بهترین نتایج را در میان محتوای هر وب سایتی جستجو کنند، و آن را به کاربران نمایش دهند.

هنگامی که گوگل تغییراتی در الگوریتم خود ایجاد کرد، آن را به عنوان الگوریتم مرغ مگس ­خوار معرفی کرد. در این الگوریتم تلاش بر یافتن ارتباط میان عبارت جستجو شده و کلمات کلیدی بود. به همین دلیل تولید کنندگان محتوا تمرکز خود را بر روی تکرار و افزایش کلمات کلیدی گذاشتند، که با نارضایتی کاربران رو به رو شدند.
پیشنهاد سی می پلاس: 7فاکتور اصلی رتبه بندی وب سایت برای گوگل در سال 2020


الگوریتم رنک­ برین با این هدف طراحی شد که، تمرکز بر روی مفهوم کلمات باشد، تا بتواند بهترین نتایج مرتبط با عبارت جستجو شد را به کاربران نمایش دهد.

الگوریتم رنک برین RankBrain چیست؟

الگوریتم رنک­ برین جدید ترین راهکار گوگل برای  تحلیل داده ها جستجو شده برای نمایش بهترین نتایج و رتبه بندی است. الگوریتم رنک برین، بر پایه هوش مصنوعی طراحی شده است. که با استفاده از الگوریتم ماشین یادگیری Learning Machine طراحی شده. بدین معنا که کامپیوتر به جای گرفتن دستور از انسان، می تواند به خودی نحوه کار کرد چیزی را فرا بگیرد. الگوریتم رنک­برین به بررسی و تحلیل داده ها می پردازد. و سعی در یادگیری از نتایج دارد. در واقع این الگوریتم، هر روز تلاش می کند تا چیز جدیدی را یاد بگیرد و آن را ارائه دهد.

بررسی نحوه عملکرد الگوریتم رنک برین

قبل از طراحی الگوریتم رنک برین، تیم مهندسی گوگل یک الگوریتم ریاضی طراحی کردند، که با استفاده از آن جایگاه نتایج جستجو تعیین می شد. این الگوریتم بدون بروزرسانی دوره ای نمی توانست جایگاه نتایج را تغییر دهد. اما در الگوریتم رنک­برین نتایج دائما در حال تغییر و به روزرسانی هستند. به همین دلیل نتایجی که با الگوریتم رنک برین نمایش داده می شوند، بیشترین شباهت را به عبارت جستجو شده توسط کاربر دارد. 

رنک برین در مقایسه با مرغ مگس ­خوار، بسیار هوشمندانه تر رفتار می کند. گوگل اعلام کرده است که، الگوریتم رنک برین وظیفه ی پاسخگویی به 15 درصد از نتایج جستجوی آنلاین می باشد. به همین دلیل در رتبه بندی نتایج دقت بیشتری دارد.

شناسایی مفهوم کلیدی بر اساس عبارت جستجو شده توسط الگوریتم رنک­برین

الگوریتم رنک برین، با استفاده از هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که به تحلیل حجم بالایی از داده ها بپردازد. و آن ها را به داده های قابل درک برای کامپیوتر تبدیل کند. و در زمانی که محتوای مرتبط جستجو شد، آن را به عنوان نتایج جستجو ارائه دهد. الگوریتم رنک برین، عبارتی را که توسط کاربر جستجو شده را با دقت بررسی می کند، و پس از آن نتایجی را ارائه می دهد که از لحاظ معنایی مورد توجه کاربر باشد.

بررسی رفتار کاربران توسط الگوریتم­ رنک­برین

این الگوریتم پس از ارائه ی نتایج مورد نظر کاربر، تلاش می کند تا میزان رضایت کاربران را نیز بررسی کند. در واقع واکنشی که کاربران به نتایج ارائه شده نشان می دهند، باعث بهبود روند تحلیل در الگوریتم رنک برین خواهد شد. هنگامی که الگوریتم نتایج جستجو را بررسی می کند، به انتخاب مطلب و مدت زمان حضورکاربر در وب سایت توجه می کند. و پس از آن اقدام به بروزرسانی رتبه ی وب سایت می کند. از مزیت های این الگوریتم می توان به دقت آن اشاره کرد، که باعث می شود بهترین مطالب در مدت زمانی کوتاه در نتایج جستجو دیده شوند.


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر