وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

الگوریتم جستجوی باینری یا دودویی چیست؟

دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

الگوریتم جستجوی باینری یا دودویی چیست؟
شاید یکی از مباحثی که در فعالیت­های مجازی بسیار حائز اهمیت است، مبحث جستجو است. حتما خوب می دانید که در زمان جستجو، اطلاعات مورد نظر شما از یک پایگاه داده جدا شده و در اختیار شما قرار داده می شود. اما شاید این سوال در ذهن شما به وجود آمده باشد که الگوریتم جستجوی باینری یا دودویی چیست؟ با سایت ساز سی می پلاس همراه باشید، در این مقاله به بررسی الگوریتم جستجوی دودویی خواهیم پرداخت.

جستجو یا search چیست؟

همانطور که در ابتدا گفته شد، جستجو شامل روندی از یافتن اطلاعات مورد نظر از میان اطلاعات موجود در پایگاه داده است. به عنوان مثال زمانی که شما موضوع مورد نظر خود را از طریق یک موتورجستوگر مانند گوگل جستجو می کنید، دستوری به پایگاه داده این سایت ارسال می شود و پس یافتن اطلاعات مرتبط با موضوع شما، داده ها به نمایش گذاشته می شود.
الگوریتم جستجوی باینری یا دودویی چیست؟

جست و جوی باینری یا دودویی چیست؟

درواقع جست و جوی باینری یا دودویی یک الگوریتم پیشرفته جستجو است که دیتا و اطلاعات مورد نظر را از درون فهرست داده ها پیدا می کند. گفته می شود که الگوریتم دودویی و یا همان باینری بدین شکل اطلاعات را نمایش می دهد که، تمام اطلاعات را تا زمان یافتن داده مورد نظر به دو گروه تقسیم می کند. جستجوی باینری با نام سرچ نیم فاصله (half-interval search) یا سرچ الگوریتمی هم نیز شناخته می شود.

روند جستجوی باینری با دودویی به چه شکل است؟

به طور کلی روند جستجوی باینری شامل موارد زیر است:

  • در ابتدا روند جستجو با تعیین موقعیت مکانی عناصر میانی و مرتبط کردن اطلاعات آغاز می شود.
  • در مرحله بعد ارزش اطلاعات با داده جستجو شده تطبیق داده می شود.
  • اگر ارزش کلیدی داده ی مورد نظر کوچکتر از عنصر میانی باشد، پس باید مقادیر بالاتر از عنصر داده ی میانی در روند جستجو مورد تحلیل داده شود تا در نهایت داده هماهنگ با مقدار مورد نظر پیدا شود.
  • همچنین در مواردی که ارزش کلیدی داده ها بزرگتر از داده ی میانی است، روند جستجو باید مقادیر پایین ‌تر از داده ی میانی مورد مقایسه قرار بگیرد.

جستجوی باینری در چه جاهایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

به طور کلی جستجوی باینری برای داده های مجازی مورد استفاده قرار می گیرد. این روزها اطلاعات دیگر به صورت مکتوب ذخیره نمی شوند و بسیاری از آن ها در پایگاه داده و سرورهای مجازی ذخیره می شوند. ذخیره داده های به صورت مجازی دارای مزیت های بسیار زیادی است از جمله دسترسی آسان به اطلاعات و اینکه داده های به راحتی از بین نخواهند رفت.

زمانی که شما حجم بالایی از داده را به صورت مجازی ذخیره کنید، نیاز است تا راهی برای دسترسی آسان به اطلاعات مورد نظر نیز داشته باشید. در اینجا است که الگوریتم باینری و یا همان دودویی به کمک شما خواهد آمد تا در مدت زمان بسیار کوتاهی با ارسال یک دستور جستجو به اطلاعات مورد نظر خود دست پیدا کنید.

الگوریتم جستجوی دودویی این امکان را برای شما فراهم می کند تا به سادگی بتوانید داده های مورد نظر خود را در پایگاه داده جستجو کنید.
الگوریتم جستجوی باینری یا دودویی چیست؟

چرا به الگوریتم جستجوی باینری نیاز داریم؟

  • الگوریتم جستجوی باینری به سادگی بر روی داده‌ های مرتب شده با حجم بالا قابل استفاده است.
  • الگوریتم جستجوی دودویی در زمان صرفه جویی می کند، بدین صورت که اطلاعات را به صورت تصادفی انتخاب می کند، تا اینکه در نهایت به داده مورد نظر برسد.
  • پلتفرم‌ های جستجوی دودویی با توجه به اصل رتبه بندی به مقایسه داده‌ها می‌پردازند و نیازی به بررسی تکی نخواهد.

جمع بندی

به طور کلی الگوریتم جستجوی باینری برای داده هایی مناسب است که دارای دسته بندی و طبقه بندی هستند. در صورتی که داده های شما دسته بندی مناسبی ندارند، الگوریتم جستجوی دودوی نمی تواند گزینه مناسبی برای جستجوی اطلاعات مورد نظر شما باشد.


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر