وبلاگ

سایت ساز سی می پلاس

مقالات

ارتباط بین تجارت الکترونیک و بازاریابی شبکه ای

شنبه، ۱۱ آبان ۱۳۹۸

 

شاید امروزه تجارت الکترونیک (E-commerce) و بازاریابی شبکه ای (network marketing) مباحث شناخته شده ای در فضای آنلاین باشند. اما برای شروع لازم است با این دو موضوع به صورت مختصر آشنا شویم پس با سایت ساز و فروشگاه ساز سی می پلاس همراه شوید.

تجارت الکترونیک چیست؟

تجارت الکترونیک یا E-commerce شامل انواع فعالیت های تجاری در فضای مجازی و آنلاین است. تجارت الکترونیک در سال های اخیر توانسته است که تحولی عظیم در تجارت آنلاین ایجاد کند. تجارت الکترونیک می تواند انواع خرید و فروش کالا و یا خدمت در فضای اینترنت را در بر بگیرد.

پیشنهاد سی می پلاس: تجارت الکترونیک چیست و چگونه در آن موفق شویم؟


البته مفهوم تجارت الکترونیک بسیار وسیع و گسترده است، اما می توان برای بیان بخشی از مفهوم آن به خرید و فروش، معامله، تبلیغات، و حتی خدمات پس از فروش اشاره کرد.

تجارت الکترونیک را می توان به عنوان کسب و کار الکترونیک در نظر گرفت.

در سال های اخیر ارزش مبادلات الکترونیکی و آنلاین بسیار افزایش یافته است و پیش بینی می شود که در سال های آینده درآمد های حاصل از تجارت الکترونیک چند برابر شود.                                                    

بازاریابی شبکه ای چیست؟


بازاریابی شبکه یا network marketing شیوه ای جدید در فروش آنلاین است. در واقع در بازاریابی شبکه ای، شرکت ها بدون واسطه و بدون تبلیغات اقدام به فروش محصولات می کنند. در بازاریابی شبکه ای خریداران می توانند پس از انجام خرید اقدام به بازاریابی و تبلیغات برای فروش محصولات شرکت کنند، و از فروش سودی را دریافت کنند.در بازاریابی شبکه ای هم از طریق خرده فروشی و هم عمده فروشی می توان سود دریافت کرد.

پیشنهاد سی می پلاس: بازاریابی مجدد یا ریتارگتینگ

معمولا در بازاریابی شبکه ای معمولا تبلیغات به صورت کلامی یا چهره به چهره است.

بازاریابی شبکه در ابتدا از جهت حذف واسطه ها مورد توجه و استقبال قرار گرفت. حذف واسطه ها بسیاری از هزینه ها را کاهش داد.

سیستم های فروش در تجارت الکترونیک

همان طور که گفته شد، تجارت الکترونیک بستری برای خرید و فروش آنلاین فراهم کرده است. تجارت الکترونیک در واقع داد و ستد کردن داده به صورت الکترونیک است.

خرید و فروش در تجارت الکترونیک را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

B2C (business to consumer) : تجارت بین بنگاه ها و افراد

B2B (business to business) : تجارت بنگاه به بنگاه

C2B (consumer to business): تجارت بین افراد و بنگاه ها

C2C (consumer to consumer) : تجارت بین افراد


مزایای تجارت الکترونیک

یکی از مزیت های تجارت الکترونیک، مقرون به صرفه بودن قیمت می باشد. در تجارت الکترونیک با توجه به اینکه معاملات در فضای آنلاین صورت می گیرد، رقابت بسیار زیاد است و معمولا ها با تبلیغات و تخفیفاتی که مورد توجه مشتریان باشد، به سود خوبی دست یافت.

مزیت دیگر تجارت الکترونیک حاشیه سود بیشتر است. با توجه به حذف شدن واسطه ها می توان به جرات گفت، فروشگاه ها و یا هر کسب و کاری می تواند از حذف هزینه واسطه ها سود دریافت کند.

مزیت دیگر تجارت الکترونیک،  مقایسه سریع است. برای خریدان  و مشتریان همیشه مقایسه قیمت از اهمیت بسیاری برخوردار بوده است.

تجارت الکترونیک این امکان را فراهم کرده است تا مشتریان به راحتی بدون مراجعه حضوری بتوانند قیمت کالای مورد نظر را در فضای آنلاین مورد بررسی و مقایسه  قرار دهند.

معایب تجارت الکترونیک

از مهمترین معایب تجارت الکترونیک می توان به امنیت اشاره کرد. امروزه تلاش های بسیاری در جهت افزایش امنیت انجام تراکنش های مالی در اینترنت صورت گرفته است، اما می توان گفت که این امنیت صد در صد نیست و نخواهد بود.

یکی دیگر از معایب تجارت الکترونیک مشکلات حفاظت از داده ها و اطلاعات است. باید در نظر داشت نگهداری از داده های الکترونیک بسیار کار دشوار است و البته می تواند هزینه های زیادی را به دنبال داشته باشد.

در کل می توان گفت که ارتباطی میان  بازاریابی شبکه ای و تجارت الکترونیک وجود ندارد اما هر دو شیوه ای از فروش هستند. بازاریابی شبکه ای در ابتدا به صورت فعالیت حضوری بود، اما امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و فراگیر شدن فعالیت اینترنتی، بازاریابی شبکه ای هم وارد فضای آنلاین شده است.

شرکت هایی مثل گلدکوئست و گلد ماین مثال هایی از بازاریابی شبکه ای هستند که با عنوان شرکت های هرمی شناخته شدند.


پیشنهاد سی می پلاس: ایندکس شدن در گوگل چیست و چه اهمیتی دارد؟

 


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر